Sendikal
Giriş Tarihi : 22-09-2020 10:50   Güncelleme : 22-09-2020 10:50

İzmir'in En İyi Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı,Güvenlik Görevlileri Toplu İş Sözleşmesine Dahil Edildi

860 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) düzenlenen törenle imzalandı. TİS kapsamına Çiğli Gıda Şirketi’nin şantiyede görevli işçileri ile belediye güvenlik görevlileri de alındı.

İzmir'in En İyi Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı,Güvenlik Görevlileri Toplu İş Sözleşmesine Dahil Edildi

Çiğli Belediyesi ile Disk Genel-İş 8 Nolu Şube arasında 860 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) düzenlenen törenle imzalandı. TİS kapsamına Çiğli Gıda Şirketi’nin şantiyede görevli işçileri ile belediye güvenlik görevlileri de alındı.

Çiğli Belediyesi eski binası önünde düzenlenen Toplu İş Sözleşmesi imza törenine Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, DİSK Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener, Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel-İş Sendikası 8 Nolu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, bürokratlar ve işçiler katıldı. İmzalanan sözleşmeye göre belediye Çibel Şirketi işçilerinin ücretlerinde ilk yıl için yüzde 22, ikinci yıl için enflasyon artı 2 puan artış yapıldı. Toplu sözleşme kapsamına Çiğli Belediyesi’nin diğer bir şirketi olan Çiğli Gıda’nın şantiyede çalışan 30 işçisi ile 67 belediye güvenlik görevlisi de alındı.

Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Krizlerin ortasında bu salgına yakalandık. Ekonomik olarak istihdam daraldı, işsizlik arttı, enflasyon tavan yaptı, çalışan emekçilerin ay sonunu zor getirdiği bir dönemdeyiz. İşçilerimiz de her türlü riski göğüsleyerek çalışmaya devam etti. Belediye işçilerimizi alnından öpüyorum. Her türlü riski alarak görevlerinin başındalar. Aldıkları ücretleri ana sütleri gibi hak ediyorlar” dedi.

Genel-İş Sendikası 8 Nolu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin de, “Ocak 2020 den bu yana 9 aylık süreç sonunda İzmir’in en iyi toplu sözleşmelerinden birini imzalayarak bitirdik. 860 kişiyi ilgilendiren sözleşmemizde en düşük günlük ücrete yüzde 26, sosyal paketlerimize yüzde 12, totalde ise yüzde 22 oranında zam almış bulunmaktayız. İkinci yılda ise enflasyon artı iki puanla sözlemimizi bitirerek İzmir’in en iyi toplu sözleşmesi olarak bitirdik. Ayrıca ikramiye sayısını artırdık. 6 kez aldığımız gıda yardımlarını da bundan sonra Çiğli kart olarak alacağız ve Çiğli sınırları içindeki perakende esnaftan ve zincir mağazalarda kullanacağız. Kazancımızı vergiye gitmeden harcayacağız. Alamadığımız banka promosyonlarımız da bize kazanım olarak geri gelecek. İstanbul Sözleşmesi’ndeki maddeleri bu sözleşmeye ekleyerek kadınlarımızı koruyacağız. Biraz pozitif ayrımcılık oldu ama kadınlarımız bizim için önemli ve değerli” dedi.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir’in en iyi şartlarında olan bir sözleşmeyi imzaladıklarını belirterek, “Virüs nedeniyle olması gereken coşkuda toplu sözleşmemizi imzalayamıyoruz.

Normalde davul zurnayla, halayla kutlama yapmamız lazımdı. Burada bayram havası olmalıydı. Bu anlamda o kadar üzgünüm ki anlatamam. Burası Çiğli ve İzmir’de değişimin başkenti olacak dedik. Sizlerle birlikte geleceği planlıyoruz. Bugün Çiğli’de büyük bir değişimin ilk fitili ateşlendi. Bugün imzalanan bu sözleşme İzmir’deki en yüksek zam oranının alındığı ilk toplu sözleşme olacak. Bu sözleşmenin diğer arkadaşlarımıza da ışık ve umut olmasını ve bu haklara kavuşmalarını diliyorum. Çiğli Gıda’da belediyemizin şantiyesinde daha düşük ücretle çalışan arkadaşlar var. Bu adaletsizliği biz yaratmadık ama tamir etmesi bize düştü. Bu çalışanlarımızın da durumları bir ay içinde çözümlenecek. Güvenlikçi arkadaşlar da KHK ile yılardır mağdur durumdalar. Ancak bu sözleşmeden sonra Genel-İş’e üye olarak bu toplu sözleşmedeki hakların tamamından eksiksiz faydalanacaklar. Çiğli Belediyesi olarak ‘Çiğli’yi kadın dostu kent yapacağız’ dedik. İstanbul Sözleşmesi’nde bizim sözleşmemizi ilgilendiren ne varsa çiğli belediyesinin toplu sözleşmesine yansıttık. Bizi büyüten, yetiştiren kadınlara az bile yaptık, daha fazlasını yapacağız. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramlarında işçimize ikramiye veriyoruz ancak bunların yanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da ekledik. Bir ikramiye daha vermiş olacağız” dedi.