Haber
Giriş Tarihi : 14-07-2021 22:53   Güncelleme : 14-07-2021 22:53

Ankara Büyükşehir Belediyesinde İstifaları Durduramayan HAK-İŞ Eylem Yaptı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı,Mansur Yavaş İşçilerin istedikleri sendikalara üye olabileceğini kimsenin buna baskı ve tehdit uygulamasına izin vermeyeceğini açıklaması üzerine Melih Gökçek döneminde baskı iddiaları ile HAK-İŞ Konfederasyonu'na geçen tüm iş kollarında çalışan işçiler,HAK-İŞ'ten istifa ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesinde İstifaları Durduramayan HAK-İŞ Eylem Yaptı

Ankara Büyükşehir Belediyesinde İstifaları Durduramayan HAK-İŞ Eylem yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı,Mansur Yavaş İşçilerin istedikleri sendikalara üye olabileceğini kimsenin buna baskı ve tehdit uygulamasına izin vermeyeceğini açıklaması üzerine Melih Gökçek döneminde baskı iddiaları ile HAK-İŞ Konfederasyonu'na geçen tüm iş kollarında çalışan işçiler,HAK-İŞ'ten istifa ediyor.

Hak İş Konfederasyonu ise işçilerin baskı ve zorla istifa ettiklerini iddia ederek Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı.Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı Öz Sağlık İş,Öz Güven-Sen ve Hizmet İş Sendikasının katılmış olduğu eylemde  Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız ortak basın açıklamasını okudu.

EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ, ARKASINDAYIZ; BİRİZ VE BERABERİZ”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde işçilere yönelik yapılan Sendika değiştirtme baskısının 3 haftadır dozunun arttırıldığını belirten Yıldız, “Tüm tehdit, baskı ve yalan vaatlere aldanmayarak dik duran emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Sizler emeğin onurunu temsil ediyorsunuz. Birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza edelim. Uzun yıllardır Ankara Büyükşehir’de örgütlü ve onurlu bir şekilde mücadelesini devam ettiren Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen sendikaları olarak, emekçi kardeşlerimizin yanındayız, arkasındayız, biriz ve beraberiz. Bizler dik durdukça kimse birliğimizi, kardeşliğimizi, beraberliğimizi bozamayacak. Zafer dik duranlarındır, zafer yakındır” dedi.

Konuşmasında tek bir üyenin dahi karanlık zihinlerin ürünü olan sendikalara mahrum edilmeyeceğinin altını çizen Yıldız şunları söyledi:

“Emekçilerin iradelerine pranga vurmak isteyenlere karşı direneceğiz ve kazanacağız! Bu kirli ellere, Hizmet-İş Sendikamızın Ankara Büyükşehir’de 22 gün süren direnişini hatırlatmak istiyoruz. Bugün de aynı kararlı duruşumuzu gösteriyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde uzun yıllardan beri örgütlü olan Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen Sendikalarımız Büyükşehir’de iş barışını tesis etmiştir dedi.

Hak-İş Yöneticileri Şuçladı

“BÜYÜKŞEHİR YÖNETİCİSİ BU ŞAHIS BASKI YAPMA CESARETİNİ NERDEN ALMAKTA, KİM ADINA KONUŞMAKTADIR?”

“Görülmüştür ki, Büyükşehir’in bir kısım yöneticileri de bu zulmün ortağıdır. Büyükşehir yöneticisi bu şahıs baskı yapma cesaretini nerden almakta, kim adına konuşmaktadır? Bir kısım sözde sendikaların yandaşlığını ne uğruna yapmaktadır?”

“SAYIN MANSUR YAVAŞ’A, ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE BASKI UYGULAYANLARA İDARİ VE HUKUKİ İŞLEM BAŞLATACAĞI YÖNÜNDEKİ TAVRINI BİR KEZ DAHA HATIRLATIYORUZ”

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a, çalışanlar üzerinde baskı uygulayanlara idari ve hukuki işlem başlatacağı yönündeki tavrını bir kez daha hatırlatıyoruz. Sorumluluk sahibi olanlara yeniden sesleniyoruz: Emekçilerin birlik ve beraberliğini bölmeye çalışan şebekeye karşı derhal gereğini yapın! Emekçilerle bir araya gelecek yüzleri dahi olmayan sendikacıların maşalığını yapan yönetici ve amirler hakkında somut adımlar atın! Bilesiniz ki, binlerce emekçinin vebali üzerinizedir. Baskı, tehdit ve yıldırma operasyonları karşısında sessizlik suç ortaklığıdır. Emeğin ve emekçinin yanında olun. Karanlık sendikal zihniyetin oyununa alet olmayın. Sayın Yavaş ile defalarca görüştük. Bir araya geldik. Tarafsız olduğunu bizlere beyan etti. İfade etti. Kamuoyuna bunu duyurdu. Ancak amir pozisyonundaki yetkili şahıslar diğer sendikalarla, karanlık güçlerle işbirliği yaparak üyelerimiz üzerinde inanılmaz bir baskı oluşturmaktadır. Bu baskı iş barışını bozmaktadır. Huzuru bozmaktadır. Sayın Mansur Yavaş buna dur deyin.

Aksi durumda Büyükşehir Belediyesi kaybedecek, Ankaralılar kaybedecek, sizler kaybedeceksiniz. Bilesiniz ki, oyun bittiğinde şah da piyon da aynı kutuya konulur. Bugün piyonluk ve maşalık yapanlar, yarın hukuktan kaçamayacaklar”.dedi.

Özel Güvenlik Haber olarak Yapmış olduğumuz araştırmalara göre işçiler kendi iradeleri ile sendikal tercihte bulunduğu,DİSK ve TÜRK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı sendikalara geçişte herhangi bir baskı olduğuna dair bir delil olmadığını beyan ettiler.