Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 10:20 Bu haber 9072 kez okundu
 
''Asgari Ücret Tespit Komisyonuna Üyemizin Şeçilmesi Sektör Adına Gurur Vericidir''
İşçi işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını yarın yapacak. Bu yıl bir ilk daha yaşanacak ve toplantıda asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alacak.
Çalışma Dünyası Haberi
''Asgari Ücret Tespit Komisyonuna Üyemizin  Şeçilmesi Sektör Adına Gurur Vericidir''

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin bu yılki ilk toplantısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un açılış konuşmasıyla başlayacak toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

Önceki senelerden farklı olarak bu yıl gözler komisyonda ilk kez yer alacak asgari ücretli çalışanda olacak. Kamuoyunun merak ettiği bu kişinin, Yalova Üniversitesinde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik-İş Sendikası üyesi kadın işçi olacağı öğrenildi.

Konu ile ilgili haber sitemize açıklama yapan Güvenlik-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Ramazan Palak,Milyonlarca işçinin merakla beklediği Asgari ücret tespit komisyonuna üyemiz olan özel güvenlik görevlisinin şeçilmesi sendikamız ve sektörümüz adına gurur vericidir.Yalova üniversitedinde çalışan üyemiz asgari ücretlinin geçim sıkıntılarını tespit komisyonunda dile getirecektir.

Asgari ücretin ekonomik sıkıntıların getirdiği zorlukları aşabilecek oranda olması için konfederasyonumuz olan TÜRK-İŞ mücadelesi sürdürmektedir.Sendikamız özel güvenlik işçilerinin sorunları ile bire bir ilgilenen toplumda gerekli saygınlığı kazanması için mücadele eden anlayışa sahiptir.Bu yüzden her yerde özel güvenlik işçisinin sorunlarını dile getireceğiz.Ayırca sendikamız özel güvenlik işçileri için ayrı bir yasanın oluşturulmasını bununla ilgili özel güvenlik iş kanununun çıkartılmasını talep ediyoruz.

Özel Güvenlik İş Kanununda yapılması gereken değişiklikleri şöyle sıraladı: 

1 - Özel Güvenlik Görevlilerinin özlük haklarının düzenlenmesi lazım.  

2 - Özel Güvenlik Görevlerimizin iş sözleşmesini sadece belirli süreli olarak yapılabilmesi yönünde çalışma koşulları ve ücretlerine ilişkin hususlarının düzenlenmesi. 

3 - Özel Güvenlik Görevlilerine silah tazminatı düzenlemesi.  

4 - Özel Güvenlik Görevlilerinin meslek hastalığı kapsamında kanuni haklardan yararlanabilmeleri.

5 - Görevi başında yaralanan veya vefat eden Özel Güvenlik Görevlilerine 2330 sayılı kanun kapsamında Şehitlik - Gazilik hakkının verilmesi. 

6 - Kamuda çalışan Özel Güvenlik Görevlilerinin 5510 sayılı kanun kapsamına alınarak fiili hizmet süresi zammı hakkından yararlandırılması. 

 7 - Görevini üstün başarı gösteren Özel Güvenlik Görevlilerimizin şartları sağlaması koşuluyla 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu 86. maddesi uyarınca kamuoyunda taltif adıyla verilen para mükâfatı hakkında yararlandırılması.  Palak, “ Ülkemizde görev yapan 283 bin Özel Güvenlik Görevlisiyiz. Toplumun her alanında Beşikten Mezara kadar olan insan hayatının bütün sürecinde görev yapan özel güvenlik görevlileriyiz. Bizler devletimizin, milletimizin emrinde her zaman görev yapmaktan onur gurur ve şeref duyuyoruz. Biz de toplumun her alanında görev yaparken bizleri lütfen görmezden gelmeyin diyoruz dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ''Asgari, Ücret, Tespit, Komisyonuna, Üyemizin, , Şeçilmesi, Sektör, Adına, Gurur, Vericidir'',
Yorumlar
Haber Yazılımı