Gündem
Giriş Tarihi : 15-01-2019 20:42

Nakit ve Kıymet Taşımacılığında Özel Güvenlik Olmak

Özel güvenlik sektöründe risk düzeyi en fazla hizmetlerden biri olan nakit ve kıymet taşımacalığında özel güvenlik olmak konusunu sizler için araştırdık.

Nakit ve Kıymet Taşımacılığında Özel Güvenlik Olmak

Özel güvenlik sektöründe risk düzeyi en fazla hizmetlerden biri olan nakit ve kıymet taşımacalığında özel güvenlik olmak konusunu sizler için araştırdık.

Günümüzde Para taşımacılığına yapılan saldırı ve soygunların tüm dünyada yaygın ve büyüyen bir sorun haline gelmiştir.Özel güvenlik sektöründe önemli bir alan teşkil eden para ve kıymetli eşya taşıma faaliyetleri, nakit parayı işleyerek ve taşıyarak hepimiz için hayati bir hizmet sunuyor. Özel güvenlik alanlarının belki de en çok dikkat edilmesi gereken alanı, nakit ve değerli eşya taşımacılığı için güvenlik şirketlerinde zırhlı araç filoları ve tecrübeli çalışanların bulundurulduğunu ve bu alana yönelik çalışmaların sürekli yenilendiğini görebiliyoruz. Bu yenilenmenin, nakit taşımacılığının en çok gerçekleştiği yerlerin başında gelen bankalar için oldukça faydalı olduğunu da yine bankaların bu tarz işlemler için özel güvenlik personellerinden tercih etmelerinden anlayabiliriz. Ayrıca kendi güvenlik görevlilerinin oryantasyon çalışmaları ile güvenlik şirketlerinden eğitim almaları da bu alanda söz sahibi kurumların özel güvenlik şirketleri olduğunu anlamak için yeterlidir.

Gerçekten bu iş dışardan göründüğü gibi basitmi?

Hemen hemen günlük hayatta karşılaştığımız bazen atm önünde bazen banka şubelerinde gördüğümüz zırhlı araçlar içindeki silahlı özel güvenlik görevlileri hep merak ederiz.Kendilerine emanet edilen milyonlarca lira değerindeki kıymetleri kendilerine belirtilen adrese teslim eden özel güvenlik görevlileri bu görevi yerine getirirken çeşitli güvenlik önlemlerini almaktadır.Küçük bir dikkatsizlik veya ihmalin kendi canlarını ne kadar tehlikeye sokacağının farkındalar

Bu yüzden güvenlik risk birimlerinin vermiş olduğu talimatlara harfiyen uymak zorunda kalmaktadır.Dikkatleri en yüksek seviyede tutmaktadırlar.

Taşınan Para ve Değerli Eşya Sigortalımı?

Taşınan para ve değerli eşyalar şirketlerin anlaşmış olduğu sigorta şirketleri tarafından sigorta kapsamına alınmaktadır. Taşınan kıymetin sigorta kapsamında yer alması için Taşıma işini icra eden şirketin sigorta şirketinin belirlemiş olduğu esaslara uymak zorundadır. Belirtilen kriterler yerine getirilmediği takdirde sigorta şirketi çalınan,kaybolan para ve kıymetli eşyaların karşılamamaktadır.Bu durumda o an görev yapan personeller yakın mercek altına alınarak haklarında soruşturma açılmasına bile sebeb vermektedir.

Ülkemizde Nakit ve Kıymet Taşımacalığı Yapan Şirketler; Ülkemizde profosyonel olarak hizmet veren yabancı ve türk firmaları bulunmaktadır.

Şekerbank Bünyesinde Kurulan Desmer

TEB-DENİZBANK-QFİNANSBANK Ortaklığında kurulan BANTAŞ

Tepe Savunma Güvenlik Sistemleri

Loomis Firmaları bulunmaktadır. 

Ziraat Bankası Bünyesinde Bulunan Para Grup Merkezleri

Bunlara Yenisi olarak PTT-PAL Şirketinide yakında sektörde göreceğiz...

Banka, en temel manada insanların nakit para ihtiyaçlarına cevap veren kuruluştur. Ülkedeki tüm bankalarda çok hızlı ve büyük miktarda nakit döngüsü olduğu için nakit para ve değerli eşyaların belirli noktalara sürekli taşınması gerekiyor.

Bu noktalar diğer banka şubeleri olabildikleri gibi hepimizin kullandığı ATM’ler de olabiliyor. Neredeyse her sokak başı ATM’lerin olması, bu noktalara her gün belirli zamanlarda nakit para taşınmasını gerektirir.

 

Özel Güvenlik Görevlileri Ortalama Ne Kadar Maaş Almaktadır?

