Sendikal
Giriş Tarihi : 18-04-2020 21:29   Güncelleme : 24-04-2020 03:24

Koranavirüs Sebebiyle 3 Ay Ertelenen Toplu İş Sözleşmeleri Görüşmeleri Kimleri Kapsıyor?

Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda yer alan üye sayılarının tespiti, Koranavirüs Sebebiyle 3 Ay Ertelenen Toplu İş Sözleşmesi Kimleri Kapsıyor?Kadro Alan ve Belediye Çalışanlarının Toplu İş Sözleşmesi Ertelendimi? detaylar haberimizde

Koranavirüs Sebebiyle 3 Ay Ertelenen Toplu İş Sözleşmeleri Görüşmeleri Kimleri Kapsıyor?

Taşerondan Kadroya Geçen İşçileri İlgilendiriyor

Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda yer alan üye sayılarının tespiti, 2020 yılı için 15 Temmuz 2020 tarihi esas alınarak gerçekleştirilecek ve en geç 31 Temmuz 2020’e kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gönderilecek.

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay süreyle uzatılacak. Cumhurbaşkanı, 3 aylık süreyi bitiminden itibaren 3 aya kadar uzatmaya yetkili olacak.

 

Taşerondan kadroya geçen işçiler ve kamu işçilerini ilgilendiren kanun yasalaşmıştı

ozel guvenlik toplu is sözleşmesi

Yürülüe giren kanunda taşeron işçiler ile 4/Dli işçileri , belediye işçilerini ilgilendiren maddeye de yer verildi.  Söz konusu maddede, coronavirüs nedeniyle toplu sözleşme görüşmelerinin 3 ay ertelenmesi kararına varıldı.

Resmi Gazete 'de yayımlanan karar şu şekilde:

"18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay süreyle uzatılmıştır. Cumhurbaşkanı, bu bentte yer alan üç aylık süreyi bitiminden itibaren üç aya kadar uzatmaya yetkilidir."

TBMM 'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi resmi sayfasındna yayımlanan bilgilendirme broşüründe de söz konusu maddeye şu şekilde yer verildi:

NE ZAMAN SONA ERECEK?

Erteleme kararı , koronavirüs nedeniyle alındı. Virüs tehlikesinin azalması durumunda toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayında yapılabilecek. Ancak virüs tehlikesi geçmezse erteleme 3 ay daha olacak ve toplu sözleşme görüşmeleri Ekim-Kasım aylarına kalacak