Haber
Giriş Tarihi : 16-11-2020 19:49   Güncelleme : 16-11-2020 19:49

İzmir tramvayda çalışan kadın güvenlik görevlisi: “Utanması gereken biz değiliz

Gazetede ve çeşitli sosyal medyaya düşen haberlerde tramvayda yaşanan vahim durumla alakalı destek yorumları olduğu gibi alay konusu yapanlar da var

İzmir tramvayda çalışan kadın güvenlik görevlisi: “Utanması gereken biz değiliz

Gazetede ve çeşitli sosyal medyaya düşen haberlerde tramvayda yaşanan vahim durumla alakalı destek yorumları olduğu gibi alay konusu yapanlar da var... Maalesef bu yazılan çizilenler doğru. Ve manşet dışında aslında içeriğinde çok vahim şeyler yok. Durum daha kötü çünkü... Kış geliyor. Soğukta daha çok üşüyüp daha çok tuvalet ihtiyacı oluyor. Yorumlarda yargısız infaz eden vatandaşımıza seslenmek istiyorum. Pandemi döneminde ne bir Cafe ne bir cami açıktı biz güvenlikler ne çektik soran oldu mu acaba?

Havagazı, Üniversite, Karataş, Karantina, Köprü, Sadıkbey, Göztepe, Ahmet Adnan Saygun, Üçkuyular tramvay duraklarında ve yakınlarında tuvalet yok. Özellikle Sadıkbeydeki kadınlar alkollü bir restoran var rica minnet orayı kullanıyor. Erkek arkadaşlarda da durum farklı değil şişeye yapan mı, kuytu köşede insani ihtiyacını insanlık dışı şekilde gideren mi neyi anlatayım... Bir vatandaş yazmış değiştiricileri var molalarına gitsinler diye. Evet 4 saatte bir değiştirici geliyor ve bu 4 saat içinde hadi tuvaletimizi beklettik diyelim. 4 saatin sonunda en yakın tuvalet trenle 10 dakika mesafede. Tren de en erken 5 dakikada gelse, git gel yarım saat... Hadi işin yaver gitti hemen tren geldi 20 dakika sürdü diyelim. Peki ne zaman dinleneceğim? Ne zaman yemek yiyeceğim, ne zaman kahve ya da çay içeceğim soruyorum size.

Yağmuru yiyoruz, ıslanıyoruz hele sahil duraklarında perişanız. Kabinete girmek yasak. Kabinete girdiğimiz an TKM çalışanları anonsla hemen kabinetten çıkmamızı söylüyor. Kabinetler sıcak değil ama en azından rüzgarı kesiyor ve yağmurdan koruyor. Fakat dediğim gibi kabinete girdiğimiz için tutanak yiyoruz. Verilen yağmurluklar su geçiriyor, ıslanıyoruz.. Üst değiştirecek bir yerimiz bile yok. Bu yüzden sırılsıklam vardiya bitiriyoruz.

Daha size kadınların özel günlerinde yaşadığı mağduriyeti anlatmak bile istemiyorum. Duraklarda yolcuların duracağı kısımların kapalı olup güvenliğin durduğu yerlerde hiçbir çalışma yapılmamış olmasına ne demeli? Göstermelik ısıtıcı taktılar duraklara. Duraklarda ısıtıcılar kendini ısıtmıyor. Duraklardaki ısıtıcılar dış mekan ısıtıcısı değil olması gereken ısıtıcıdan sadece 1 tane var Karşıyaka Ataşehir’de. Biz çok şey istemiyoruz insanca çalışmak istiyoruz.

Son bir şey tramvay açılalı 4 yıl oldu neden şimdi bu sorunlar ortaya çıktı diye soranlara da şunu söylemek isterim; hepimiz evimize ekmek götürüyoruz, işimizden olmak korkusu vardı öncesinde, bize ne dense yapıyorduk, sesimizi çıkarmıyorduk... Öyle ki ışıklarda sorun olsa, sinyal gitse trafiğe çıkıp canımız pahasına sanki trafik polisiymişiz gibi trafiği yönlendiriyorduk. TKM’nin kurduğu WhatsApp gurubunda tüm personele yetkisi olmadığı halde talimat vermeleri vardı. Bunu reddedip WhatsApp gurubundan çıkmış olmamız gibi aslında asıl işimiz olan koruma ve güvenlik işini yapmaya çalıştığımızdan dolayı ve bazılarının işine gelmediği birçok işi güvenliğe yıktıkları için ve güvenliğin bilinçlenmesinden kaynaklı sorunlar başladı.

Asıl sorun sendikanın gelmesi, haklarımızı öğrenmiş olmamız. Güvenlik işi dışında bize yaptırılmaya çalışan işleri reddetmemiz ve trafiğe çıkmayı bırakmamızla birlikte daha da gün yüzüne çıktı. Üstümüzde çok büyük bir baskı ve mobing  var.. TKM’nin açılımı trafik kontrol merkezi. Asıl işi olan trafiği kontrol etmeyi bırakıp kameralardan güvenliği gözetleyip amirlere de baskı yapıp bize her gün tutanak tutulmasını sağlıyorlar. Şu durakta şu kişi kabinete girdi 10 dakika kabinete oturdu tutanak tut diyorlar amirlere. Biz tutanaklardan yıldık... Hatta geçen hafta bir arkadaşımız istifa etmeyi göze aldı onca borcun içinde.  İnsanları yıldırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu çıkan haberlerden özellikle bez bağlama mevzusundan  rahatsız olup utanan arkadaşlarım var. Ben bunda utanılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum bu yüzden size mektup yazmak istedim. Utanması gereken biz  değiliz. Bizi bu şartlarda çalışmak zorunda bırakanlar diyorum. Ve ben utanmıyorum çünkü bunları ve daha fazlasını yaşadım...

EVRENSEL