Haber
Giriş Tarihi : 26-05-2021 22:41   Güncelleme : 26-05-2021 22:41

Adalet Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Çalışan İşçiler İçin Toplu İş Sözleşmesi Ne Zaman İmzalanacak

Toplu iş sözleşme süreçlerini yakından takip eden haber sitemiz Adalet Bakanlığı'na bağlı çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi sürecini araştırdı.

Adalet Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Çalışan İşçiler İçin Toplu İş Sözleşmesi Ne Zaman İmzalanacak

696 KHK Sonrası Toplu iş sözleşmesi sürecini  araştıran ve doğru bilgiler ile okuyucularımıza aktaran özel güvenlik haber ekibimiz,toplu iş sözleşmesi sürecinde belirsizliğin yer aldığı kurumlarda çalışan özel güvenlik işçilerinin hangi iş kolunda yer alacağına dair bültenimizi sizler için hazırlamıştık.Toplu iş sözleşme süreçlerini yakından takip eden haber sitemiz Adalet Bakanlığı'na bağlı çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi sürecini araştırdı.

Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlarda çalışan işçiler toplu iş sözleşme sürecini merakla bekliyor.Daha önceden işçiler kendi hazırladıkları toplu iş sözleşmesi taslağını yetkili sendika olan KOOP-İŞ Sendikasına sunmuştu.

Gözler önümüzdeki günlerde yapılacak Kamu Çerçeve Protokolüne Çevrildi.

Adalet Bakanlığında toplu iş sözleşmesi sürecinin ilk görüşmesi yapıldı.Sendika kamu çerçeve protokülünü bekleyecek.Buna göre işçi ücretlerine verilecek zam oranları üzerinden,Adalet Bakanlığı  ile diğer sosyal haklar üzerinden pazarlık yapılacak.

Hükümet ile TÜRK-İŞ arasında yürütülen görüşmelerde, kamudaki yüz binlerce işçinin önümüzdeki iki yıl için alacağı maaş zammı ve sosyal hakları belirleniyor. 2019'daki son görüşmelerde yaklaşık 180 bin kamu işçisi için pazarlığa oturulmuştu. Bu yılki görüşmeler taşerondan kadroya geçen çalışanların da dahil edilmesi nedeniyle yaklaşık 650 bin işçinin cebini ilgilendiriyor.

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, toplu iş sözleşmesine ilişkin ortak taleplerin oluşturulması için bir çalışma ekibi kurmuştu. Bu çalışmada sona gelindiği belirtiliyor. Bir yandan kamu işçilerinin sözleşmeye ilişkin heyecanlı bekleyişi sürerken, diğer yandan işçi kesiminin masaya hangi talepleri getireceği tartışılıyor. Yine zam oranının yanı sıra, en düşük ücretlerin yükseltilmesi ve sosyal hakların genişletilmesine yönelik taleplerin iletileceği ifade ediliyor. Anlaşmanın kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılması bekleniyor. İki yıl önce yapılan toplantıdaki anlaşmayla, ücreti 3 bin 500 liranın altında olan işçiye 150 lira iyileştirme yapılmıştı. Ayrıca tüm işçilere 2019'un yıl ilk 6 ayı için yüzde 8, ikinci 6 ayı için yüzde 4, 2020'nin ilk ve ikinci 6 ayı için ise yüzde 3'er ve enflasyon farkı oranında zam yapılması kararlaştırılmıştı.