Haber
Giriş Tarihi : 13-01-2021 08:37   Güncelleme : 13-01-2021 08:37

İBB İSTGÜVEN Müdürü Ahmet Buğday Can Yeniçağ’a anlattı: Özel güvenlik işsizlerin son çaresi olmasın

İBB'ye bağlı İSTGÜVEN A.Ş.'nin Genel Müdürü İYİ Parti kurucularından Ahmet Buğday Can, Türkiye'de kolluk kuvvetlerine yardım eden özel güvenlik sektörüne karşı oluşan olumsuz imajı ve önyargıları yıkmak istediğini söyledi. Kaynak Yeniçağ: İBB İSTGÜVEN Müdürü Ahmet Buğday Can Yeniçağ’a anlattı: Özel güvenlik işsizlerin son çaresi olmasın

İBB İSTGÜVEN Müdürü Ahmet Buğday Can Yeniçağ’a anlattı: Özel güvenlik işsizlerin son çaresi olmasın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İSTGÜVEN A.Ş.'nin Genel Müdürü İYİ Parti kurucularından Ahmet Buğday Can, YENİÇAĞ gazetesini ziyaret ederek özel güvenlik sektörüyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İBB'ye ait sosyal tesisler, turistik alanlar, müzeler, park ve bahçeler, belediye hizmet binaları, mezarlıklar ve ulaşım akslarında, yaklaşık 10 bin özel güvenlik görevlisiyle hizmet verdiklerini anlatan Ahmet Buğday Can, "Özel güvenlik sektöründe çalışan biri olarak, özel güvenliğin toplumun içinde konumlandırıldığı yeri beğenmiyorum buna itirazım var. Bunu değiştirmekle ilgili bir şeyler yapmak istiyorum" dedi.

Özel güvenlik görevlilerinin çatık suratlı, kaba tavırlı imajını yıkarak güler yüzle vatandaşa hizmet götürdüklerinin altını çizen İSTGÜVEN Genel Müdürü Ahmet Can Buğday bu konuda yaptıkları sosyal sorumluluk projelerini şöyle anlattı:
"İlk geldiğim sene zihinsel açıdan özel çocuklarımızla ilgili bir faaliyet yapmıştık. Gittik onlara eğitim verdik, onlardan eğitim aldık. Onlar güvenlik kıyafeti giyip arama yaptılar. Toplumda 320 bin çalışanı olan bir sektörün toplumun içinde bu kadar kötü anılmasını kabul edemiyorum ve varlıklarının önemli olduğunu duyurmak istiyorum. Pandemi olmasa daha aktif planlarım vardı, sosyal sorumluluk çalışmaları gibi, sokak hayvanı besleme işini gönüllülerle yürütmeye çalışıyoruz pilot bölgelerimizde.. Bu tip şeyler yapacağız, toplumdaki o kötü algıyı yıkmak istiyorum. Özel güvenlik görevlileri kolluk güçlerine yardım eden bir sektör."

BİR MİLYONDAN FAZLA İŞ BULAMAYAN ÖZEL GÜVENLİK VAR

Türkiye'de özel güvenlik olmak için sertifika alan 1,5 milyon vatandaşın olduğuna dikkat çeken Ahmet Can Buğday, bunlardan sadece 320 binin aktif hizmet ettiğini belirtti. Kimlik kartı olup iş bulamayan bir milyonun üstünde işsiz özel güvenlik elemanı olduğunu vurgulayan Ahmet Can Buğday, "Türkiye'de 285 bin polis, 320 bin özel güvenlik var. Yani polisten fazla özel güvenlik var. Avrupa'daki yansımalar da böyle" dedi.


"Biz özel güvenlik sektörünün, görevlileri belli bir ücret karşılığında bir yerde bulunan ya da iş bulamayan insanların son çare olarak baktığı bir sektör olmasını istemiyoruz" diyen Ahmet Can Buğday, İSTGÜVEN olarak çalışanlarına sektörün üstünde imkanlar sağladıklarını anlattı.

KOVİD SÜRECİNDE ÇALIŞANLARA MORAL MOTİVASYON EKİBİ

Kovid sürecini teyakkuzda yaşadıklarını belirten İSTGÜVEN Genel Müdürü Ahmet Can Buğday, "Bu dönemde 3 tane 10'ar kişilik moral motivasyon ekibi çıkardık. İçinde doktorlar, psikologlar ve güvenlik yöneticilerinin olduğu ekip gece gündüz sahada dolaştı. Ekip güvenlik görevlilerimize hem Kovid'den nasıl korunacakları eğitimini verdi hem de psikolojik destek verdiler" dedi.

Salgın sürecinde 4 tane özel güvenlik elemanının hayatını yitirdiğini aktaran Ahmet Can Buğday şöyle konuştu:
"Virüse yakalanan arkadaşlarımızla yakından ilgilendik. Çalışanlarımızın yüzde 13'ü Koronaya yakalandı, 4 tane personelimiz hayatını kaybetti. Virüse yakalanan arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek, sağlık durumlarını sormak için resmi telefonlardan, 12 bin 800 kere aramışız."

Kaynak Yeniçağ: