Türkiye'nin En Güncel Özel Güvenlik Haber Portalı
HV
03 EKİM Pazartesi 22:00
Advert

Kadro Dışı Kalan 90 Bin Taşeron İşçi ile Geçici İşçilerin Sorununu Çözeceğiz!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kurulu Toplantısına katıldı.

haber
Giriş Tarihi : 21-09-2022 18:40
Kadro Dışı Kalan 90 Bin Taşeron İşçi ile Geçici İşçilerin Sorununu Çözeceğiz!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kurulu Toplantısına katıldı.

Bilgin, toplantıdaki konuşmasında yeni ve önemli açıklamalar yaptı. 

İşçilerin emeğiyle, iş adamlarının sermayesiyle para kazandığını ifade eden Bilgin, esnafın işine hem sermayesini hem de emeğini koyan kesim olduğunu söyledi.

Bağ-Kur kapsamında yer alan esnafların emekliliğe hak kazanmalarıyla ilgili değişiklik sinyali veren Bakan Bilgin, "Esnafın bazı sorunları mevzuatla ilgili sorunlar. Çözülebilecek sorunları hemen çözmemiz lazım. Prim gün sayısındaki farklılık ciddi bir sorun. Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı size söyleyeyim. Burada emekliliği hak etme şartlarını standardize etmemiz lazım. Bu hem farklı mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik duygusunun oluşmasını ortadan kaldırır hem de devletle toplum arasındaki güven duygusunu güçlendirir. Çalışma Bakanlığı her insanımızın yanındadır."

Kapsam dışı kalan 90 bin taşeron işçi ve geçici işçiler sorununu çözeceğiz

Bakan Bilgin, enflasyona rağmen Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz iki çeyrek Türkiye yüzde 7,5 ve yüzde 7,6 büyüdü. Ne yaptık? Yaklaşık 1 milyona yakın istihdam ürettik. Sorunun çözümü bu. Enflasyonu küçülerek değil, büyüyerek çözeceğiz. Üretimle, ihracatla çözeceğiz. Türkiye ne kadar ihracat yaparsa ne kadar turizm geliri elde ederse enflasyona karşı o kadar üretime dayalı gücünü kullanıp bu sorunu aşma kabiliyetine sahip olur. Dolayısıyla enflasyonun meydana getirdiği tahribatı büyüme yoluyla, üretim gücümüzle aşacağız. Biz de bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları çözeceğiz. Asgari ücretle çözeceğiz, 3600 ile çözüyoruz, EYT ile çözeceğiz. Bunların hepsi önümüzdeki dosyalar. Birer birer çözeceğiz. Geçici işçiler sorununu çözeceğiz. Taşeronların kadroya alınmasında, o dönem 90 bin kişi kapsam dışı kalmıştı. Onların sorununu çözeceğiz. Bütün bunları çözüp çözüp ilerleyeceğiz."

KAYNAK KAMUİŞÇİLERİ NET

AdminAdmin

YORUMLAR