Sendikal
Giriş Tarihi : 27-05-2020 20:07   Güncelleme : 27-05-2020 20:40

Belediye Bünyesinde Kurulan Şirketlerde Çalışan Güvenlik Görevlileri İçin Toplu İş Sözleşmesi Nasıl Yürütülecek?

Bilindiği gibi taşeron işçilerin, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 02/04/2018 tarihi itibariyle merkezi kurumlarda sürekli işçi kadrosuna, belediyelerde ise mevcut olan ya da münhasıran kurulan belediye şirketlerine geçişleri sağlanmıştı.TİS Süreci nasıl işleyecek detaylar haberimizde..

Belediye Bünyesinde Kurulan Şirketlerde Çalışan Güvenlik Görevlileri İçin Toplu İş Sözleşmesi Nasıl Yürütülecek?

Bilindiği gibi taşeron işçilerin, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 02/04/2018 tarihi itibariyle merkezi kurumlarda sürekli işçi kadrosuna, belediyelerde ise mevcut olan ya da münhasıran kurulan belediye şirketlerine geçişleri sağlanmıştı.

Toplu İş Sözleşmesi Süreci Koranavirüs Engeline Takıldı

Sürenin dolmasına rağmen koranavirüs sebebiyle toplu iş sözleşmeleri yapılamıyor.Temmuz ayında dolacak olan sürenin bir daha uzatlıp uzatılmayacağı ise şuan bilinmiyor.

Güvenlik Şirketi Kurmayan Belediyeler Ne Yapacak?

Denetleme Başkanlığı Sistem üzerinden işyerinin denetlemesinin daha sağlıklı olması için belediyelerde güvenlik şirketlerinin kurdurulmasını istiyor,ama bir kaç belediye harici tüm belediyeler farklı şirketler kurararak 690 KHK kapsamında yardımcı iş kolunda olan işçileri kurdukları şirketlere almıştı.Süreç belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Toplu İş Sözleşmesi Süreci Nasıl İşleyecek?

30/06/2020 tarihinde 696 KHK ile birlikte toplu iş sözleşmesi süreci dolan olan özel güvenlik işçileri belediyenin kurmuş olduğu şirketin bağlı bulunduğu asıl iş kolunda gözücektir,buna göre şirket içerisinde yer alan güvenlik hizmetleri ve diğer birimler için tek bir yetkili sendika toplu iş sözleşmesi yapabilecektir.

696 KHK'ya Göre Süre Doldu.

''Taşeron işçiler sürekli işçi kadrosuna veya belediye şirket işçiliğine geçirilirken 696 sayılı KHK ile toplu sözleşmeden yararlanma hakları, SGK nezdinde işyerlerinin bildirimleri, sendikal hakları ve işkollarına ilişkin bazı özel düzenlemeler yapılmıştır. 696 SAYILI KHK İLE GETİRİLEN GEÇİŞ HÜKÜMLERİ 696 sayılı KHK’nın geçici 23. Maddesi’nin altıncı fırkasında şu hükümler yer almaktadır: “Sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerden, geçiş işlemi yapılırken mevcut işyerinin girdiği işkolunda kurulu işyerinden bildirilenlerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları, bu madde kapsamındaki idarelerde geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar bu toplu iş sözleşmesinin uygulanması suretiyle oluşan ücret ile diğer mali ve sosyal haklardan fazla olamaz''