En önemli konuda bu olması gerek milyonlarca lirayı taşıyan özel güvenlik personellerinin maaşı dışardan bakıldığında gerçekten tatmin edici bir ücret olarak bilinmektedir.Ne yazikki  iş öyle değil hizmet alımı kapsamında faaliyet gösteren şirketler piyasa rekabetten kaynaklanan fiyat düşürme politikası karşılaştıklarından dolayı maalesef tatmin edici maaşları personeline vermemektedir.Milyonlarca lira taşıyan özel güvenlik görevlileri asgari ücret düzeyinde maaş almaktadır.Alınan ücret ile taşınan risk birbirine uyuşmamaktadır.

1-Nakit ve kıymet taşımacılığında şirketleri araştırdığımız zaman en büyük farklılık özel güvenlik görevlilerinin atm ikmali yapması,para transferini gerçekleştirmesi,araç kullanması vb gibi işlerde çalışmaları...

2-FAZLA ÇALIŞTIRILMALARI

3-MAAŞ DÜŞÜKLÜĞÜ 

Aslında batığımız zaman 5188 sayılı kanuna uymaması anlamına geliyor.

Bu kurala uyan şirketler ise Ziraat Bankası para grup merkezi,TEB-DENİZBANK-QFİNANSBANK Ortaklığında kurulan Bantaş Nakit ve Kıymetli Mal Taşımacalığı,Bu şirketlerde operasyon kısmı özel güvenlik görevililerinden oluşmuyor,özel güvenlik görevlileri 5188 sayılı kanun kapsamında can ve mal güvenliğini sağlıyor.Öte Yandan ülkemizde faaliyet gösteren İşveç Kökenli Loomis,Şekerbank Bünyesinde kurulan Desmer şirketinde işler biraz daha farklı,özel güvenlik personelleri atm ikmali,para çantası taşıma,araç kullanma vb gibi işlerde çalıştırılıyor.

1- 5188 sayılı Kanun gereğince yapılmakta olan para ve değerli eşya nakil işlemlerinde, değerli eşya veya paranın teslim alınmasından teslim edilmesine kadar bir bütün olarak güvenliğinin sağlanması gerektiğinden, naklin güvenliğini sağlayan özel güvenlik görevlilerinin yanı sıra nakil aracının sürücüsü ile para ve değerli eşyayı taşıyacak kişilerin de koruma ve güvenlik hizmetinin bir parçası olarak değerlendirilmektedir.

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun “ Görev dışında çalıştırma yasağı” başlıklı 16 ncı maddesi “ Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz.” Hükmü gereğince özel güvenlik görevlileri koruma ve güvenlik haricinde başka bir işlerde çalıştırılamamakta, çalıştırıldığının tespiti halinde ise Kanunun 20. maddesi ( e) bendi “ Özel güvenlik görevlisinin koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştıran kişi, kurum ve kuruluşlara her eylemleri için bin Türk Lirası….. idari para cezası verilir.” Hükmünce yaptırım uygulanmaktadır.

 Özel Güvenlik uygulaması bulunan kurum ve kuruluşlarda özel güvenlik ile ilgili işlemlerin yürütüldüğü bürolarda özel güvenlikle alakalı (nöbet hizmeti, koruma ve güvenlik planı hazırlanması) hizmetler buralarda görevli özel güvenlik görevlileri tarafından yerine getirilebilecektir. Özellikle sanayi bölgeleri olmak üzere mal giriş çıkışı olan yerlerde giriş-çıkış kayıtlarının tutulması, kantarlarda ölçüm yapılması gibi görevlerin mal kaybının önlenmesi ve dolayısı ile işletmelerin varlık nedeni olan mallarının güvenliğinin sağlanması açısından önem arz etmektedir. Zira özel güvenlik hizmeti sadece kişilerin korunması değil, bina, tesis ve taşınır/taşınmaz malların korunması için de uygulanabilmektedir. Bu nedenle özel güvenlik izni bulunan yerlerde söz konusu işlemlerin özel güvenlik görevlilerince de yürütülmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Alarm merkezlerinde görev alan operatörler ile özel güvenlik izni olup kamera sistemi kurduran yerlerde görüntü takibi yapan personelin yapmış olduğu işin hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda, bu görevler özel güvenlik görevlilerince yapılacaktır. Halen bu hizmetleri yürüten personelin özel güvenlik görevlisi olmaması halinde bir yıl içerisinde personelin özel güvenlik görevlisi olması sağlanacak veya bu hizmetler için mevcut özel güvenlik görevlileri istihdam edilecektir."

Özel güvenlik görevlilerinin yazıda belirtilen alanlarda yaptığı hizmetlerin koruma ve güvenlik hizmetinin bir parçası olması sebebiyle, bu statüde çalışan özel güvenlik görevlilerinin koruma ve güvenlik hizmeti dışında çalışıyor olarak değerlendirilmemesi istenildi. İçişleri Bakanlığı, konunun detaylarının illerde faaliyet gösteren özel güvenlik şirketleri ile özel güvenlik izni bululan kişi, kurum ve kuruluşlara tebliğ edilmesi gerektiğini bildirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç