Haber
Giriş Tarihi : 23-09-2020 20:15   Güncelleme : 23-09-2020 21:08

İSTGÜVEN Genel Müdürü Ahmet Can Buğday'ı Ziyaret Ederek İSTGÜVEN ve Sektör İle İlgili Röportaj Gerçekleştirdik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak kurulan ve İstanbul'da yaşan vatandaşlarımız için gece gündüz demeden çalışan İST GÜVEN Özel Güvenlik çalışanları İstanbul'a güven veriyor.

İSTGÜVEN Genel Müdürü Ahmet Can Buğday'ı Ziyaret Ederek İSTGÜVEN ve Sektör İle İlgili Röportaj Gerçekleştirdik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak kurulan ve İstanbul'da yaşan vatandaşlarımız için gece gündüz demeden çalışan İST GÜVEN A.Ş Özel Güvenlik çalışanları İstanbul'a güven veriyor.

Metrolar,Park Bahçeler,Mezarlıklar,Otogarlar,Metrobüs hatlarında ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm kurum ve kuruluşlarında kısacası İstanbul halkı için hayatın her alanında görev yapan özel güvenlik görevlilerini 7/24 görev başındalar.Yaz,Kış,Gece,Gündüz demeden görevi başında olan özel güvenlik çalışanları üstün başarıları ile ulusal ve yerel basında adından çokça söz ettiriyor.

Bu başarının mimarları olan İST GÜVEN AŞ'ye özel güvenlik haber olarak ziyaret gerçekleştirdik.

İSTGÜVEN A.Ş Genel Müdürü Ahmet Can Buğday'ı makamında ziyaret ederek İST GÜVEN ve Özel Güvenlik Sektörü hakkında özel röportaj gerçekleştirdik.

Editör;Ahmet bey, bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

1973 İstanbul doğumluyum. Devlet memuriyetinden emekliyim. Memuriyetim sırasında ve emekli olduktan sonra çalıştığım Atatürk Havalimanı’nda kişisel ve fiziksel güvenlik, elektronik teknik güvenlik, sınır güvenliği gibi konularda görev yaptım. Son 14 aydır  İstanbul Büyekşehir Belediyesi’nin iştirak şirketlerinden biri olan İSTGÜVEN İstanbul Güvenlik A.Ş Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım. Yaklaşık 25 yıldır güvenlik konuları ile ilgili çalışıyorum.

Editör;Yıllarca güvenlik sektöründe çalışmış ve şu an da Özel Güvenlik Sektöründe çalışan biri olarak sizce Özel Güvenlik sektörünün başlıca sorunları nelerdir?

Türkiye’de ÖGG kimlik kartına sahip 1.5 milyon ve aktif çalışan 320 bin özel güvenlik görevlisi var. Bu arkadaşlarımız 95 bin noktada yardımcı kolluk olarak görev yapıyor. En büyük ve en önemli kaynağın insan olduğu bu sektörde öncelikli olarak personele yönelik sorunların çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sorunlar arasında özel güvenlik görevlilerinin hakettikleri değerin kendilerine verilmemesi, özlük haklarının yeterli olmaması, yıpranma paylarının bulunmaması, maluliyet haklarının verilmemesi, düşük maaş ve çalışma koşullarının yeterli düzeyde dizayn edilememesini sayabiliriz. Birde bence en önemlilerinden biri de özel güvenlik görevlilerinin sosyal toplumun içerisinde konumlandırıldıkları yerin değiştirilmesi gerekiyor. Bununla ilgili hep beraber ciddi çalışmalar yapmalıyız.

Editör; 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair kanunun yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

2004 yılında yürürlüğe giren 5188 sayılı kanun hakkında zaman zaman kanun değişiklik teklifleri olmuştur.  Bu değişiklikler genelde biraz önce bahsettiğim konular çerçevesinde yapılmıştır. Bu çerçevede yapılan değişikliklerin yeterli olmadığını düşünüyorum.

