Sendikal
Giriş Tarihi : 16-09-2020 11:06   Güncelleme : 16-09-2020 11:40

Adliyelerde Yetkili Sendika Hangisidir?

Adliyelerde Yetkili sendikaları sizler için araştırdık.Binlerce adliye işçisinin merakla beklediği toplu iş sözleşmesi sürecini sizler için araştırdık.Detaylar haberimizde.....

Adliyelerde Yetkili Sendika Hangisidir?

Adliyelerde Yetkili Sendika Hangisidir?

696 KHK ile kadro alan işçilerin merakla beklediği yeni dönem toplu iş sözleşmesi sürecini özel güvenlik haber olarak sizler için araştırmaya devam ediyoruz.

Adliyelerde Hangi İşçi Sendikası Yetkili Olacak?

Adliyelerde Hangi İşçi Sendikası Yetkili Olacak?

Kolunda faaliyet gösteren ve iş kolunda en büyük sendika olan TEZ-KOOP-İŞ Sendikasının üniversiteler ve bir çok kurumda yapmış olduğu toplu iş sözleşmelerini sizler için araştırdık.Daha önceden aktarmış olduğumuz bilgiler doğrultusunda iş yerinde mevcut toplu iş sözleşmesi bulunan 696 KHK ile kadro alan işçiler mevcut toplu iş sözleşmesininden yararlanacaktır.Özel Güvenlik işçilerini yakından ilgilendiren toplu iş sözleşmesindeki yer alan maddeleri sizler için toparlamıştık.Adliyelerde çalışan işçiler için Adalet Bakanlığı ile toplu iş sözleşmesini yürütecek olan TEZ-KOOP-İŞ Sendikası yetkili sendikadır.

TEZ-KOOP-İŞ Sendikası Tarihçesi Nedir?

Tez-Koop-İş fotoğrafı olarak tarihi 1962 senesinde Tez-Büro-İş Sendikasının kuruluşu ile başlatır. Bu sendika daha sonra isim değişikliği yaparak 1983’te Tez-Koop-İş adını almıştır. Ancak sendikanın kökleri 1951 senesinde kurulan Ankara Mensucat, Dikim ve Kesim İşçileri Sendikası’na kadar dayanır.

Bu yerel sendika birkaç kez isim değiştirerek 1950’li seneler boyunca faaliyetini sürdürmüş ve 1962 senesinde Tez-Büro-İş Sendikası’na dönüşmüştür. 21 Temmuz 1951 tarihinde Ankara Valiliğine yapılan bildirimle Ankara Mensucat, Dikim ve Kesim İşçileri Sendikası kurulmuş olur. Merkezi, Dışkapı Bendderesi Sokak 53/55 numarada bulunan bu sendikanın kurucularının tümü yine Dışkapı semtinde bulunan bir mensucat [dokuma/tekstil] fabrikasının işçileridir. Tam ünvanı İpekiş Bursa Dokumacılık ve Trikotaj T.A.Ş Ankara Yünlü Mensucat Fabrikası olan bu işletme kısaca İpekiş Fabrikası olarak anılır ve o tarih boyunca Ankara’nın tek dokuma fabrikasıdır. Fabrika 1916’da Ankara’da bir grup yerel tüccar tarafından kurulmuş ancak başarılı olmamış, 1930’da Türkiye İş Bankası tarafından satın alınarak Yün-İş adı ile faaliyete geçirilmiştir.

Ankara Mensucat, Dikim ve Kesim İşçileri Sendikası’nın kurucuları İpekiş Fabrikası işçileri olduğu için başlangıçta sendika “İpekiş Sendikası” olarak anılmıştır. İpekiş’in 1953’te kapanmasının ardından sendikayı Sümerbank satış mağazalarındaki tezgâhtarlar sahiplenmiş ve Türkiye’deki ilk mağaza yapmış olduğu çalışmalar sendikası olarak yola devam etmiştir. 1955’te de bu duruma uygun olarak adını Ankara Sümerbank İşçileri ve Tezgâhtarları Sendikası olarak değiştirir ve o tarihlerde Türkiye’nin giyim alanındaki en yaygın zincir mağazaları olan Sümerbank mağazalarındaki emekçilerin hakları için mücadele eder.

1961’de kabul gören yeni anayasa ile sendikacılıkta başlayan dönem işkollarında tek ve kuvvetli sendikalar kurulması hedefini ortaya koymuştur. İşkollarını düzenleyen yeni bir mevzuat ortaya çıkmış ve Türk-İş bu kapsamda tekrardan bir örgütlenme gayretina girişmiştir. Bu bağlamda, sayıları artan ve örgütsüz durumda bulunan büro işçilerinin ve bir süredir sendikalaşma gayreti içinde olan mağaza işçilerinin artık aynı işkolunda bulunmalarından hareketle Ankara Sümerbank İşçileri ve Tezgâhtarları Sendikası’nın da hem ortak bir çatıya dönüşmesi hem de ulusal seviyede bir örgüt halini alması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Böylece tezgâhtarların sendikası 25 Kasım 1962’de yapılan kongreyle adını Türkiye Tezgâhtarlar ve Büro İşçileri Sendikası (Tez-Büro-İş) olarak değiştirerek işkolunun en köklü sendikası olarak yoluna devam etmiş olur…

TEZ-KOOP-İŞ Sendikasına Nasıl Ulaşabilirsiniz

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Merkezi

Mebusevleri Mh. İller Sok No:7 06580 Çankaya/Ankara