Haber
Giriş Tarihi : 07-03-2021 12:23   Güncelleme : 07-03-2021 13:15

Antalya ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne Bağlı Hastanelerinde Çalışan Güvenlik Görevlileri Bu Haklardan Yararlanabilir!

Özellikle Sağlık Bakanlığı Bünyesinde yer alan hastanelerde çalışan güvenlik görevlilerinin sözleşmelerini sizler için araştırdık.

Antalya ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne Bağlı Hastanelerinde Çalışan Güvenlik Görevlileri Bu Haklardan Yararlanabilir!

25 Aralık 2018 senesinde asgari ücret farkları ile alakalı yaptığımız haber içerisinde yer alan hukuki bilgileri okuyucularımıza aktaran özel güvenlik haber sitemiz kamuda çalışan özel güvenlik görevlilerinin çalışma hayatındaki problemleri yakından takip etmeye devam ediyor.

Özellikle Sağlık Bakanlığı Bünyesinde yer alan hastanelerde çalışan güvenlik görevlilerinin sözleşmelerini sizler için araştırdık.

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi İşçileri Haklı Buldu

Antalya ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne Bağlı Hastanelerinde çalışan güvenlik  görevlilerini kadro geçirilirken imzalamış olduğu sözleşmede rakamsal oran yazıldığı için kadroya geçmeden önce aldıkları asgari ücret farklarını dava açarak alabilecek.Yargıtay'ın kararına göre sözleşmesinde rakamsal oran olan ve asgari ücret fark oranı yazılan sözleşmelerde işçiler,kurumun ödemediği yüzdelik farkı alabilecek.

 

696 KHK Asgari Ücret Farkı Davası Nasıl Açılır?

Çalışma hayatında iş hukuku işinde uzman olan Av.Barış Kalkan'ın açmış olduğu Asgari ücret farkları ile alakalı davalar iş mahkemelerinin kesin karar vermesiyle sonuçlandı. Buna göre işçiler 696 KHK öncesi almış oldukları ihale şartnamesine yer alan yüzdelik dilimlerdeki farkları toplu alabilecek.

Kazanılan davalar ile alakalı kurumlar dava açan ve kazanan işçilerin ücretlerini yalnızca ödeyecek.

696 KHK Asgari Ücret Farkları Davasını Hangi Avukatlar Açar?

Konu ile alakalı sürecin başından berri takipçisi olan ve hukuk mücadelesi sürdüren,Dişli Kalkan Hukuk Bürosu Kurucusu  Av.Barış Kalkan'ın Kordonboyu Mh. Ankara Cd. No:146/4 Kartal/İST   İstanbul'da bulunan ofisine giderek röportaj gerçekleştirdik. 

Av.Barış Kalkan Haber sitemize yaptığı açıklamada;

Bireysel Davalar Açan Ücretini Alıyor?

Birçok kamu kurum ve kuruluşunda devamlı işçi kadrosuna geçirilmeden önce işçilerin ücretleri ihale şartnameleri ile asgari ücretin oransal fazlası olarak belirlendiği, kadroya geçtikten sonra 2018 senesinde da aynı oranda ücretin ödenmeye devam edildiği halde 2019 yılına gelindiğinde Çalışma Genel Müdürlüğünün görüşü̈ nedeniyle bütün kamu kurumları bünyelerinde çalışmakta olan işçilerden ücretleri asgari ücretin oransal fazlası olarak belirlenenlere yalnızca % 4 zam uygulamak sureti ile maaş ödemesi yapmışlardır.Yapmış olduğumuz hukuk mücadelesi sonrası açmış olduğumuz yüzlerce davayı işçiler lehine sonuçlandırdık.696 KHK ile kadroya geçen işçilerin belirsiz süreli sözleşmelerinde asgari ücret+rakam yazıyorsa vakit kaybetmeden bir an önce davalarını açmaları gerekir,bu konuda işçiler lehine ciddi rakamlar çıkmaktadır dedi.