Editör;Kitabınız gerçekten çok ilginç. Kısaca bundan bahsedebilir misiniz? Özel Güvenlik neden karikatürlerle anlatıldı?

Sektörü gözlemlediğimde yukarıda bahsettiğim bir çok sorun ile beraber özel güvenlik görevlilerinin yaşadığı iletişim kazaları da her zaman çok dikkatimi çekiyordu. Bunula ilgili de farkındalığı arttırıcı ve bilgilendirici bir kaynağa pek rastlayamadım. Çağımızın  en büyük sorunu haline gelen iletişim kazalarını anlatabilmenin sıkıcı olmayan ve gerçekçi bir yolunu ararken karikatürler aklıma geldi. Şahit olduğum olayları not almaya başladım. Ve bir çizer ile anlaşarak bu dialogları çizdirdim. Kitabın sol sayfalarında da merak edilen soruları soru cevap şeklinde kaleme almaya çalıştım. Böylece özel güvenlik görevlileri, vatandaşlar ve özel güvenlik görevlisi istihdam eden yöneticiler için bilgilendirici, eğlendirici ve düşündürü bir yayın çıkartarak, her süreç sahibinin empati yapmasını sağlamayı arzu ettim.

‘’Bizimle Güvendesiniz ‘’Sloganınızla İstanbul halkına nerelerde hizmet veriyorsunuz?

Aslında “Bizimle Güvendesiniz” sloganlarımızdan biri. İstanbuldaki ulaşım akslarında, park ve bahçelerde, mezarlıklarda, sosyal tesislerde, selatin camileri gibi İstanbullu vatandaşlarımızın olduğu ve İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerimizin kendini güvende hissetmesi için genel kolluk kuvvetlerimize görev alanlarımızda katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Özel Güvenlik Haber olarak sizleri yakından takip ediyoruz. Özelikle çalışanlarınızı görev noktalarında ziyaret ediyorsunuz. Ve Güvenlik yeleği giyiyorsunuz. Ziyaretleriniz çalışanlar üzerinde nasıl bir etki bırakıyor? Ziyaretlerinizde neler konuşuyorsunuz?

Aslında bu soruyu çalışanlarımıza sormak lazım ancak kendi gözlemlerimi aktarabilirim size. Öncelikle ben her zaman personelini görev yerlerinde ziyaret edip onlarla sohbet etmeyi, sorunlarını yakından görerek etkin karşı tedbirler oluşturmayı tercih eden bir yönetici olmaya çalışıyorum. Belli bir ücret karşılığı bir yerde bekleyen kişi olmadıklarını, değerli bir iş yaptıklarını, hakettikleri değeri kendilerine vermeyi  ve onları yakından tanımayı tercih ediyorum. Aileleri ile ilgili, arkadaşları ile ilgili, sorunları ile ilgili sohbet ediyoruz, talep ve beklentilerini dinliyorum. Bundan da büyük keyif alıyorum. Umarım onlarda keyif alıyordur.

Çalışanlar size rahatlıkla ulaşabiliyor mu, çalışanların sorunlarını bütünsel bazda ele alıyor musunuz?

Ulaşabildiklerini düşünüyorum. Sık sık da personel görüşmeleri yapıyorum. Bu görüşmelerde dile getirdikleri makul ve mantıklı talepleri elimizden geldiği kadar çözmeye çalışıyorum. Çözemeyeceğimiz sorunları da neden çözemediğimizi izah etmeye çalışıyorum.

‘’Bizimle Güvendesiniz ‘’Sloganınız ile İSTANBUL İli içerisinde kamu spotu oluşturma çalışmalarınız var mı? Örnek billboardlarda yer alması gibi?

 Aslında reklam yapan ya da yapma ihtiyacı duyan bir şirket değiliz ancak sosyal medya hesaplarımızda sık sık dile getiriyor ve vurguluyoruz.Söylediğiniz anlamda şu an için bir çalışmamız olmamakla beraber bazı projelerimiz var dedi.