Haber Detayı
24 Ağustos 2018 - Cuma 20:56 Bu haber 13582 kez okundu
 
'AVM'lerde robot güvenlik görevlilerini kullanılabilir'
Securitas Güvenlik Teknolojileri Koordinatörü ve Uzaktan İzleme Hizmetleri Genel Müdürü Emre Erdal, "Dijitalleşme ile birlikte güvenlik sektöründe de bir dönüşümün yaşanıyor. Yapay zeka, büyük veri teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte güvenlik hizmetleri de dönüşüyor.
Securıtas Haberi
'AVM'lerde robot güvenlik görevlilerini kullanılabilir'

Securitas Güvenlik Teknolojileri Koordinatörü ve Uzaktan İzleme Hizmetleri Genel Müdürü Emre Erdal, "Dijitalleşme ile birlikte güvenlik sektöründe de bir dönüşümün yaşanıyor. Yapay zeka, büyük veri teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte güvenlik hizmetleri de dönüşüyor. Yakın gelecekte Türkiye'deki AVM'lerde de robot güvenlik görevlilerini kullanılabilir." dedi.

Erdal AA muhabirine yaptığı açıklamada, kişisel güvenlik için akıllı telefonlara yüklenerek kullanılan uygulamalar da geliştirdiklerini belirterek, teknolojiyle müşterilere sunulan güvenlik ürünlerinin çeşitlendiğini ifade etti.

Güvenlik kameralarının çektiği görüntülerin akıllı yazılımlarla analiz edildiğini bildiren Erdal, söz konusu görüntüler arasından riskli durum içerenlerinin uzaktan izleme merkezindeki görevlilere aktarılarak, güvenlik tehdidi içeren olaylara uzaktan müdahale edilebildiğini anlattı.

Erdal, dijitalleşme ile birlikte güvenlik sektöründe de bir dönüşümün yaşandığına işaret ederek, şunları söyledi:

"Yapay zeka, büyük veri teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte güvenlik hizmetleri de dönüşüyor. Örneğin robot güvenlik görevlileri, ABD'de alışveriş merkezlerinde (AVM) kullanılmaya başladı. Yakın gelecekte Türkiye'deki AVM'lerde de robot güvenlik görevlilerini kullanılabilir.

Ayrıca dronelar da gelecekte güvenlik amaçlı kullanılabilir. Halihazırda termal kameralı dronelar yangın yeri tespiti benzeri amaçlarla kullanılıyor. Şarj sürelerinin artırılması durumunda drone'ların güvenlik hizmetlerinde daha çok kullanılacağını öngörüyoruz."

Türkiye'de güvenlik sektöründe 300 bin kişinin çalıştığını anımsatan Erdal, Securitas olarak Türkiye'de 20 bin kişiyi istihdam ettiklerini bildirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'AVM'lerde, robot, güvenlik, görevlilerini, kullanılabilir',
Yorumlar
Haber Yazılımı