Öz-Güvensen Sendikası
Giriş Tarihi : 15-05-2020 21:04   Güncelleme : 15-05-2020 21:08

Koranavirüs İle Mücadelenin Özel Kahramanları Özel Güvenlikler

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında iş yükü ve sorumlulukları artmasına rağmen toplum sağlığı için çalışan özel güvenlik görevlileri, salgın sürecinde ön cephede, büyük bir özveriyle mücadele ediyor

Koranavirüs İle Mücadelenin Özel Kahramanları Özel Güvenlikler

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında iş yükü ve sorumlulukları artmasına rağmen toplum sağlığı için çalışmakta olan özel güvenlik görevlileri, salgın sürecinde ön cephede, büyük bir özveriyle mücadele ediyor 
Kovid-19'la savaşta sağlık çalışmakta olanları ve güvenlik görevlileriyle ön saflarda yer alan bir kesim de özel güvenlik görevlileri Hastane, alışveriş merkezi, terminal gibi riskli noktalarda önemli görevler üstlenen özel güvenlikçiler, salgınla mücadelenin isimsiz kahramanları oluyor.

Özel Güvenlik ve Koruma İşçileri Sendikası (Öz Güven-Sen) Genel Başkan Yardımcısı Ümit Yalçın ile Gazi Hastanesinin özel güvenlik görevlileri, koronavirüs salgınıyla mücadele mesailerini anlattı.

"Arkadaşlarımızın bir kısmında maalesef Kovid-19 testi pozitif çıktı"
Öz Güven-Sen Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, hastanelerde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin sağlık çalışanları ile bir bütün olarak çalıştıklarını belirterek hastaneye gelen vatandaşların ilk karşılaşmış oldukları kişilerin özel güvenlik görevlileri olduğuna dikkati çekti.

Sağlık Bakanlığı ve Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlarda, hastaların ve karantina süresini tamamlayan vatandaşların bulunduğunu hatırlatan Yalçın, özel güvenlik görevlilerinin her çeşit riskli ortamda gece gündüz demeden çalıştıklarını belirtti.

Türkiye genelinde yapılan kontrollerde Kovid-19 testi pozitif çıkan özel güvenlik görevlilerinin de olduğunu dile getiren Yalçın, şunları söyledi:

"Türkiye genelinde görev yapan arkadaşlarımızın bir kısmında maalesef Kovid-19 testi pozitif çıktı. Sendika olarak arkadaşlarımızın takibindeyiz. Arkadaşlarımıza bu bağlamda hem yönetimsel olarak hem de idaresel manada gerekli yardım ve destek temin edilmektedir. Bu konu da özelikle Sağlık Bakanlığımıza ve hastane yönetimlerine çok teşekkür ediyoruz. Arkadaşlarımızı kesinlikle yalnız bırakmadıklarını görüyoruz."

Salgın sürecinde sivil kıyafetle çalışma talebi
Türkiye genelinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin salgın sürecinde sürekli üniforma değiştiremedikleri için sivil kıyafetle çalışma isteklerini kendilerine ilettiklerini söyleyen Yalçın, şunları söyledi:

"Bu özel bir durum. Biliyorsunuz, normalde bizim güvenlik görevlilerimiz 5188 sayılı yasaya tabidirler. Söz konusu yasa çerçevesinde arkadaşlarımızın üniformasız ve kimliksiz yapmış olduğu çalışmalar yapmış oldukları iş gereği uygun değildir. Bu özel dönemde olunması hasebiyle arkadaşlarımızdan bu konu hakkında talepler geliyor. Çünkü üniformalarından 2 ya da 3 adet vardır. 4'üncüyü tekrar değiştirme şansları olmamasından dolayı belli bir süre kardeşlerimizin güvenlik görevlisi olduğunu belirten kimliklerinin de yakalarında takılı olması kaydıyla yapmış olduğu çalışmalarnda sorun olmadığı kanaatindeyiz. Bizler de gelen söz konusu talepleri gerekli uygun mercilere iletmekteyiz."

Gazi Hastanesinin Özel Güvenlik Şefi Yakup Serhan Mustu, Kovid-19 salgınına karşı verilen mücadelede yer almaktan gurur duyduklarını belirterek, "Bizim için hastanın sağlığı çalışma sistemlerimizden daha önemli. Şu anda malum bir kriz var ve bu dönemde devletimize destek olmaktan şeref duyuyoruz." dedi.

Gece gündüz demeden görevlerinin başında olduklarını belirten Güvenlik Şefi Mustu ise "Arkadaşlarımız da zaten bu sürecin bilincinde. Hastalarımızın sağlığı ve güvenliğiyle alakalı bir durum olduğu zaman şu hasta pozitiftir bu hasta negatiftir ayrımı asla yapmayız. Kanun ve nizama uymak şartıyla içerde ejderha olsa da gireriz. Arkadaşlarımız salgın konusunda çok duyarlılar. Yani her ne olursa olsun vazifemizi yapmak zorundayız. Bu süreçte ülkemizin bize ihtiyacı var." ifadelerini kullandı.

"Salgın sebebiyle görev işleyişimiz de değişti"
Gazi Hastanesinde 5 senedir görev yaptığını dile getiren Özel Güvenlik Görevlisi Hüseyin Gazi Kalkan, salgın öncesine göre iş yükü ve sorumluluklarının arttığını söyledi.

Koronavirüs salgınından korunmak için gerekli tedbirleri satın aldıktan sonra göreve başladıklarını vurgulayan Kalkan, bir günlük mesaisini şu sözlerle anlattı:

"Salgın sebebiyle görev işleyişimiz de değişti. İnsanlara sosyal mesafe kurallarını hatırlatarak uyarılarda bulunuyoruz. Çalıştığımız ortamlarda bütün arkadaşlarımız çeşitli teçhizatlarla kendilerini koruyor. Daha önce çok normal bir işleyişteydik fakat salgın sebebiyle vazifemiz biraz daha ağırlaştı. Buna rağmen vazifemizi severek icra etmekteyiz. Vatandaşlar zor bir iş yaptığımızı görüyorlar ve yardımcı oluyorlar. Bizler de onlara yardımcı olmaya çalışmaktayız. Maskesi olmayanlara maske dağıtıyoruz."

KAYNAK:AKİT