Haber
Giriş Tarihi : 01-10-2021 22:28   Güncelleme : 01-10-2021 22:28

DİSK, “Geçinmek istiyoruz, vergide ve gelirde adalet istiyoruz”

DİSK, Başkanlar Kurulunun ardından yaptığı açıklamada, emekçilerin gün geçtikçe yoksullaştığını ifade etti. DİSK, “Geçinmek istiyoruz, vergide ve gelirde adalet istiyoruz” dedi.

DİSK, “Geçinmek istiyoruz, vergide ve gelirde adalet istiyoruz”

DİSK, Başkanlar Kurulunun ardından yaptığı açıklamada, emekçilerin gün geçtikçe yoksullaştığını ifade etti. DİSK, “Geçinmek istiyoruz, vergide ve gelirde adalet istiyoruz” dedi.

İstanbul’da bulunan DİSK Genel Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ülkeyi yönetenlere göre ekonomi şahlanırken işçi sınıfı başta olmak üzere geniş halk kesimleri için şahlanan tek şeyin işsizlik, pahalılık, faturalar, borçlar ve zamlar olduğunu dile getirdi. DİSK, “Geçinmek istiyoruz, vergide ve gelirde adalet istiyoruz” dedi.

Halka işsizlik sermayeye ayrıcalık

Türkiye’nin salgın süresince milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Çerkezoğlu, “İşçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline geldiğimiz gerçeği gizlenmek isteniyor. Pandemide halk işsizlikle ve geçim zorluklarıyla mücadele ederken bir avuç ayrıcalıklı şirketin vergi borçlarının sıfırlanmasını, İŞKUR ve SGK kaynaklarından yapılan kıyakları kimse görmüyor zannediyorlar. İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümü patronlara aktarılıyor” dedi.

Emekçilerin geçinemediğini ve buna çözüm istediğini dile getiren Çerkezoğlu şöyle devam etti: “Önümüzdeki aylarda TBMM’de Türkiye’nin 2022 yılı bütçesi için çalışmalar başlayacak. Bütçede oldukça basit düzenlemeler yapılarak, bu ülke bu halk nefes alabilir. Birkaç ay içinde yeni asgari ücret çalışmaları başlayacak. Hem bütçe hem de asgari ücret artan hayat pahalılığına karşı emekçilerin soluk almasını sağlayabilir. 2022 kara kışına karşı halkın ekmeğini savunmak için acil önlemler alınmalıdır. Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır.”

Çerkezoğlu “İşsizliğin ve yoksulluğun çarkları arasında ezilmeyi kabul etmiyor, tüm işçileri, emekçileri, işsizleri, emeklileri ve dar gelirlileri pahalılığa ve adaletsizliğe karşı omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Asgari ücretten vergi alınmasın

DİSK Başkanı Çerkezoğlu acilen alınması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı:

Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.

Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın.

En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.

Elektrik, su, doğal gaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın. 

AdminAdmin