Haber
Giriş Tarihi : 18-09-2019 12:33

Kazanılan Davada Yüzdelik Dilim Kimleri Kapsıyor!

Türkiye’de yüzlerce kamu kurum ve kuruluşunda işçi vasfı ile hizmet veren taşeronlar için çarpıcı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu hafta içinde gelen üçüncü mahkeme kararının kazananı da sendika oldu.Taşeronlar için kritik bir öneme sahip olan ve hali hazırda tahsil edilen maaşlara doğrudan sirayet eden yüzdelik dilimler konusu ile ilgili olarak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Kazanılan Davada Yüzdelik Dilim Kimleri Kapsıyor!

Türkiye’de yüzlerce kamu kurum ve kuruluşunda işçi vasfı ile hizmet veren taşeronlar için çarpıcı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu hafta içinde gelen üçüncü mahkeme kararının kazananı da sendika oldu.

Taşeronlar için kritik bir öneme sahip olan ve hali hazırda tahsil edilen maaşlara doğrudan sirayet eden yüzdelik dilimler konusu ile ilgili olarak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 

Devlet ile sendikalar arasında Yargıtay’a taşınan davaların şuan için kazanan tarafı taşeronlar ve sendikalar olarak görülüyor.Yüzdelik Dilimler Geri Geldi

Taşeron işçiler için bir özlük hakkı mücadelesi olarak talep edilen ve bir süre sonunda mahkemelerde açılan davaların neticesi olarak taşeronlar için yüzdelik dilimler geri geldi demek mümkün. Geçtiğimiz hafta içerisinde önce Sağlık İş Sendikası ve akabinde Hizmet İş Sendikasının Ankara 24. İş Mahkemesi’ne açtıkları davada işçi lehine çıkan sonuçlara bir yenisi daha sendikalar tarafından gelmiş oldu.

Geriye Dönük Asgari Ücret Zamları Verilecek Mi?

Kamu İşçileri ve taşerondan kadroya geçen işçilerden azade kalarak devam eden ve taşeronlar özelinde yürütülen davalar ile ilgili olarak yüzde fazlası şeklinde kayıtlara geçen meblağlar için dava süreçleri devam ediyor. Bu hal ile geçtiğimiz hafta içerisinde verilen mahkeme kararı uyarınca 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 4 oranında asgari ücret zammı yapılması konusunda karar çıkmış durumda.Tüzel olarak devam eden davaların henüz bir genel geçer kanun maddesi bulunmayıp; özelde verilen mahkeme kararlarının şuan için taşeronlar lehine olduğu ve açılan davaların neticesinde müşteki taşeronların geriye dönük asgari ücret zamlarının verileceği belirtiliyor.

Sendika Mahkemeyi Kazandı, Dava Yargıtay’a Taşındı.

Son dönemde mahkemelerde karar bağlanması için beklenen ve ilerleyen dava süreçleri kapsamında sonucu merak edilen sendika ile devlet arasında cereyan eden taşeronlar yüzdelik dilimler konusu özelinde verilen karara göre; Sendika mahkemeyi kazandı. Konu Yargıtay’a taşındı ve süreç boyunca gelen davalar hakkında nihai karar bekleniyor.Yüzdelik dilimler bazında yüzde 10,20,30 .. vb olarak devam eden rakamların da hesaplanarak bu süreçte işçi maaşlarında taşeronlar lehine kararların çıkması hakkında olumlu beyanatlar veriliyor. Kaynak: Taşeronların Asgari Ücret Zamları Verilecek Mi? Yüzdelik Dilim Hakkı Kazandılar.