Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 06-07-2019 12:18

Güvenlik-İş Sendikası Kocaeli İl Başkanı Muhammed Tatlıgül ''Sektör İçin Müstakil Yasa Şart''

Güvenlik-İş Sendikası Kocaeli İl Başkanı Muhammed Tatlıgül Haber sitemize açıklamalarda bulunarak özel güvenlik sektörünün düzelmesi için müstakil yasanın olması gerektiğini vurguladı.

Güvenlik-İş Sendikası Kocaeli İl Başkanı Muhammed Tatlıgül ''Sektör İçin Müstakil Yasa Şart''

Güvenlik-İş Sendikası Kocaeli İl Başkanı Muhammed Tatlıgül Haber sitemize açıklamalarda bulunarak özel güvenlik sektörünün düzelmesi için müstakil yasanın olması gerektiğini vurguladı.Özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları ve çalışma koşullarını belirleyecek müstakil bir yasa talep ettiklerini bildirdi.

Tatlıgül;2004 yılında hayatımıza güren fakat 15 yıldır Görmezden gelinen Özel Güvenlik Görevlileri daha kaç yıl ve neyi bekliyor?

 2020 yılına yaklaşırken 15 yıldır 7/24 Ülkemizde Kamuda ve Özelde 350 bine yakın aktif çalışan Özel Güvenlik Görevlilerinin çalışma şartları yaşam şartları ne yazık ki iyi diyemeyeceğimiz kadar atıl durumdadır.
Kamuda çalışanlar biraz daha şanslı görünebilir son yapılan düzenleme ile sürekli işçi kadrosuna geçiş yapan Güvenlik görevlileri Özel sektöre göre biraz daha şanlılar gibi görünebilir ama görünen vitrinin yüzüdür.
 15 yıldır Milletin Canını Malını En Değerli varlıklarını korumak adına bugün her yerde görev yapan Özel Güvenlik Görevlileri;
Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Millet adına görev yapan Ülkemizi yöneten Bakanından Cumhurbaşkanına kadar Siyasetçisinden Bürokrasicisine kadar Herkesin Her kesimin bu insanları Görmezden Gelmekten acilen vazgeçerek en kısa zamanda Özel Güvenlik camiasına temas etmeli ve Gereğini yapılmalıdır.
  15 yıldır çalışanların sorunları adına yapılmayan düzenlemeler için daha kaç yıl bekleyeceğiz.
-Yılı dolmadan işten atılanlar.
-Keyfi mobbing  ile istifa ettirilenler.
-İnsan geçmeyen yerde sözde mobo denilen WC si suyu olmayan barakalarda görev yapmanlar.
-Kamu da ve Özel sektörde zamanında verilmeyen ve sağlığa uykun olmayan kıyafetler.
-Eksik teçhizatlar.
-Görev dışı işlerin zoraki olarak yaptırılması.
-Çalışma saatlerinin düzensizliği.
 Keyfi görev yeri ve proje değişikliği.
-Oturarak maaş alıyorlar bakışı.
-Kanundaki görev ve yetkilerin yetersizliği.
-Yetkisi olmayanların iş buyurması.
-5 yılda bir kimlik yenileme.
-Görev başında dahi olsan yaşanacak bir adli olayda Güvenlik Kimliğini kaybetme.
Gibi temel sorunlar acil çözüm bekliyor.
 Her gün gelişen büyüyen Türkiye’mizde halkın iradesi ile seçilen Yönetimler 2002 den bugüne kadar değişmeden devam ederken 350 bin kişinin sorunlarını iletmek duyurmak zor olmasa gerek. Yıllardır bilinen ama Çözüm bekleyen sorunlar var ki ama ne dense çözümlenmiyor yâda çözümlen dirilmiyor.
Oysaki Hayatımıza yeni giren Bekçi sistemi hemen her şeyi ile düzenlenerek halkın hizmetine sunuldu.
Peki ya Özel Güvenlikte bu kadar mı zor?   Aslında değil tabi ki aması var.
 
