Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 23:58 Bu haber 12180 kez okundu
 
Hak-İş'in Niğde Belediyesi'ndeki Yüzde 45'lik Zammı Fiyasko Çıktı
Asgari ücret zammından sonra Niğde Belediyesi ile toplu iş sözleşmesi yapan HAK-İŞ Konfederasyo'nun basına verdiği yüzde 45 haberi fiyasko çıktı.
Gündem Haberi
Hak-İş'in Niğde Belediyesi'ndeki Yüzde 45'lik Zammı Fiyasko Çıktı

Asgari ücret zammından sonra Niğde Belediyesi ile toplu iş sözleşmesi yapan HAK-İŞ Konfederasyonun basına verdiği yüzde 45 haberi fiyasko çıktı.

HAK-İŞ Hizmet-İş Sendikası ile Niğde Belediye AŞ arasında imzalanan toplusözleşmeyle, KHK ile kadroya alınan işçilerin ücretine yüzde 45 oranında zam yapıldığı iddia ediliyor.Yapılan toplu iş sözleşmesinin örneğini ise paylaşılmadı.Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde konuşma yapan NİĞDE Belediye başkanı Rifat Özkan  ‘‘Taşerondan kadroya geçen işçilerimizin durumlarını eski kadrolu işçilerin haklarıyla aynı hale getirdik. Hayırlı olsun. En düşük yevmiye 70 Tl en yüksek yevmiye ise 166 TL oldu’’ dedi.Dikkat çeken konuşmada yer alan en düşük yevmiye 70 TL Demeci asgari ücret zammından sonra işçilerin günlük ücretine tekkabül etmesi anlamına geliyor.Akıllarda ise Yüzde 45 nerde kaldı sorusu geliyor.

Asgari ücrete yapılan zam oranlarına göre Asgari ücret aylık brüt 2.558,00 TL,  aylık net 2.020,59 TL, günlük brüt 85,27 TL olarak açıklandı. Ortada somut bir gösterge yok iken yapılan haberin gündem oluşturmak için abartılı olduğu tahmin ediliyor.

Uzmanlara göre toplu iş sözleşmesi teknik olarak mümkün değil ortada bir toplu iş sözleşmesi yok..

Sendika uzmanlarının yapmış olduğu yorumlar

''Hizmet-İş Sendikası ile Niğde Belediye AŞ arasında imzalanan toplusözleşmeyle, KHK ile kadroya alınan işçilerin ücretine yüzde 45 oranında zam yapıldığı iddia ediliyor. Görüştüğüm uzmanlar bunun mümkün olmadığını dile getirdiler. Keza taraflar da sözleşmeyi kamuoyu ile paylaşmadı''

ÖZEL HABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hak-İş'in, Niğde, Belediyesi'ndeki, Yüzde, 45'lik, Zammı, Fiyasko, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı