Haber
Giriş Tarihi : 16-12-2021 15:27   Güncelleme : 16-12-2021 15:42

Milyonların Beklediği Asgari Ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Açıklandı Asgari Ücret 4.250 TL Oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücreti açıkladı.

Milyonların Beklediği Asgari Ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Açıklandı Asgari Ücret 4.250 TL Oldu.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2022 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücret rakamını belirlemek üzere toplandı. Yeni asgari ücret, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 4 bin 250 lira olarak açıklandı. Böylelikle asgari ücretteki artış yüzde 50,44 oldu

2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Asgari ücrette gelir ve damga vergisini kaldırıyoruz" şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi; 

"Asgari ücret ülkemiz açısından çok önemli. Sürece katkı yapan sendikalarımızı tebrik etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu sürece başından itibaren emeği ve sosyal devleti koruyan manevi desteğini hissettik."

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da, "Devletimiz en iyisini yapabilmek için çalışıyor. Bizim bakış açımız da çok net. Çalışan olmadan işveren olmaz" dedi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücrette önemli bir gelişme yaşandı. Yapılan son açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 2022 yılında uygulanacak yeni asgari ücreti açıklayacak. Öncesinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamada, "Asgari ücretlerle ilgili bugün açıklama yapılacak. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da enflasyon karşısında ezdirilmeyen bir oranı hep beraber görmüş olacağız" ifadesinde bulunmuştu.