Firma Haberleri
Giriş Tarihi : 04-05-2020 20:00   Güncelleme : 04-05-2020 20:58

LOOMİS'te İşten Çıkarmalar İle İlgili Sendika ve Şirket Yönetimi Açıklamalarda Bulundu

LOOMİS Türkiye'de çalışan 9 Özel Güvenlik Görevlisinin iş akdini 4857 Sayılı İş Kanunun 25/2 Maddesi kapsamında fesih etmişti.

LOOMİS'te İşten Çıkarmalar İle İlgili Sendika ve Şirket Yönetimi Açıklamalarda Bulundu

LOOMİS Türkiye'de çalışan 9 Özel Güvenlik Görevlisinin iş akdini 4857 Sayılı İş Kanunun 25/2 Maddesi kapsamında fesih etmişti.Sendika işten çıkarmalara tepki göstererek resmi sitesinde açıklamalarda bulunmuş işten çıkarımların bu zamana kadar yapılan işleyiş olduğunu ve disiplin sürecinin işletilmeden işten çıkarmaların olduğunu iddia etmişti.
ı İşten Çıkarmalar İle İlgili ;
'Kovid-19 Virüs salgını nedeni ile işverenlerin işten çıkarmalarının önü kesilmeye çalışılsa da kanun maddelerinde ki boşlukları iyi kullanan LOOMİS sudan sebeplerle 19. iş kolunda çalışan  4 şöför ve 5 özel güvenlik 9 çalışanı tazminatsız olarak bu salgın döneminde işten çıkarmıştır. Salgın sürecini kendi lehine kullanmaya çalışarak kanun dışı uygulamalara hız kesmeden devam etmektedir.Güvenlik-İş Sendikası olarak özelikle salgın döneminde işçilerin işten çıkarılmasının LOOMİS'in kurumsal yapısı ile bağdaşmadığını ve işten çıkartılan 9 kişinin tekrar işe alınmasını istiyoruz.Bizler sendika olarak sorunların masada çözülmesini ve LOOMİS'te çalışan tüm işçilerin çalışma hayatında daha güvenli bir şekilde çalışmalarını talep ediyoruz. 

İşten Çıkarmalar İle İlgili LOOMİS Türkiye Yönetiminden Açıklama Geldi;

Şirket yönetimi işten çıkarımların tamamen iş süreçleri ile ilgili disiplin sürecinin işletilmesi sonucu alınan bir karar olup sendikal sebeplerin olmadığını iddia etti.

Şirket Yönetimi tarafından yapılan açıklamada;

Loomis Türkiye olarak ağırlıklı perakende ve bankacılık sektörüne hizmet veriyoruz. Korona virüs nedeniyle bu sektörlerde meydana gelen daralmalar, doğal olarak Loomis’i de etkiledi. Ancak bizim önceliğimiz her zaman çalışanlarımızın korunması oldu. Şartlar bizi ne kadar zorlasa da bu dönemde “disiplin ve güvenli taşıma kurallarının ihlal edildiği’ durumlar dışında işten çıkartma yapmadık.
Bildiğiniz gibi biz para ve değerli eşya taşımacılığı yapıyoruz, dolayısıyla işimiz hata kaldırmayan ve yapılan hataların ciddi sonuçlar doğurduğu bir sektördür. Her zaman yaptığımız gibi bu dönemde de aynı hataları birkaç kez tekrarlayarak, disiplin prosedürlerimize aykırı olarak işin güvenliğini tehlikeye atan çalışanlarımızın iş akdine son vermek durumunda kaldık. Bu işten çıkartmaların çalışanların sendikalı olmaları ya da Covid 19 süreciyle hiçbir ilgisi yoktur. İşten çıkartma rakamları da belirtilen seviyelerin altındadır denildi.

 

AdminAdmin