Güvenlik-İş Sendikası
Giriş Tarihi : 29-01-2021 19:08   Güncelleme : 04-02-2021 17:43

Güvenlik İş Sendikası ile Kütahya Belediyesi Arasında Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Türk-İş Güvenlik-İş Sendikası ile Kütahya Belediyesi (Kütahya Belediyesi Özel Güvenlik ve Personel A.Ş.) Temsilen Mahalli İdareler İşverenler Sendikası (MİS) toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Kütahya Belediyesi ev sahipliğinde yapılan törenle imzalandı.

Güvenlik İş Sendikası ile Kütahya Belediyesi Arasında Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Türk-İş Güvenlik-İş Sendikası ile Kütahya Belediyesi arasında görüşmeleri süren toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Türk-İş Güvenlik-İş Sendikası ile Kütahya Belediyesi (Kütahya Belediyesi Özel Güvenlik ve Personel A.Ş.) Temsilen Mahalli İdareler İşverenler Sendikası (MİS) toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Kütahya Belediyesi ev sahipliğinde yapılan törenle imzalandı.

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine Sendika adına Güvenlik İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı ve sendika görevlileri,Kütahya Belediyesi adına ise Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Mahalli İdareler İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Mehmet ORUÇÖZ, Yönetim Kurulu Üyesi  Ali KAYA katıldı.

Ömer ÇAĞIRICI yaptığı açıklamada, Kütahya Belediyesinde çalışan özel güvenlik görevlilerin ilk toplu sözleşmesi olduğunu hatırlattı. ÇAĞIRICI “Bu sözleşme ilk sözleşme. Bundan sonra devamı olacaktır. İlk yıl yüzde 20, ikinci yıl yüzde 30’a yakın bir zam var. Arkadaşlarımız bu zamdan memnunlar. Özel güvenlik personelimizin yanında oldunuz ve haklarını teslim ettiniz. Özel güvenlik emekçileri çalıştıkları kurumun aynasıdır. Buraya gelen vatandaşın gülen yüzüdür. Sendikamız adına sizlere teşekkür ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ise,Kütahya Belediyesinde yine bir ilkin yaşandığını söyledi. Başkan Işık “Bugün onurlu bir günü yaşıyoruz ve hayırlı bir iş için bir araya geldik. Kütahya Belediyesi Özel Güvenlik Personel Anonim Şirketi adına Mahalli İdareler İşverenleri Sendikası ile Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası arasında belediyemizde çalışan özel güvenlik personelimizin toplu iş sözleşmesini imzalayacağız. Sözleşmemiz 1 Temmuz 2020 tarihi ile 30 Haziran 2022 tarihi arasında ki süreyi kapsıyor. Daha önce belediyemiz bünyesinde çalışan işçilerimiz için belirlenen hakların tamamını özel güvenlik personelimiz içinde belirledik. En düşük asgari ücreti 3200 TL ve üzerinde olacak şekilde  ayarladık. Bugüne ayrı anlam katan Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı ve belediyemiz adına görüşmeleri Mahalli İdareler İşveren Sendikası (MİS) Genel Sekreteri Mehmet Oruçöz, genel başkan danışmanı, İzmir Bölge Başkanı, toplu sözleşme uzmanımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Kütahya Belediyesi yine bir ilke imza atmıştır” dedi. 

Mis Genel Sekreteri Mehmet ORUÇÖZ ise konuşmasında Mis Sendikasının Türkiye’de iyi bir sendika olduğunu ifade ederek, işçi hakkını yemediklerini, iş verenle işçi sendikası arasında avukatlık yaptıklarını söyledi. Oruçöz sözleşmenin Kütahya’ya ve güvenlik personeline hayırlı olmasını temenni etti. 

Yapılan konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi imzaları atıldı.

Sözleşme ile sağlanan ücret artışları İlk yıl yüzde 20, ikinci yıl yüzde 30 olarak gerçekleşti.

Sözleşmeyle; yıllık giyim ve koruyucu eşya yardımı, yemek yardımı, Bayram yardımı, yakacak yardımı, ölüm yardımı, afet yardımı, çocuk yardımı, eğitim yardımı, evlenme yardımı, ikramiye yardımı, erzak yardımı ve diğer ücret ve sosyal haklarda iyileştirme yapıldı