 
  Patronlar için rant haline gelmiş Özel Güvenlik sektörüne Devletimizin el atması kontrol altına alması gerekmektedir. Kendine ait 5188 sayılı yasa ve 4857 sayılı işçi kanunu olduğu halde kanuna riayet ederek çalıştırılan Özel Güvenlik Görevlisi yâda işçi 100 kişiden 10 kişi diyebileceğimiz kadar da azdır. Bu sorun sadece İşçi kanuna bağlı olarak çalışan Özel Güvenliğin değil tüm işçilerin de sorunudur.
 Her gecen gün artan iş mahkemeleri davalar arabulucu dönemleri yaşan sorunların göstergesidir..
Özel Güvenlik Görevlileri gündeme sadece  4+4 enflasyon TİS gibi maddi kanunlarda gelmek istememektedir ki o kadar sorun varken bu konuya şahsım olarak değinmeyeceğim süreçleri zaten hepimiz takip ediyoruz ve destekliyoruz.
 Çünkü Fakat Özel Güvenlik maddiyattan çok Hak Ettiği SAYGI istiyor.
Özel Güvenlik Görevlilerinin önce insan olduğunu sonra kamu düzeni adına görev yapan kişiler olduğunu herkes bilmelidir..
 Güvenlik-iş Sendikası olarak sadece 40000 yakın üyemizi değil 350 bin Özel Güvenliği her zaman yer de temsil etmenin mücadelesindeyiz ve edeceğiz.
Diğer Sendikaların sadece üye, siyasetçilerin ise oy olarak baktığı ve hatırladığı Özel Güvenlik Görevlileri Seslerine kulak verilmesini ve bazı dönemlerde hatırlanmak istemiyorlar. Aynı şekilde Özel Güvenlik Görevlilerinden de icra ettiği meslek adına duyarlılık bekliyoruz. Yapılacak olan tüm çalışmalara eşlik etmelerini haklarınızı aramanızı istiyoruz.
Duyarlı ve etkin bir Özel Güvenlik Görevlisi anlayışını yaratmak bizlerinde ellerindedir.
Haksızlığın karşısında susarak kaybetme korkusuyla yaşayacağımıza, Haklılığımız karşısında Haykırarak kazanma Hevesi içinde yaşamalıyız.
 
 Özel Güvenliği Şöyle bir Düşündüğümüzde Çalışırken.
Kimlik almak için 657/48 sayılı kanun kriterleri.
Görev yaparken 5188 sayılı kanun kriterleri.
Özlük Çalışma saatleri 4857 sayılı işçi kanunu kriterleri.
Görev başında yaşanan adli olayda 657 sayılı kanuna göre yargılanma kriterleri ile anılan Özel güvenlik Görevlileri neye göre davranacağını artık bilmek istemektedir. Bu yıllardır öne gelen bu girdaptan kurtulmak kendilerine ait kendi yasalarıyla görev yapmak istemektedirler..
Sürekli gelecek ve iş korkusu yaşmaktan bıkan Özel Güvenlik görevlilerinden her gün mesleğine küserek Güvenlik mesleğini bırakanlar sayısı her gün artmaktadır..
Kamuda görev yapanların bu sorunlarında bazıları yer yer çözüm bulsa da Özel Sektör tam bir içler acısı işçi pazarı gibi..
Sürekli baskı tehdit iş korkusu ile görev yapan Özel Güvenlik görevlilerine Anayasa hakkı olan Sendika hakkını dahi kullandırmayan PATRONLAR ne yazık ki sendikayı düşüneni dahi işten atarak işsizliğin çok olduğu dönemde isteği gibi davranmaktadır.
 Sırtından Milyonlarca para kazandığı halde Özel Güvenliğe verdiği Asgari ücret gerçi onu da zehir ediyor.
Daha niceleri var bilmediğimiz görmediğimiz.
 
 Özel Güvenliğin acil olarak çözüm bekleyen temel sorunları var.
Hakkını arayanın işsiz kaldığı hak edilenin verilmediği adil olmayan çözüm bekleyen bir düzen var.
Bu Düzen artık değişmelidir.
Değişim ise Özel Güvenliğin elindedir.
Değişmesi ve eğitim alarak kimlik yenilemesi gereken sadece Özel Güvenlik Görevlileri değildir.
Değişmesi gereken KANUNLAR.