Haber
Giriş Tarihi : 24-12-2020 22:02   Güncelleme : 24-12-2020 22:29

Balıkesir KYK Özel Güvenlik Çalışanları İçin Açılan ve Kazanılan Yüzdelik Davaları Yeniden Görülecek!

​​​​​​​Konu ile binlerce dava açılırken Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozarak işçilerin kazandığı davayı red etmişti.

Balıkesir KYK Özel Güvenlik Çalışanları İçin Açılan ve Kazanılan Yüzdelik Davaları Yeniden Görülecek!

Birçok kamu kurum ve kuruluşunda sürekli işçi kadrosuna geçirilmeden önce işçilerin ücretleri ihale şartnameleri ile asgari ücretin oransal fazlası olarak belirlendiği, kadroya geçtikten sonra 2018 yılında da  aynı oranda ücretin ödenmeye devam edildiği halde 2019 yılına gelindiğinde Çalışma Genel Müdürlüğünün görüşü sebebiyle birçok kamu kurum ve kuruluşu, Asgari Ücrete Gelen Zam Miktarını işçilere uygulamamış, bünyelerinde çalışmakta olan işçilerden ücretleri asgari ücretin altında kalanlara asgari ücret seviyesine çekip %4 zam, ücretleri asgari ücretin üzerinde olanlara da sadece %4 zam uygulamak suretiyle maaş ödemesi yapmışlardı.

Konu ile binlerce dava açılırken
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararını bozarak işçilerin kazandığı davayı red etmişti.

Balıkesir KYK Çalışanları İçin Açılan Yüzdelik Fark Davası Kazanılmıştı!

Balıkesir KYK Yurdunda çalışan yüzlerce özel güvenlik görevlisi adına açılan davada yerel mahkeme kesin olarak kararını bildirmişti.(Yargıtay sözleşmelerinde boşluk olan veya rakam belirtilen davaları red ederek yerel mahkemenin kararını ortadan kaldırmıştı)Yargıtay 9. Hukuk Dairesi kararı sonrası Balıkesir KYK Avukatları yargıya tekrar başvurarak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin vermiş olduğu kararı göz önünde bulundurup yeniden yargılama talep edecek.Davayı kazanan işçilerin hesabına yatan ücretleri yargılama sonrası geri talep edilmesi ve avukatlık ücretleri ve yargılama giderlerini geri ödenmesi bekleniliyor.

Aynı durum daha önceden D.H.M.İ işletmesinde yaşanmış olup işçilere ödenen ücretler yargılama giderleri ile birlikte geri istenmişti.