Güvenlik-İş Sendikası
Giriş Tarihi : 16-03-2021 11:54   Güncelleme : 16-03-2021 12:03

Güvenlik İş Sendikasının Girişimleri Üzerine TCDD'de İhale Şartnamesindeki Düşürülen Ücret Yükseltildi

TCDD'de yeni ihale döneminde ücret düşüklüğü ile ilgili yetkili sendika olan Türk İş Konfederasyonu'na bağlı Güvenlik İş Sendikası yetkilileri bir takım görüşmeler yapmıştı detaylar haberimizde..

Güvenlik İş Sendikasının Girişimleri Üzerine TCDD'de İhale Şartnamesindeki Düşürülen Ücret Yükseltildi

TCDD'de yeni ihale döneminde ücret düşüklüğü ile ilgili yetkili sendika olan Türk İş Konfederasyonu'na bağlı Güvenlik İş Sendikası yetkilileri bir takım görüşmeler yapmıştı,Ücret düşüklüğü ile ilgili sendikanın girişimleri üzerine ihale şartnamesinde beliritilen asgari ücret+ %40'lık oran, asgari ücret+ %45'e yükseltildi.

Konu ile ilgili Güvenlik İş Sendikasından açıklama geldi yapılan açıklamada;

Sendikamız, kurulduğu günden itibaren meslektaşlarımız özel güvenlik görevlilerinin ücret ve diğer sosyal haklarının korunması, çalışma şartlarının daha da iyileştirilmesini gaye edinmiş her zaman bu doğrultuda hareket etmiştir.

2020 yılında TCDD ile alt işveren ihale şartnamesi ile asgari ücretin yüzde 50 ‘si ile çalışıyor iken 2021 yılı Mayıs ayı için ücretlerde asgari ücretin yüzde 40 olarak düşürüldüğü ihale şartnamesinde belirtilmiştir. T.C.D.D 1. Bölgede çalışan özel güvenlik görevlilerinin hak kaybına uğramaması için Sendikamız TCDD’ye bağlı müdürlüklerinde çalışan üyelerimizi ziyaret edilerek ihale şartnamesi sonucu kaynaklanan ve ücret düşüklüğü yaşayan meslektaşlarımızla görüşerek, sorun ve talepler dinlenmiştir. Bu minvalde; Güvenlik-İş Sendikamız ücret düşüklüğünün uygulandığı T.C.D.D' de 1.Bölgede çalışan özel güvenlik görevlisi meslektaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için girişimlerde bulunmuştur. İlk olarak TCDD Genel Müdürü Sayın Ali İhsan UYGUN’u makamında ziyaret eden Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI ihale şartnamesinden kaynaklanan ücret düşüklüğünü dile getirmiş ve TCDD Genel Müdürü Sayın Ali İhsan UYGUN ile karşılıklı istişare etmiştir. Sendikamız daha sonra ilgili konu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU‘ nu makamında ziyaret ederek üyelerimizin ve Sendikamızın talepleri dile getirilmiştir.

Yapılan girişimler sonucu TCDD’de 1. Bölgede çalışan üyelerimiz özel güvenlik görevlileri için 2021 yılı için asgari ücretin 40 fazlası öngörülen ücretlerde Sendikamızın ve Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’in yoğun girişimleri sonucu Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU’nun talimatı ile yüzde 5 daha artırarak yeni ihale şartnamesinin asgari ücretin yüzde 45 fazlası yansıtılacağı belirtilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU’na, TCDD Genel Müdürümüz Sayın Ali İhsan UYGUN’a , Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’e , Sendikamız Güvenlik-İş ve TCDD’de çalışan üyelerimiz özel güvenlik görevlileri adına duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederiz denildi.

AdminAdmin