Haber
Giriş Tarihi : 04-09-2021 20:22   Güncelleme : 04-09-2021 20:31

MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur Hocamıza Koçluk Nedir Diye Sorduk

Yaşam koçluğu, danışan kişinin potansiyelinin en üst limitlerine çıkmasını ve yaşam hedeflerine ulaşmasını sağlayan profesyonel bir rehberlik sistemidir. Bu Haftaki koçluk üzerine konuğumuz MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur,Kendisine Koçluk nedir? Niçin Koçluk? Diye Sorduk.

MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur Hocamıza Koçluk Nedir Diye Sorduk

Bu Haftaki koçluk üzerine konuğumuz MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur,Kendisine Koçluk nedir? Niçin Koçluk? Diye Sorduk.

MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur Kimdir?

ICF Türkiye ve Global üyesi olan Can Deniz Timur, ICF tarafından verilmiş MCC unvanına sahip ülkemizdeki sayılı koçlardan birisidir.212derece Yaşam Koçluğu Eğitim Akademisinin Kurucusudur.

Hocam Koçluk Nedir? Niçin Koçluk?

MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur Kimdir?MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur;SirJhonWhitmore’un “Koçluk gelecekteki ihtimallere odaklanır, geçmişteki hatalara değil.” cümlesi koçluğu oldukça basit ve yalın olarak anlatıyor. Bu kısa cümle kendi içinde çok önemli mesajlar barındırıyor. Geçmişte olanlar ile birlikte hepimiz için gelecekte yeni ihtimaller, yeni deneyimler ve muhteşem öğrenmeler söz konusu. Bir elimizde geçmişte karşılaştığımız problemler, diğer elimizde ise gelecekte oluşturacağımız çözümler var. Bu, potansiyelimizi serbest bırakmamızı sağlayan, öğrenmeye açıklık ve farkındalık sağlamamız için güçlü bir zemin oluşturan bir anlayış. Ben, SirJhonWhitmore’un öğretilerini benimseyen ve hayata geçirmeye çalışan bir koç olarak onun meşe palamudu örneğini çok etkili buluyorum. Meşe palamudu ticari amaçla ekildiğinde, kazık kökü kesilip toprağa ekiliyor. Doğada bu kazık kökleri meşe palamudunun toprakta daha derinleşmesini ve suya ulaşmasını sağlıyor. Usta bir bahçıvan, kazık kökünü bir ağırlık ile toprağa bırakır. Meşe palamudu bu şekilde daha çabuk büyür ve güçlenir. İşte her birimizin içinde desteklenmeye ve belki de uyandırılmaya ihtiyacı olan muhteşem bir potansiyel yani Meşe palamutları var. Bence şu sorular çok kıymetli: “Ne oluyor da bu potansiyelimiz engelleniyor,  yaşamın her alanında en iyi halimizi nasıl ortaya çıkartabiliriz ve koçluk buna nasıl yardımcı olabilir?”

Koç ve akıl hocalığının popüler kültürde aynı anlamda kullanıldığına denk gelebilirsiniz. Koçluk eğitimlerimize katılan katılımcılarımızdan bazen şunları duyabiliyoruz “Çevremdekiler iyi bir koç olacağımı söylüyorlar, sık sık bana akıl danışırlar.” Akıl hocalığında sizin deneyimleriniz, varsayımlarınız ve dünyaya bakışınız hâkimdir. Anılarınız, değer verdiğiniz düşünceler ve sizde çalışmış verimli olmuş uygulamalar. Bir yere kadar karşınızdaki kişiye bu şekilde destek olabilirsiniz ve faydalı da olabilirsiniz. Peki sürekli akıl vermek kişinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarır mı? Ve bu akıl vermelerden herkeste aynı faydayı elde etmek mümkün mü? Amacım akıl hocalığını bir kalemde silmek değil tabii ki.  Sadece mevcut düşünce modelimiz ile yarattığımız problemlerin üstesinden gelebilmek ve değişim sağlayabilmek adına yeni bir anlayış geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum. Yeni bir anlayışı benimsemek ve geliştirmek için de kişisel bir farkındalığa ihtiyacımız var. Bu farkındalığı da içeriden (Kendi kendimize müdahaleler) ve dışarıdan müdahale edilmeden objektif bir gözlemle sağlayabiliriz.

Koçluk özü itibari ile, bireylerin potansiyelini tam olarak ortaya çıkartmak için farkındalık kazandırmak ve öğrenmesini kolaylaştırmak adına onlarla çalışmaktır. Koçluğu diğer disiplinlerden ayıran şey bir tanı koyma eğiliminde olmamasıdır. Koçlukta iyileştirme ve terapi söz konusu değildir. Koç ve koçluk alan kişi arasında sistemli bir diyalog söz konusudur. Koç, danışanı yönlendirmekten ziyade istediği sonuçlara ulaşmasında yardımcı olur. Diyaloğun özünde yeni bir anlayış ile aksiyonlar geliştirmek ve değişim sağlamak yatar. Yani açık hedeflerin oluşturulduğu ve içsel engellerin ortadan kaldırıldığı, kaynakların ortaya çıkartıldığı ve yeni kaynakların keşfedildiği bir süreç oluşturulur. İster profesyonel bir koç, bir lider, bir öğretmen veya bir danışman olun, birlikte çalıştığınız insanların daha üretken olmasını istiyorsanız bu tarz bir diyalog geliştirmeye ihtiyacınız olacak. Neden mi? Çünkü koçluk insanların yetenek ve becerilerini geliştirmek ve performanslarını arttırmak için oldukça faydalı bir yoldur. Bazı sorun ve zorlukların büyük problemlere dönüşmeden onların üstelerinden gelebilmede de yardımcı olacaktır. En önemlisi koçluk bireyin aradığı cevapları kendisinin bulmasına yardımcı olmayı sağlar. En nihayetinde, insanlar kendilerine sunulan çözümlerden ziyade kendi ulaştıkları çözümleri uygulamaya daha meyillidir.