Haber
Giriş Tarihi : 09-09-2020 10:13   Güncelleme : 09-09-2020 10:33

696 KHK Asgari Ücret Farkı Davası Nasıl Açılır?

696 KHK ile Kadroya geçiş yapan işçiler için önemli bir dava olan asgari ücret yüzdelik farklarını özel güvenlik haber olarak sizler için derleyip hazırladık. Asgari Ücret Farkı Davası Nasıl Açılır? Kimler Dava Açabilir? detaylar haberimizde.

696 KHK Asgari Ücret Farkı Davası Nasıl Açılır?

25 Aralık 2018 senesinde asgari ücret farkları ile alakalı yaptığımız haber içerisinde yer alan hukuki bilgileri okuyucularımıza aktaran özel güvenlik haber sitemiz kamuda çalışan özel güvenlik görevlilerinin çalışma hayatındaki problemleri yakından takip etmeye devam ediyor.

696 KHK Asgari Ücret Farkı Davası Nasıl Açılır?

Çalışma hayatında iş hukuku işinde uzman olan Av.Barış Kalkan'ın açmış olduğu Asgari ücret farkları ile alakalı davalar iş mahkemelerinin kesin karar vermesiyle sonuçlandı. Buna göre işçiler 696 KHK öncesi almış oldukları ihale şartnamesine yer alan yüzdelik dilimlerdeki farkları toplu alabilecek.

Kazanılan davalar ile alakalı kurumlar dava açan ve kazanan işçilerin ücretlerini yalnızca ödeyecek.

696 KHK Asgari Ücret Farkları Davasında Hangi Avukat Uzmandır?

Konu ile alakalı sürecin başından berri takipçisi olan ve hukuk mücadelesi sürdüren,Dişli Kalkan Hukuk Bürosu Kurucusu İş Hukuku Uzmanlarından Av.Barış Kalkan Haber sitemize yaptığı açıklamada;

Birçok kamu kurum ve kuruluşunda devamlı işçi kadrosuna geçirilmeden önce işçilerin ücretleri ihale şartnameleri ile asgari ücretin oransal fazlası olarak belirlendiği, kadroya geçtikten sonra 2018 senesinde da aynı oranda ücretin ödenmeye devam edildiği halde 2019 yılına gelindiğinde Çalışma Genel Müdürlüğünün görüşü̈ nedeniyle bütün kamu kurumları bünyelerinde çalışmakta olan işçilerden ücretleri asgari ücretin oransal fazlası olarak belirlenenlere yalnızca % 4 zam uygulamak sureti ile maaş ödemesi yapmışlardır. Birçok işçinin devamlı işçi kadrosuna geçerken idare ile imzaladığı protokolü bulunmadığı için ya da işçilerin imzaladıkları iş sözleşmelerinin ücret kısımlarında herhangi bir rakam yazmayıp bu bölüm işveren olan kamu kurumları tarafından ya boş bırakılmış veya “asgari ücretin … fazlası” biçiminde yazıldığından söz konusu uygulama açıkça kanun hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir.

Bireysel Davalar Açan Ücretini Alıyor?

Konuyla alakalı olarak tarafımızca ülke genelinde pek çok kamu kurum ve kuruluşuna karşı işçilerin ücretlerinin tespiti ve eksik ödenen kısımların ödenmesi için davalar açılmış ve bu davalardan birçoğu işçiler lehine kesin olarak karara bağlanmıştır. İş Mahkemeleri talebimiz doğrultusunda vermiş oldukları kararlarda “İşçinin ücretinin; asgari ücrete endekslenerek asgari ücretin belirli bir %si olarak kararlaştırılması işçinin kazanılmış hakkı olduğunu, işçi kadroya geçirilirken geçiş öncesindeki ücret ve diğer mali hakları ile geçiş yapması gerektiğini, bu durumun korunmasının da hukuk devleti ilkesi gereği olduğunu” dile getirmişlerdir.

696 KHK Asgari Ücret Farkı Davası Nasıl Açılır?

Sonuç olarak 696 sayılı KHK ile devamlı işçi kadrosuna geçişi yapılan işçilerden; idare ile yazılı iş protokolü imzalamayanlar ya da imzalayıp da sözleşmelerinin ücret kısımlarına açık, spesifik bir rakam yazmayan ve alt işveren nezdinde asgari ücretin %sel farkı ile çalışan işçilere 2019 senesinin Ocak ayı itibariyle eksik ücret ödenmiş olup söz konusu işçilerin dava yoluna gitmesi halinde mahrum kaldığı bütün hakları faiziyle beraber tahsil edebilecekleri mütalaa edilmektedir dedi.

Karar ile ilgili tüm detaylı bilgilere üzerinden veya 0216 517 31 48 telefon numarasından ve  Kordonboyu Mh. Ankara Cd. No:146/4 Kartal İstanbul) iletişim adresinden ulaşabilirsiniz.Mahkeme kararı örnek teşkil ettiği için mağduriyet yaşayan tüm işçiler haklardan yararlanabilir.