Haber Detayı
05 Eylül 2018 - Çarşamba 13:33 Bu haber 60375 kez okundu
 
Kamuda 2020 Yılı Sonrası Özel Güvenlik Sendikaların Varlığı Son Bulacak
6356 sayılı yasanın 4. maddesi bu konuda son derece açık: “Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de asıl işin girdiği işkolundan sayılır.” Bu madde gereği kadroya alınan taşeron işçiler ilgili kamu kuruluşunda kadroya alındıklarında, o kamu kuruluşunun girdiği işkolundan tescil edilmeleri, varsa oradaki toplu iş sözleşmesinden yararlanmaları ve isterlerse oradaki sendikaya üye olabilmeleri gerekiyordu.
Sendikal Haberi
Kamuda 2020 Yılı Sonrası Özel Güvenlik Sendikaların Varlığı Son Bulacak

6356 sayılı yasanın 4. maddesi bu konuda son derece açık: “Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de asıl işin girdiği işkolundan sayılır.” Bu madde gereği kadroya alınan taşeron işçiler ilgili kamu kuruluşunda kadroya alındıklarında, o kamu kuruluşunun girdiği işkolundan tescil edilmeleri, varsa oradaki toplu iş sözleşmesinden yararlanmaları ve isterlerse oradaki sendikaya üye olabilmeleri gerekiyordu.

Örneğin bir üniversitede temizlik ve özel güvenlik işlerinde çalışan taşeron işçiler halen alt işverenin girdiği işkolu olan genel hizmetler ve güvenlik işkollarında tescil ediliyor ve bu işkollarında sendikalı oluyor. Oysa kadroya alındıklarında çalıştıkları işyerinde yapılan asıl işe göre büro, eğitim,Sağlık ve genel hizmetler işkollarında tescil edilmeleri ve varsa toplu iş sözleşmesinden faydalanmaları gerekir.

 Tuhaf bir düzenleme yapılarak aynı kamu kuruluşunda aynı işi yapacaklar için iki farklı toplu sözleşmenin uygulanması sağlandı. Bu durum Yüksek Hakem Kurulu tarafından alt işveren işçileri için bağıtlanan ve en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar devam edecek. Bunu takiben bu işçiler çalıştıkları kamu kuruluşunun girdiği işkoluna göre tescil edilecek, normale dönülecek.Mevcut toplu iş sözleşmesi bulunmayan sendikalar,üyelik işlemlerini kabul ediyor.Özel güvenlik işçileri 19.İş kollarında kurulan sendikalara şuan üye olabiliyor.Sendikalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bağıtlamış olduğu ve sendikaların yer almadığı toplu iş sözleşmesinin ardından Üyeliğin ise kurum ve üye üzerinde bir yaptırımı bulunmuyor.Bu yüzden sendikalar 2020 yılı sonrası 696 KHK ile kadroya alan işçilerin asıl işveren iş kollarında gösterilmesinin ardından varlığı son bulacak.KİT,Yerel Yönetim ve Özel Sektörde varlıklarını sürdürebilecek.Bazı sendikalar toplu iş sözleşmesi yapacaklarını iddia ederek mevcut durumdan yararlanmak ve üye sayısını arttırmak istiyor.Özetle Sendikaların 696 KHK ile kadro alan özel güvenlik görevlileri adına toplu iş sözleşmesi yapma imkanı bulunmuyor.Üyeliklerinde özel güvenlik işçisine bir getirisi bulunmuyor

2020 YILI SONRASI TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ ÇERÇEVE PROTOKOLÜ İMZALANACAK.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kamuda, 2020, Yılı, Sonrası, Özel, Güvenlik, Sendikaların, Varlığı, Son, Bulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı