Sendikal
Giriş Tarihi : 15-06-2020 22:01   Güncelleme : 15-06-2020 22:17

Kıdem Tazminatı İçin TÜRK-İŞ Harekete Geçti,Kısa Bir Sürede Binlerce Tweet Atıldı

TÜRK-İŞ konfederasyonu öncülüğünde başlatılan #kıdemtazminatımadokunma hastagı ile video yayınladı.Kısa sürede binlerce twet atıldı.

Kıdem Tazminatı İçin TÜRK-İŞ Harekete Geçti,Kısa Bir Sürede Binlerce Tweet Atıldı

TÜRK-İŞ konfederasyonu öncülüğünde başlatılan #kıdemtazminatımadokunma hastagı ile video yayınladı.Kısa sürede binlerce twet atıldı.

Yeni istihdam kalkanı planında kıdem tazminatı fonu planları çalışanları ve çalışanların dahil olduğu sendikaları oldukça endişelendiriyor. Emekçinin işverene karşı tek güvencesi olan ve seneler süren emeğin bir karşılığı olan kıdem tazminatını fona devretme planı vatandaşların büyük tepkisi ile karşılaşıyor. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi kapsamında kıdem tazminatı fonu oluşturma girişimlerine karşı sosyal ağ sitesi Twitter’da #kıdemtazminatımadokunma hashtagi ile bir araya gelen çalışanlar tepkilerini yetkililere iletti.

TEPKİLER İLETİLDİ

Hep bir ağızdan “Kıdem Tazminatıma dokunma” diyen 30 bin çalışan çeşitli yazılar ile duruma tepki gösterdi. Kıdem tazminatlarının hem bugünün, hem de geleceklerinin teminatı olduğunu belirten çalışanlar, hükumetten kurmayı planladıkları fon planından vazgeçmelerini istedi.

 Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan kıdem tazminatı tepkisi: Ölürüm de kıdem tazminatımı vermem demişti.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "10 gündür kapalı devre kıdem filmi çevriliyor. Nihayetinde aradılar, görüşümüzü istediler. 'Biz kıdem tazminatından memnunuz, fon diye bir şey istemiyoruz' diye cevap gönderdim. Ben şahsen milyonlarca çalışanın geleceğini ilgilendiren bu konunun direkt Cumhurbaşkanı ile görüşülmesi taraftarıyım" dedi.

Ergün Atalay, kıdemle ilgili 3 şartları olduğunu da belirtirken, şartlarını şöyle açıkladı:

"Birinci şartımız kıdemle ilgili bugüne kadar kazanılmış tüm haklarımız korunmalı. Bu hak hem bugün çalışanlar, hem de gelecekte çalışacak çocuklarımız, torunlarımız için geçerlidir. Buradan zerre taviz beklenmesin. İkincisi bir yıla 1 ay, yani 30 gün şartından geri adım atmayız. Üçüncüsü kıdemin oran olarak yüzde 8.33'ten aşağı düşürülmesini kabul edemeyiz. Bu 3 şart yerine getirilmezse biz masada olamayız. Masada olan da o masanın altında kalır. İşçinin kıdemine zarar verecek bir teklifi ben ölsem de kabul etmem. Tek başıma kalsam da kabul etmem. Başkan kardeşlerim de, işçi kardeşlerim de kabul etmez. Eğer gerçekten iyi niyetli olarak kıdemi alamayanların kıdem almalarını sağlayacak bir çalışma yapmak istiyorlarsa, 3 şartı yerine getirmek kaydıyla oturur konuşuruz."demişti