Haber
Giriş Tarihi : 19-05-2022 20:49   Güncelleme : 19-05-2022 22:27

Mali Sorunları Aşmak İsteyen OLEYİS İçin Tek Kurtuluş GSB Oldu.

Disk Konfederasyonu’ndan HAK-İŞ Konfederasyonu’na geçiş yapan Köklü geçmişe sahip olan,köklü geçmişle ile birlikte köklü sorunları olan Oleyis,2022 yılı ocak ayı sendika istatistiklerinin açıklamasının ardından 18 Nolu iş kolunda baraj altında kalmıştı.

Mali Sorunları Aşmak İsteyen OLEYİS İçin Tek Kurtuluş GSB Oldu.

OLEYİS Sendikasının Geçmişi ve Kuruluşu.

1947 yılında garsonlar sendikası olarak kurulan ve şimdiki adı OLEYİS Olan sendikasının kuruluşuna ve geçmişine sendikanın tarihçe sayfasından ulaşabilirsiniz.

1976 yılından beri DİSK'e üye olma kararı alan,OLEYİS’in 7-8 Ağustos 1993’de toplanan Olağanüstü Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa Enver Öktem, Genel Sekreterliğe Kenan Kaçar getirildi. Hemen bir yıl sonra, 3-4 Temmuz 1994’te de erken Genel Kurul yapılmasına karar verildi. Bu Genel Kurul’da da Genel Başkanlığa Enver Öktem seçildi.

Bir Sonraki Genel Kurul 21-22 Haziran 1997’de yapıldı. Bu yıl aynı zamanda OLEYİS’in 50.kuruluş yıl dönümü idi. Bu Genel Kurul sırasında, OLEYİS’in kuruluşu da kutlandı. 

Oleyis sendikasında Genel Başkanı Enver Öktem’in rolü büyük olmuştu. Öktem, uzun yıllar Oleyis’in genel başkanlığını yaptı. 2002 yılında İzmir’den CHP milletvekili olarak  mecliste yer aldı. Genel Başkanlığa Kamer Aktaş getirildi.1976 yılından beri DİSK üyesi olan, OLEYİS’in Genel Başkanı Kamer Aktaş’ın 2009 yılında vefatından sonra yönetim içindeki anlaşmazlıkların büyüyerek belirsizlik, karmaşa ve kargaşa ortamının oluştu.Bir sonraki dönem vekilliği sona erince sendikanın başına yeniden döndü. Hakkında hiç bitmeyen yolsuzluk iddialarıyla beraber sendikayı DİSK’den Hak-İş’e taşıdı. Kısa bir süre sonra da bu yolsuzluklarının gündeme geldiği bir olağanüstü genel kurul ile Oleyis’deki koltuğundan inmek zorunda kaldı.

Disk Konfederasyonu’ndan HAK-İŞ Konfederasyonu’na geçiş yapan Köklü geçmişe sahip olan,köklü geçmişle ile birlikte köklü sorunları olan Oleyis,2022 yılı ocak ayı sendika istatistiklerinin açıklamasının ardından 18 Nolu iş kolunda baraj altında kalmıştı.(Toplu iş sözleşmesi yapabilmek adına sendikalar mevcut iş kolunda çalışan toplam işçilerin %1 oranında üyeliğe sahip olması gerekir.)

Bir yandan mali sorunlar yaşayan ve şubeleşme sorununu gideremeyen OLEYİS sendikası için tek kurtuluş Gençlik Spor Bakanlığı oldu.Örgütlenme çalışmalarına başlayan OLEYİS GSB’de umduğunu bulamadı.

Yapmış olduğumuz araştırmalar sonrası GSB’de sendikal istatistikleri sizler ile paylaşıyoruz.

GSB de 2021 yılında çalışan işçi sayısı: 24.715

2022 yılında işe alınan işçi sayısı: 1876

Toplam işçi sayısı ise 26591’dir.

Toleyis’ten istifa eden işçi sayısı:3534

İstifa ettikten sonra Oleyise üye olan işçi sayısı: 3028

Boşta kalan işçi sayısı:395

Diğer sendikalara üye olan işçi sayısı: 111’dir.

 

AdminAdmin