Haber
Giriş Tarihi : 22-11-2021 21:53   Güncelleme : 22-11-2021 21:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücrette de sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücrette de sürdüreceğiz." dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücrette de sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

Konuşmasına, kendini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, Cuma günü İzmir'de bizzat yerinde sevincini paylaşacağı bir müjde vereceğini söyledi.

Geçen yıl 30 Ekim'de İzmir'de acı bir deprem yaşadığını, bu depremde 117 yurtdaşın yıkıntılar altında hayatını kaybettiğini anımsatan Erdoğan, hayatını kaybeden yurttaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Yitirilen canlıların acısının yüreklerde hala taze olduğunu belirten Erdoğan, depremin ilk anından itibaren, hükümet olarak tüm imkanlarla yurttaşların imdadına koştuklarını, her bir insanın acısını paylaştıklarını, dertleriyle dertlendiklerini, yaraları sarmak için var güçle çalıştıklarını ifade etti.

Deprem anından itibaren bakanların, AFAD'ın, UMKE'nin, Kızılay'ın, TOKİ'nin, ilgili tüm kurumların sahada olduğunu hatırlatan Erdoğan, arama kurtarmadan ilk yardıma, barınmadan giyim, gıda ve eşyaya kadar İzmirli yurttaşların neye ihtiyacı var ise hepsini karşıladıklarını söyledi.

Erdoğan, evleri yıkılan yurttaşları bir an evvel yeni yuvalarına kavuşturmak amacı ile hemen harekete geçtiklerini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Elazığ ve Malatya'da olduğu gibi İzmir'de de hızlı bir biçimde hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Yaşanan depremin ardından Elazığ'da 23 000 677 konut ve 2 000 515 köy evi, Malatya'da 6 000 287 konut ve 1555 köy evi yaparak 1 yıl geçmeden yurttaşlarımıza teslim etmeye başlamıştık. Diğer afet bölgelerinde olduğu gibi İzmir'de de hız kesmeden konutlarımızı inşa ettik. Bu süreçte İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm, deprem dönüşüm çalışmalarını yürüttük. Hazırlıkları hızla tamamlayarak yıkılan evlerin yerine yurttaşlarımıza sıcak birer yuva olacak konutların temellerini 22 Şubat'ta attık. Depremden en fazla etkilenen Bayraklı'nın 3 Mahallesi'ndeki toplam büyüklüğü 75 bin metrekareyi bulan 7 ayrı bölgede yatırım bedeli 750 milyon lira olan 1391 konut ve 302 dükkan inşa ettik. Bunlardan 596'sı konut ve 145'i dükkan olmak üzere toplam 741 bağımsız bölümün yapımını tamamladık. İnşallah bu konut ve dükkanları 26 Kasım'da, yani önümüzdeki cuma günü yurttaşlarımıza bizzat teslim edeceğiz."

Geri kalan 795 konut ve 157 dükkanı da en kısa bir süre içinde tamamlayarak hak sahiplerine vereceklerinin önemini vurgulayan Erdoğan, Bayraklı'da 3 000 000 800 000 metrekare büyüklüğündeki rezerv alanda depremzedeler için yatırım değeri 1,5 milyar lira olan 3 000 649 konut ve 51 dükkan yaptıklarını aktardı.

AdminAdmin