Haber
Giriş Tarihi : 08-03-2019 09:29

Öğrenim Durumu Değişen Kadroya Alınan Taşeron İşçilere Terfi Fırsatı

Kadroya geçen 850 bin taşeron işçi, öğrenim durumu değişmesi halinde yeni durumuna uygun olarak görevde yükselebilir.

Öğrenim Durumu Değişen Kadroya Alınan Taşeron İşçilere Terfi Fırsatı

Kadroya alınan taşeron işçilere toplu sözleşme hükümleri gereği mali ve soysal haklar tanınmıştı. Sosyal hakların iyileştirilmesi için bir adım atıldı.

 Ancak işçilerin başka talepleri de var. Bu taleplerin yerine getirilmesi için sendikalar harekete geçti. İlk olarak sürekli işçilerin iller arası tayin hakkı olacağı bilgisi gelmişti. Şimdi ise öğrenim durumu değişen işçilere terfi fırsatı gündeme geldi. Örneğin mevcut durumda temizlik görevlisi olarak çalışan işçi yükseköğrenimi bitirirse, öğrenimine uygun bir sürekli işçi pozisyonuna geçebilecek.Terfi Edenin Ücreti de Artacak. Kaynak: Öğrenim Durumu Değişen

 Taşeron’a Terfi Fırsatı Kadrolu taşeron işçilerin terfi etmesi halinde pozisyonları değişecektir. Buna bağlı olarak da ücret artışı olacaktır. Halen lise mezunu olarak görev yapan işçi, ön lisans bitirmesi halinde kurumun ihtiyacına göre başka pozisyona terfi edebilecektir. Bu durumda işçiler yeni pozisyonlarına ilişkin mali ve sosyal haklara kavuşacaktır.Bu değişikliğin yapılması ile sürekli işçilerin durumu iyileşecektir. Aile birliği, sağlık gibi sebeplerle mazeret tayini yapabilen işçilerin çalışma verimi de artacaktır. Sürekli işçilere tanınması gündemde olan diğer bir hak ise öğrenim durumuna göre terfi imkanı olacak.Böylece işçiler ilk kez işe giriyormuş yazılı ve sözlü sınavlara girmek zorunda kalmayacak. Pozisyonlar arasında geçiş yaparak kazanılmış haklarını korumuş olacaklar.

Kaynak: İşilanıkariyer