Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 15:53 Bu haber 15430 kez okundu
 
D.H.M.İ'DE Kİ ÖZEL GÜVENLİK İHALESİ NE OLACAK !
Sendikal Haberi
D.H.M.İ'DE Kİ ÖZEL GÜVENLİK İHALESİ NE OLACAK !

Devlet Hava Meydanları İşletmesinde bu yıl bitecek olan ihalenin yeniden yapılması D.H.M.İ tarafından iptal edilmişti iptal edilme gerekçesi olarak Kamu İhale Kanunun 16. Maddesi gösterilmişti. İşte o açıklama; DHMİ Genel Müdürlüğünce 01.11.2018 tarihinde ihalesi yapılacak olan "Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve bünyesinde bulunan Havalimanları ile Havalimanlarına Bağlı seyrüsefer yardımcı istasyonlarına 01.01.2019-31.12.2020 tarihleri arasında toplam 3504 personelle Özel Güvenlik Hizmet alınması işi" 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 16. Maddesi gereğince iptal edilmiştir.''

  Bu iptalin ardından, şu an için üye sayısı çoğunluğunu elinde bulunduran Güvenlik-İş Sendikası'nın yetkilileri yaptığı açıklamada İhale iptal gerekçesinin; yüzde 5 farkın yeniden ihaleye dahil edilmesi için verdikleri mücadele sonucu olduğunu ve yeni ihalenin işçinin alacağı ücretin yüzde 45 fazlası değil artık yüzde 50 fazlası olacağını duyurmuştur.

  Bilindiği üzere daha önceki yıllarda da yüzde 50 fark ücreti ile D.H.M.İ'de çalışan Özel Güvenlik Görevlilerinin ücretleri yüzde 45 e düşürüldüğünde de aynı sendikanın yetkili olduğu da bir gerçektir.

  D.H.Mİ'lerde örgütlenme çalışmalarına devam eden ve binlere yaklaşan üye sayısı olan Öz Güven-Sen yetkileri ise bu gelişmede kendilerinin yaptığı görüşmelerin meyvesini verdiğini ve kazanacak olanın sendikalar değil! Özel Güvenlik Görevlileri olduğunu ifade ederek; Özel Güvenlik Görevlilerinin menfaatleri doğrultusunda D.H.M.İ'de örgütlenme faaliyetlerine başladıklarını ve sürecinde bu doğrultuda ilerlediğini gördükleri için mutlu olduklarını söylediler. 

  Şu an için yeni ihale şartları, NE ZAMAN YAPILACAĞI, nasıl ve ne şekilde olacağı konusunda sendikaların açıklamaları haricinde bir bilgiye ulaşamadığımız için ve D.H.M.İ RESMİ SAYFASINDADA YENİ İHALE ŞARTLARI, TARİHİ paylaşılmadığı için bizler de net bir açıklama yapamıyoruz.

 Bu sürecin sonunda kazananın sadece ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ olmasını temenni ediyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: D.H.M.İ'DE, Kİ, ÖZEL, GÜVENLİK, İHALESİ, NE, OLACAK, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı