Türkiye'nin En Güncel Özel Güvenlik Haber Portalı
HV
28 EYLÜL Çarşamba 06:25
Advert

Çalışan annelere devlet desteği kreş yardımı

Annelere devlet 2022 yılında da destek olmaya devam ediyor. Sigortalı çalışan annelerin işe devamını sağlamak amacıyla çocukların bakım ihtiyaçlarını karşılamak için devletin verdiği desteğe kreş yardımı deniyor.

haber
Giriş Tarihi : 07-09-2022 08:02
Çalışan annelere devlet desteği kreş yardımı

Annelere devlet 2022 yılında da destek olmaya devam ediyor. Sigortalı çalışan annelerin işe devamını sağlamak amacıyla çocukların bakım ihtiyaçlarını karşılamak için devletin verdiği desteğe kreş yardımı deniyor. Devlet tarafından maddi güçlük çeken ailelere ve kadınların iş hayatından kopmasının önüne geçmek için ayda 1531 TL kreş yardımı yapılıyor.

Kreş desteğinden yararlanabilmek için annenin fiili olarak sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekiyor. Kreş için de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kreş bakım evi, gündüz bakım evi ya da ana okulu gibi bakanlığa bağlı kurumlardan bu hizmeti alması, aranan şartlar arasında.

Eğitimli çocuk bakıcısı desteği 5 bin 651 lira, kurumsal çocuk bakımı projesi kapsamında da 1510 lira ödeme yapılıyor. Çalışan anneye kreş desteğinden; geliri brüt asgari ücretin iki katını geçmeyen, 0-60 ay aralığında çocuğunu MEB'e bağlı kreş, gündüz bakımevi, anaokuluna düzenli gönderen anneler yararlanabiliyor. Hak kazanan anneler 24 ay boyunca 1510 lira kreş desteği alabiliyor. Bu desteğe, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Elazığ, Malatya illerinde yaşayanlar başvurabiliyor.

Destek, anne çalıştığı sürece veriliyor. İş arama süresince ve çocuğun kreşe devam etmesi durumunda destekten 3 ay daha yararlanılabiliyor. Çocuğun kreşe devam edememesi durumunda Proje Ofisi'ne bilgi verilmesi gerekiyor.

İŞTE ANNE PROJESİ'NE NASIL BAŞVURULUR?

İşte Anne Projesi kapsamında verilen desteklerden yararlanmak için çocuğa ait nüfus cüzdanı, kreş ve gündüz bakımevinin faturası, kreşten alınan SGK sicil numarasının yer aldığı belgelerin temini yeterli. Tüm bu belgelerin toplanmasının ardından, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne veya hizmet merkezlerine müracaat edilmesi gerekiyor.

AdminAdmin

YORUMLAR