Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 10-05-2017 07:19

Erciş Şeker Fabrikasında Eda Davasını Kazanan Özel Güvenlikler İşten Çıkartılma İle Karşı Karşıya Kalınca Sendikadan İstifa Ettiler.

 Erciş Şeker Fabrikasında Eda Davasını Kazanan Özel Güvenlikler İşten Çıkartılma İle Karşı Karşıya Kalınca Sendikadan İstifa Ettiler.
Van Erciş şeker fabrikasında görevli 24 özel güvenlik görevlisi Güvenlik ve Savunma işçileri sendikasına üye olarak toplu iş sözleşmesinden yararlanmak istedi. Bilindiği üzere geçen haberlerimizde de belirttiğimiz gibi Şeker fabrikaları Genel Müdürlüğü toplu iş sözleşmelerini uygulamama kararı almıştı.Bu yüzden aidat talebi ve tis uygulamaları ile görüşme yapan sendika genel müdürlük ile bir türlü anlaşma sağlayamamıştı. Erciş şeker fabrikasında uygulanmayan toplu iş sözleşmesi için eda davası açıldı.Dava sonrası TİSʹden doğan farklar mahkeme tarafından karara bağlandı.İcra yolu ile toplamda 70 Bin TL  alımı gerçekleştiren Avukatlar hiç ummadığı bir durum ile karşılaştı.Ana işveren şeker fabrikası 70 Bin TLʹyi alt işverenden kesti.Bunun üzerine alt işveren davada bulunan sendika üyesi özel güvenlik görevlilerine paranın temini için baskı yaparak zararın karşılanmasını istedi. Aldıkları TİS Farklarını sevinemeyen özel güvenlik görevlileri işten çıkartılma ile karşı karşıya kaldı.Sendikadan bir yardım alamadıklarını belirten özel güvenlik görevlilerinin bir kısmı yaşanan olay sonrası yeni toplu iş sözleşmesi çıkmasına rağmen üyelikten istifa etti. Şeker fabrikalarında yaşanan bu olumsuz durum karşısında Sendika bir açıklama yapmazken üyelerinden eda davası açılmasını devamlı talep etsede yaşanan olay sonrası özel güvenlik görevlileri dava konusunda işverenler ile karşı karşıya kalmamak için dava açmaya yanaşmamaktadır.
AdminAdmin