Haber
Giriş Tarihi : 02-06-2020 18:58   Güncelleme : 02-06-2020 19:30

Güvenlik Sendika Başkanlarına Seslendi,Mecliste Görüşülen Bekçi Gibi Değer Göremedik

TBMM Genel Kurulu, yeni tip koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında 16 Nisan'da ara verdiği çalışmalarına 48 gün sonra yeniden başladı

Güvenlik Sendika Başkanlarına Seslendi,Mecliste Görüşülen Bekçi Gibi Değer Göremedik

TBMM Genel Kurulu, yeni tip koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında 16 Nisan'da ara verdiği çalışmalarına 48 gün sonra yeniden başladı. Genel Kurul'da ilk olarak çarşı ve mahalle bekçilerinin uzun süredir beklediği maaş ve yetki düzenlemesi kanun teklifi ele alındı.

Genel Kurul'da ilk olarak çarşı ve mahalle bekçilerinin uzun süredir beklediği kanun teklifi ele alındı.Özel Güvenlik Yüksek Okul Mezunu ve aktif olarak yaklaşık 10 yılın üzerinde özel güvenlik sektöründe çalışan Mustafa Turan sendika başkanlarına seslenerek bekçiler kadar değer göremedik dedi.

Özel Güvenlik Haber Sitemize açıklamalarda bulunan Mustafa Turan 26 haziran 2004 yılından sonra 5188 Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair kanunun düzenlemesi konusunda hiç meclis gündeme gelmediğini yıllardır aynı kanun üzerinden özel güvenlik sektörünün yürütüldüğünü söyledi.Sizlerin aracılığı ile burdan 19.İş kolunda kurulan tüm sendika başkanlarına sesleniyorum artık 5188 Sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun değişmesi ve düzenlenmesi gerekmektedir,biz çalışanlar olarak sendikaların bir çatı altında rekabetçi tavırlarını bir araya bırakıp özlük haklarımızında yer alacağı bir kanun üzerinde yoğunlaşıp ilgili bakanlıklara ve ilgili kurumlar ile görüşmelere başlamalıdır.Yaklaşık yüz kırkbin sendikalı çalışan bulunmaktadır,çalışanları temsil eden sendikalar sosyal ve ekonomik katkılar sağlamak adına tüm girişimlerini kısa zamanda başlatmalıdır.Sendikalar işçilerin kurmuş olduğu sivil toplum örgütü olduğunun bilincini en iyi şekilde yerine getirmekle mükelleftir dedi.

Bekçiler Maaş ve Yetki Görüşmeleri Mecliste 

Teklifle, on binlerce bekçinin görev ve yetkileri yeniden belirleniyor. Bu düzenlemeye göre bekçiler, kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek. Bekçiler, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe engel olan taşıtların ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlamakla yetkili olacak. Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip bulunacak.

BEKÇİLERİN MAAŞLARINDA ARTIŞ SAĞLANACAK

Jandarma teşkilatında istihdam edilen bekçiler, jandarma sınıfına dahil edilecek. Bekçilerin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak ve maaşlarında artış sağlanacak.