Türkiye'nin En Güncel Özel Güvenlik Haber Portalı
HV
04 HAZİRAN Pazar 02:48

Gençler basamak olarak görüyor eleman açığı kapanmıyor

350 binden fazla çalışanı olan özel güvenlik sektörü gençler için bir basamağa dönüşmüş durumda. Yeni mezunların geçiş olarak gördüğü özel güvenlikte eleman açığı bir türlü kapanmıyor.

gundem
Giriş Tarihi : 19-12-2022 18:41
Gençler basamak olarak görüyor eleman açığı kapanmıyor

Güvenlik, kurumsal temizlik, toplu yemek, çağrı merkezi gibi hizmet sektöründe çalışanların büyük çoğunluğu asgari ücret kazanıyor. Yeni mezun olan, mesleğine yönelik iş arayan, tecrübesi olmayan gençler, bu gibi işleri çalışma hayatına adım atma kapısı olarak görüyor. Bu nedenle bu sektörlerde çok fazla çalışan sirkülasyonu oluyor ve çoğu zaman eleman eksikliği yaşanıyor. Özel güvenlik sektöründe 15 bin kişiye istihdam sağlayan Tepe Savunma ve Güvenlik’in Yönetim Kurulu Başkanı Levent Güler, bu işin ‘basamak’ olarak nitelendiğini ve yeni mezunların geçici iş olarak gördüğünü söyledi. 

PERSONEL EKSİĞİ

Levent Güler, bu eleman açığını önlemek için bölgesel asgari ücret ve saatlik çalışma önerilerini anlattı. Tepe Kurumsal Çözümler çatısı altında 25 bin 700 çalışan bulunduğunu ancak her güne yaklaşık yüzde 3 eleman açığıyla başladıklarını anlatan Levent Güler, “Batıya doğru geldikçe personel bulmakta zorlanıyoruz. Marmara’da yaşayanlar zorlanıyorlar, bu durum da bizim çalışan bulmamızı zorlaştırıyor. Bölgesel asgari ücret uygulaması buna çözüm olabilir” dedi. Güler, asgari ücret beklentilerinin 8 bin 500 lira olduğunu, beyaz yaka çalışanlarına da yüzde 60 zam yapacaklarını ekledi.

GÜVENLIKTE OTOPARKÇI YEMEKTE BULAŞIKÇI

Çalışanlarının yüzde 65’inin gençler olduğunu ifade eden Levent Güler, personelin yarısının her yıl değiştiğini, sirkülasyonun çok fazla olduğunu söyledi. Güler, en zorlayıcı ve en çok personelin değiştiği alanların özel güvenlik sektöründe otopark görevlileri ve hazır yemek sektöründe bulaşıkçılar olduğunu kaydetti.

SAATLIK ÇALIŞMA

Hizmet sektöründe saatlik çalışma uygulamasının yaygınlaşması gerektiğini de söyleyen Güler, şöyle konuştu: “Çağrı merkezlerinde öğrenciler saatlik çalışabiliyor. Yasalarımız buna imkan sağlıyor. Ancak işverenler henüz buna alışmış değil. Hizmet sektöründeki müşterilerimizi saatlik çalışmaya alıştırmaya çalışıyoruz. Bu şekilde eleman açığı da çözülebilir. Eksik personel nedeniyle fazla mesaiye 10 milyon lira ek ödeme yapıyoruz. Bu parayı Ar-Ge’de (araştırma-geliştirme) kullanmak daha faydalı olurdu.”

BEYAZ YAKAYA GEÇİŞ FIRSATI

Tepe Savunma olarak özel güvenlik sektöründe 15 bin çalışanları bulunduğunu, 2023 yılı için öncelikli hedeflerinin yüzde 15 büyüyerek personel sayılarını 17 binin üzerine çıkartmak olduğunu anlatan Güler, şunları söyledi: “Bunun için de belediyeler, İşkur merkezleri ve üniversitelerle işbirlikleri sağlıyoruz. Ayrıca üniversiteler ve meslek yüksekokullarında kariyer günleri yapıyoruz. Özellikle meslek yüksekokullarının ‘Özel Güvenlik ve Koruma’ bölümü öğrencileriyle iletişim kurarak onlara staj ve kariyer fırsatı da sunuyoruz. İnsan kaynakları çalışmalarımız kapsamında ‘Sahadan Ofise Yetenek Yönetimi Programı’nı hayata geçirdik. Bu program sayesinde mavi yakadan beyaz yakaya geçişe de imkan sağlıyor, terfi olanağı sunuyoruz. Program aracılığıyla son iki yılda 13 özel güvenlik görevlisi, görevine beyaz yaka olarak devam etti.”

AdminAdmin

YORUMLAR
ankara işçi ceza iş hukuku idari dava avukatı