Çalışma Dünyası
Giriş Tarihi : 14-05-2019 02:12

Loomis Çalışanları Hayatını Kaybeden Arkadaşları İçin Şehitlik Hakkı İstedi

Geçtiğimiz haftalarda görevi esnasında trafik kazası geçiren ve hayatını kaybeden Loomis çalışanlarından Burak Kalkan için sosyal medyada birleşen özel güvenlik çalışanları özel güvenlik görevlisinin kamu hizmeti yaptığını ve bunu canı ile ödediğini belirterek çalışma arkadaşları bu yüzden özel güvenlik görevlilierine şehitlik statüsünün verilmesini istiyor.

Loomis Çalışanları Hayatını Kaybeden Arkadaşları İçin Şehitlik Hakkı İstedi

Geçtiğimiz haftalarda görevi esnasında trafik kazası geçiren ve hayatını kaybeden Loomis çalışanlarından Burak Kalkan için sosyal medyada birleşen özel güvenlik çalışanları özel güvenlik görevlisinin kamu hizmeti yaptığını ve bunu canı ile ödediğini ve geride sosyal güvencelerinin olmadığını belirterek bu yüzden özel güvenlik görevlilierine şehitlik statüsünün verilmesini istiyor.

Bilindiği üzere 34 FZK 87 plakalı,özel bir firmaya ait zırhlı para nakil aracı, Gaziantep-Kahramanmaraş kara yolunun Karabıyık Mahallesi yakınlarında, İsa Kılıçparlar idaresindeki 27 AAH 502 plakalı kamyonla çarpıştı.Kazada yaralanan özel güvenlik görevlisi Aytar ile aynı araçta bulunan Burak Kalkan, 112 Acil Servis ekiplerince Kahramanmaraş ve Gaziantep'teki hastanelere kaldırılmış,tüm müdahalelere rağmen özel güvenlik görevlisi Burak Kalkan hayatını kaybetmişti.

Gözler ise Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'nin verdiği teklife çevrildi.

Özel güvenlik görevlilerine şehitlik ve gazilik hakkı verilmesi, fiili hizmet süresi zammı, özel güvenlik iş kolu ve taltif gibi hakların yer aldığı 6 madde bulunuyor. Teklif Plan ve Bütçe Komisyonu, İçişleri Komisyonu ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülecek.

TEKLİFTEKİ MADDELER

- Güvenlik görevlilerinin de ‘taltif’ olarak adlandırılan para ödülü hükümlerinden diğer emniyet teşkilatı mensupları gibi yararlanması isteniyor.

- Özel güvenlik görevlisinin, görevi başındayken yaşadığı, çalışamaz hale getiren olaylar sonucu tazminat ödenmesi ile hayatını kaybetmesi sonucu mirasçılarına tazminat ödenmesi talep ediliyor.

- Tazminatın yanı sıra şehitlik ve gazilik unvanı da talepler arasında.

- Polis, asker, bekçi gibi güvenlik mensuplarının yararlandığı fiili hizmet süresi yıpranma payı ve zammı hakkından yararlanmaları isteniyor.

- Kamuda çalışırken Taşeron yasası ile kadroya geçen güvenlik çalışanlarının aynı işi yapmalarından dolayı 5188’e tabi çalışan tüm çalışanların güvenlik iş kolundaki sendikalara üyeliğinin devam etmesi bekleniyor.