Sendikal
Giriş Tarihi : 03-05-2020 01:03   Güncelleme : 03-05-2020 02:05

KYK Kurumlarında Çalışan Özel Güvenlik Görevlileri Asıl İş Kolunda Olan Yetkili Sendika Toleyis'e Üye Olmaya Başladı

KYK yurtlarında görev yapan özel güvenlik görevlileri bulundukları güvenlik sendikalarından istifa ederek TÜRK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı TOLEYİS Sendikasına üye olmaya başladı.

KYK Kurumlarında Çalışan Özel Güvenlik Görevlileri Asıl İş Kolunda Olan Yetkili Sendika Toleyis'e Üye Olmaya Başladı

KYK'larda Çalışan Özel Güvenlik Görevlileri Toleyis Sendikasına Üye Olmaya Başladı

696 KHK ile taşerondan kadroya geçen özel güvenlik işçileri sendkalarını değişmeye başladı.KYK yurtlarında görev yapan özel güvenlik görevlileri bulundukları güvenlik sendikalarından istifa ederek TÜRK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı TOLEYİS Sendikasına üye olmaya başladı.19.İş kolunda olan ve çoğunluğu elinde bulunduran HAK-İŞ konfederasyonu'na bağlı ÖZGÜVEN-SEN Sendikasının üye sayılarında büyük kayıp yaşanmaya başladı.

TOLEYİS Sendikası Kimdir?

Toleyis Sendikası  (Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası) TÜRK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı 18.İş kolunda bulunan ve KYK yurtlarında yetkili olan tek sendikadır.696 KHK sonrası işe giren özel güvenlik görevlileri 18.İş kolunda görülmektedir.Asıl iş kolunda yer alan işçiler TOLEYİS Sendikasının yapmış oluğu toplu iş sözleşmesinden yararlanırken,Taşerondan KHK ile kadroya geçen işçiler toplu iş sözleşmesinden yararlanamaktadır.

KYK'da Yer Alan Özel Güvenlik Görevlileri Neden İstifa Ediyor?

Yüksek Hakem Kurulunun belirlemiş olduğu toplu iş sözleşmesi 31.10.2020 tarihinde biteceğinden dolayı özel güvenlik görevlileri toplu iş sözleşmesinden yararlanmak için herhangi bir hak kaybı yaşamaması adına asıl iş kolu olan 18.İş kolunda faaliyet gösteren ve yetkili olan sendikaya üye olmaya başladı.

ÖZGÜVEN-SEN Sendikası Ne Diyor?

ÖZGÜVEN-SEN Sendikas ise 19. İş kolunun değişmemesi için bir takım çalışmalar yapıyor.İşçiler ise bu duruma tepki göstererek sendikadan istifa etmeye başladı,istifa sayısı binlere ulaştı.İşçiler asıl işverenin kolunda yer almak isterken,Sendika ise istifaları durdurmak için alternatif çözümler arıyor.