Haber
Giriş Tarihi : 24-06-2020 21:40   Güncelleme : 24-06-2020 21:40

Manisa Celal Bayar Üniversitesinde Asgari Ücret Yüzdelik Fark Davaları Kazanıldı

Celal Bayar Üniversitesi'nde çalışan bazı özel güvenlik görevlileri 696 KHK Öncesi almış oldukları asgari ücret yüzdelik farklarını dava açarak kazandı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesinde Asgari Ücret Yüzdelik Fark Davaları Kazanıldı

Celal Bayar Üniversitesi'nde çalışan bazı özel güvenlik görevlileri 696 KHK Öncesi almış oldukları asgari ücret yüzdelik farklarını dava açarak kazandı.

25 Aralık 2018 yılında asgari ücret farkları ile ilgili yapmış olduğumuz haber içerisinde yer alan hukuki bilgileri okuyucularımıza aktaran iş hukuku ve sendikal hukuk alanında uzman olan Av.Levent Atabay' ın açmış olduğu Asgari ücret farkları ile ilgili pilot dava mahkemenin kesin karar vermesiyle sonuçlandı. Bunun için bir çok çalışan asgari ücret farklarını almak için yargı yoluna başvuruyor.

696 KHK ASGARİ ÜCRET DAVALARI

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında taşeron nezdinde çalışmakta olan işçiler; 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrolarına geçirilirken, taşeron nezdinde almakta oldukları asgari ücretin oransal fazlası ücretler üzerinden çalıştıkları idarelere geçişleri sağlanmış ve sürekli işçi kadrosuna geçtikten sonra 2018 yılı boyunca taşeron nezdinde almakta oldukları asgari ücretin yüzde farkları üzerinden ücretlerini almışlardır.

Birçok kamu kurum ve kuruluşunda sürekli işçi kadrosuna geçirilmeden önce işçilerin ücretleri ihale şartnameleri ile asgari ücretin oransal fazlası olarak belirlendiği, kadroya geçtikten sonra 2018 yılında da  aynı oranda ücretin ödenmeye devam edildiği halde 2019 yılına gelindiğinde Çalışma Genel Müdürlüğünün görüşü sebebiyle birçok kamu kurum ve kuruluşu, Asgari Ücrete Gelen Zam Miktarını işçilere uygulamamış, bünyelerinde çalışmakta olan işçilerden ücretleri asgari ücretin altında kalanlara asgari ücret seviyesine çekip yüzde 4 zam, ücretleri asgari ücretin üzerinde olanlara da sadece yüzde 4 zam uygulamak suretiyle maaş ödemesi yapmışlardır.

Bu konu çok önceden 25.12.2018 tarihinde Av. Levent ATABAY tarafından gündeme getirilmiş, kamu kurum ve kuruluşları baştan uyarılmış ve asgari ücretin oransal farkı ile çalışan işçilere öncelikle 2019 asgari ücretinin üstüne oransal farkı daha sonrada çerçeve Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklı yüzde 4 zammın uygulanması gerektiği dile getirilmiştir.

25 Aralık 2018 yılında yer alan haberimiz..

Karar ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşmak için 532 785 29 03 hattımızdan,sosyal medya iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz