Sendikal
Giriş Tarihi : 12-09-2020 12:40   Güncelleme : 12-09-2020 12:59

696 KHK İle Kadro Alan İşçiler HATALI İş Kolu Uyarısı İle Asıl İş Koluna Nasıl Üyelik Yapabilir?

696 KHK ile kadro alan işçiler için yeni dönem toplu iş sözleşmesi süreci başlıyor.

696  KHK İle Kadro Alan İşçiler HATALI İş Kolu Uyarısı İle Asıl İş Koluna Nasıl Üyelik Yapabilir?

696 KHK ile kadro alan işçiler için yeni dönem toplu iş sözleşmesi süreci başlıyor.

Kadroya geçirilen işçilerin toplu iş sözleşmesi yapmasının ya da çalıştıkları kurumlarda yürürlükte olan toplu iş sözleşmesinden yararlanmasının önü 1 Kasım 2020 tarihi itibariyle açılıyor. 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 4. Maddesi’nin 2. Bendine göre(“Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de asıl işin girdiği işkolundan sayılır.”) 696 Sayılı KHK ile kadroya geçirilen işçilerin işkolları çalıştıkları kurumların asıl işkollarından tescillenecektir. Örneğin; Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan adliye çalışanları, tüm bakanlık çalışanları, üniversite vb. kamu kurumları çalışanları, işkolları yönetmeliğine göre “10 No’lu Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar İşkolu’nda” bildirilecektir.

İşyerlerinde mevcut toplu iş sözleşmesi olan kurumlarda çalışan işçiler toplu iş sözleşmesi sürecine dahil edilecektir.İşyerinde işçi toplu iş sözleşmesi olmayan kurumlarda çalışan 696 KHK ile kadro alan işçiler mevcut asıl işveren iş kolu üzerinden yetkili olan sendika ile toplu iş sözleşmesi sürecine dahil olacak.

İşçiler Mevcut Sendikalarından İstifa Etmeye Başladı.

Yeni dönemde toplu iş sözleşmesinin erken yapılması için işçiler HATALI İŞ Kolu uyarısı ile asıl iş kolunda bulunan sendikalara üyeliklerini yaptırmaya başladı.HATALI İş kolu 1 Kasımdan sonra bakanlık tarafından düzeltirek onaylanacaktır.

HATALI İŞ KOLU UYARISI İLE ÜYELİK NASIL YAPILIR?

Aşağıdaki Örnek Adliye-Üniversite 10 Nolu İş Kolundaki Faaliyet Gösteren Asıl İşveren İş Kolu Üzerinden Verilmiştir, Diğer kurumlarda çalışan işçilerde asıl iş kolunu öğrenip aynı şekilde HATALI üyeliklerini gerçekleştirek asıl iş kolunda faaliyet gösteren sendikalara üye olabilir.

E-Devlet Üzerinden işçi sendika üyelik işlemleri gerçekleştiren işçiler,mevcut sendikalarından istifa ederek hatalı iş kolu uyarısı ile 10 Nolu İş kolunda faaliyet gösteren sendikalara üyeliklerini gerçekleştiriyor.30.10.2020 tarihinden sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından asıl iş kollarının tescillenmesi ile birlikte hatalı sendika üyelelikleri düzeltecek.

E-Devlet Üzerinden İşçi Sendika Üyelik İşlemlerinde Tüm İş Kolları Şeçilir

10 Nolu İş Kolları Listelenir

Üye Olmak İstediğiniz 10 Nolu İş Kolundaki Sendika Seçilir ve Üyelik Yapılır

Hatalı İş Kolu Uyarısı Alınır

 

 

.