Türkiye'nin En Güncel Özel Güvenlik Haber Portalı
HV
24 MART Cuma 11:47

Hastanede güvenlik görevlilerine saldırıya karşı sağlıkçılar tepki gösterdi

Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi acilinde bir hastanın önce doktora sözlü şiddette bulunması ardından, olaya müdahale etmek isteyen 5 güvenlik görevlisinin bıçaklı saldırıya maruz kalarak yaralanması üzerine sağlıkçılar basın açıklaması yaparak sağlıkta şiddete tepki gösterdi.

gundem
Giriş Tarihi : 14-10-2022 19:03
Hastanede güvenlik görevlilerine saldırıya karşı sağlıkçılar tepki gösterdi

Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi acilinde bir hastanın önce doktora sözlü şiddette bulunması ardından, olaya müdahale etmek isteyen 5 güvenlik görevlisinin bıçaklı saldırıya maruz kalarak yaralanması üzerine sağlıkçılar basın açıklaması yaparak sağlıkta şiddete tepki gösterdi.

Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinikleri önünde Öz Sağlık-İş Sendikası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ard arda açıklamalar yaparak “Artık yeter” diye seslendi.

“AMASIZ FAKATSIZ SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI ÖNLEM İSTİYORUZ”

Öz Sağlık-İş Sendikası İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Temel Yazıcı’nın okuduğu basın açıklamasında, “Sağlıkta şiddet mevzuatı bütün olarak düzenlenmediği sürece göz yaşlarımız ve isyanımız dinmeyecek!” dendi. Yazıcı, 5188 sayılı özel güvenlik yasasının bir an önce revize edilmesi gerektiğini söyleyerek, “5 güvenlik görevlisi arkadaşımız dün akşam bıçaklı saldırıya uğramış ve yaralanmıştır. Tek tesellimiz arkadaşlarımızın durumunun iyi olmasıdır. Böylesine korkunç olayların yaşanması yaptırımların ağırlaştırılması, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini göstermektedir. Sağlık çalışanları olarak ‘Artık sıra hangimizde’ diyerek geldiğimiz iş yerlerimizde huzurla, endişesiz, verimli bir şekilde çalışacağımız günlerin gelmesini istiyoruz” dedi.

Hastanede bir güvenlik görevlisinin yaralanması karşısında atılacak çok adımın olduğunu söyleyen Yazıcı, “Sağlıkta şiddete karşı hemen, şimdi, amasız, fakatsız önlem alınsın, şiddet uygulayanlar istisnasız cezalandırılsın” diye çağrı yaptı.

SES: ‘ARTIK YETER ŞİDDET SON BULSUN’

Öz Sağlık-İş’in açıklamasının ardından aynı alanda açıklama yapan SES İş Yeri Temsilciği adına açıklamayı Sefer Şimşek okudu. Şimşek, “Artık yeter! Sağlıkta şiddet son bulsun!” sözleriyle başladığı açıklamayı yine aynı sözlerle sonlandırdı: “Defalarca söyledik, muhataplarına sorunumuzu ilettik, çözüm bulun da demedik, çözüm sunduk, sadece ‘uygulayın’ dedik… Ancak Sağlık Bakanlığı hala biz sağlık emekçilerine kulaklarını tıkamaya devam ediyor. Sağlık kurumları artık çalışanlar açısından verimli ve huzurlu bir ortam olmaktan çıktı, yoğun iş yükü altında ezildiğimiz, yetmezmiş gibi her an şiddete maruz kaldığımız, can güvenliğimizin bulunmadığı yerler haline geldi. Sağlık ortamının getirildiği bu nokta bizleri mesleğimize yabancılaştırdı. Performans kaygısı bir yandan, liyakatsız yöneticilerin iktidarın desteğine yaslanarak uyguladıkları mobbing, öte yandan yap-boza çevirdikleri ulaşılamaz-niteliksiz, ücretli hale getirdikleri sağlık sistemindeki tüm sorunların muhatabı olarak sağlık emekçilerini gören, şiddet uygulamayı hak arama zanneden hasta ve hasta yakınlarının şiddeti diğer taraftan… ‘Artık yeter! Sağlıkta şiddet son bulsun!’ diyeceğiz.”

ÖZ SAĞLIK-İŞ ‘BİRLİKTE HAREKET EDELİM’ DEDİ AMA…

Öte yandan açıklamasında “Bizler de tüm sağlık çalışanları olarak kendimizin ve hastalarımızın sorunlarının çözümü için bir araya gelmeli ve birlikte çaba harcayarak ter akıtmalıyız” diyen Öz Sağlık-İş açıklamasını SES’in açıklamasından ayrı yapma kararı aldı.

NE OLMUŞTU?

Seyrantepe’deki SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen saldırıda rapor almak için hastanenin acil servisine giden motokurye Semih K., henüz bilinmeyen bir nedenle doktorla tartıştı. Bunun üzerine doktor hastanenin güvenlik görevlilerinden yardım istedi. Güvenlik görevlileri motokuryeyi dışarı çıkarmaya çalıştı. Semih K. direnince taraflar arasında arbede yaşandı. Semih K., cebindeki bıçağı çıkararak 4 güvenlik görevlisini vücutlarının farklı yerlerinden bıçakladı. Şüpheli gözaltına alınırken güvenlik görevlilerinin durumlarının iyi olduğu öğrenildi. (İstanbul/EVRENSEL)

AdminAdmin

YORUMLAR
ankara işçi ceza iş hukuku idari dava avukatı