Haber Detayı
24 Aralık 2018 - Pazartesi 11:30 Bu haber 5156 kez okundu
 
Kamuoyuna Duyurulur
OGG Haber isimli haber sitenizde yer alan 8 Aralık 2018 tarihli "Uçakta Silahlı Güvenlik Tehlike Oluşturabilir" başlıklı haberde, Türk tescilli hava araçlarında "özel güvenlik görevlisi" bulunabileceği şeklinde hatalı ve yanıltıcı ifadeler kullanılmış olup, bu konuda kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur.
Gündem Haberi
Kamuoyuna Duyurulur

İLTER MEDYA DİJİTAL REKLAM AJANSINA
İzzetpaşa Mahallesi Mehmetçik Sokak No:3 Kat:3 23100 Elazığ
CEVAP ve DÜZELTME
OGG Haber isimli haber sitenizde yer alan 8 Aralık 2018 tarihli "Uçakta Silahlı Güvenlik Tehlike Oluşturabilir" başlıklı haberde,  Türk tescilli hava araçlarında "özel güvenlik görevlisi" bulunabileceği şeklinde hatalı ve yanıltıcı  ifadeler kullanılmış olup, bu konuda kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur.
Bahse konu haberde iddia  edildiği biçimde uçakta özel güvenlik personeli değil, özel eğitimli güvenlik güçlerinin görev yapacağı ilgili kanunda belirtilmiştir.
Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu ve havacılık güvenliği Kanunu Madde 40 – (Değişik: 28/11/2017-7061/39 md.) "Tüm sivil havacılık faaliyetleri ile sivil havacılık tesis ve eklentilerinin yasadışı eylemlerekarşı korunması amacıyla uluslararası uygulamalara uygun olarak gereken mevzuatı hazırlamak, denetlemek, uygun eğitimlerin alınmasını sağlamak ve ülkemizi uluslararası kuruluşlar nezdindetemsile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilidir. Bakanlık, bu görevini öncelikle İçişleri Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar ile koordineli şekilde yürütür. " denilmektedir.
Mülga ikinci fıkra: 2/7/2018-KHK-703/189 md.) ise,  Türk tescilli sivil hava araçlarında "özel eğitimli silahlı güvenlik görevlileri" bulundurulabilir. Türkiye'ye uçuşu olan yabancı tescilli sivil hava araçlarında silahlı güvenlik görevlisi bulundurulmasına izin verilmesine, mütekabiliyet ilkesi saklı kalmak kaydıyla İçişleri Bakanlığı yetkilidir. Silahlı güvenlik görevlisinin görev, yetki ve sorumlulukları İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir." denilmektedir.
Kanun metninde "özel eğitimli güvenlik görevlileri"  ifadesi geçmekte olup, haberde belirtildiği  şekilde "özel güvenlik" ibaresi yer almamaktadır. Burada kastedilen özel eğitim almış polisler olup, özel güvenlik değildir.  EGM' nin hazırladığı yönetmelik taslağında da polis görevlendirilmesi öngörülmektedir.
Özel güvenliklerin uçakta silahlı bulunacağı şeklindeki yanlış ifadenin yanısıra bunun tehlike oluşturabileceği yorumuyla da kamuoyunu endişeye sevk eden haberin, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 9. Maddesi kapsamında yayından çıkarılmasını ve bu  düzeltme metninin iki gün içinde yayımlanarak bir hafta süreyle yayında kalması hususunu bilgilerinize sunarız.

Kamuoyuna Saygıyla Arz Olunur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kamuoyuna, Duyurulur,
Yorumlar
Haber Yazılımı