Haber
Giriş Tarihi : 21-01-2022 20:40   Güncelleme : 21-01-2022 20:40

Albaraka Türk Katılım Bankası Özel Güvenlik Görevlilerini Bir Gecede İşten Çıkardı.

Albaraka Türk Katılım Bankası  yönetimi 01.01.2022 tarihinden itibaren bünyesinde çalıştırdığı özel güvenlik görevlilerini işten çıkardı.

Albaraka Türk Katılım Bankası Özel Güvenlik Görevlilerini Bir Gecede İşten Çıkardı.

Albaraka Türk Katılım Bankası  yönetimi 01.01.2022 tarihinden itibaren bünyesinde çalıştırdığı özel güvenlik görevlilerini işten çıkardı.

Özel güvenlik görevlilerini arayan Albaraka Türk Katılım Bankası  yetkilileri özel güvenlik görevlilerinin iş akdini fesih ederek güvenlik hizmetlerini taşeron sisteme devir ettiklerini söyledi.Süreç ile ilgili önceden işçileri bilgilendirmeyen bankanın bu davranışı çalışanlara adete kötü sürpriz oldu.275 özel güvenlik görevlisini işten çıkartarak tüm sosyal haklarından mahrum eden banka yetkilileri,özel güvenlik işçilerine size iş bulduk isteyen taşeron firmada çalışabilirsiniz dedi.

Banka ile ilişkisi kesilen ve taşeron firmada çalışmak istemeyen ve hala çalışan yaklaşık 48 özel güvenlik işçisi,Banka hakkında hukuki süreç başlattı.

Konu ile ilgili haber sitemize açıklama yapan işten çıkarılan işçilerin Avukatı İstanbul 1 Nolu Barosuna kayıtlı Av.Mehmet Günaydın,Maalesef Albaraka bünyesinde çalışan özel güvenlik işçileri bir gecede alınan karar ile bir çok haklarından mahrum edildi.

Bu işçilere yıllardır banka bünyesinde çalışmış ve bankanın tüm sosyal haklarından yararlandırılmıştır.Bugün bankanın personelinin,malının ve müşterilerinin canını koruyan,sabah ilk bankayı açan ve en son bankayı kapatan bu işçiler bir gecede kapının önüne koyuldu.GNY Hukuk bürosu olarak işçilerin haklarını sonuna kadar savunacağız. Haksız ve hukuka aykırı olarak Müvekkillerimin iş sözleşmeleri feshedilmiştir. Feshe gerekçe gösterilen nedenler tamamen soyut ve mesnetsiz olup iş sözleşmesinin feshi geçersizdir. 4857 Sayılı İş Kanunu madde 20 hükmü gereği fesih bildiriminden itibaren 1 ay içerisinde feshin geçersizliğinin tespiti ve işe iade talepli dava ikame etme hakkı bulunan Müvekkiller için yasal başvurular yapılmıştır. İşverene karşı savunmasız ve zayıf durumda bulunan işçilerin iş sözleşmesi soyut nedenlerle feshedilmiş olup kabul edilebilir bir durum değildir. Banka taşeron ile anlaşarak işçileri işten atmıştır.

Taşerona geçen işçilerin dava açma hakkı mevcuttur. Feshin geçersizliğinin tespiti ve işe iade kararının yargı mercileri (mahkemeler) tarafından tesisi durumunda 4857 Sayılı kanun gereği işçilerin işe iadeleri sağlanacak , işveren tarafından işe iade kararının uygulanmaması durumunda ise işçilere 8 ile 12 maaş arasında boşta geçen süre ücreti ve işe iade etmeme tazminatına hak kazanılacaktır. Banka tarafından yapılan feshin hukuka aykırılığı ve geçersizliği sabit olup gerekli hukuki girişimler derhal başlatılmıştır. Hiçbir uyarı ve ikaz verilmeksizin bir gecede Müvekkiller işten çıkarılmış ve iş ilişkileri sona erdirilmiştir. 4857 Sayılı iş kanunun 22.Maddesi açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor ki;İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Ortada her hangi bir rıza yok iken yapılan bu uygulama çalışma hayatına aykırı bir davranıştır..

Gelişmeleri takip edeceğiz.

AdminAdmin