Sendikal
Giriş Tarihi : 13-03-2020 21:58

4.Güvenlik Fuarına Katılan Genel Başkan Çağırıcı,'Beşikten Mezara Özel Güvenlik Her Yerde'

4. Güvenlik Fuarı ve Konferansı Katılan Güvenlik-İş Sendikası 'Özel Güvenlik Görevlilerini' Anlattı

4.Güvenlik Fuarına Katılan Genel Başkan Çağırıcı,'Beşikten Mezara Özel Güvenlik Her Yerde'

4. Güvenlik Fuarı ve Konferansı Katılan Güvenlik-İş Sendikası 'Özel Güvenlik Görevlilerini' Anlattı

4. Güvenlik Fuarı ve Konferansı-ISAF Exclusive 2020, Ankara Sheraton Otel’de başladı. Konferansta, Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI konuşma gerçekleştirerek, özel güvenlik görevlileri kimlerdir?, özel güvenlik mesleğinin farkındalığı için yapılan projeler kapsamında kamuda tek tip kıyafet, özel güvenlik logosu ve KAAN projesine kadar bir çok konularda değerlendirmelerde bulundu.

Güvenlik sektöründen üst düzey isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı ISAF Exclusive Konferansı, önemli paylaşımlar ve bilgilendirmeler yapılıyor.

ISAF Exclusive Fuarı ve Konferansı Emniyet Teşkilatı Yetkilileri, Türk Silahlı Kuvvetleri Mensupları, Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı, Daire Başkanları ve birçok önemli sektör temsilcileri katılımıyla başlayan etkinlik, sunum ve oturumlarla devam ediyor.

Konferansta, STM, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Siber Güvenlik ve Büyük Veri Direktörü Sedat Salman, “Siber Güvenlik Otomasyonları ve Uyumluluk” sunumunı gerçekleştirdi.

ISAF Exclusive Konferansında, Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI konuşma gerçekleştirerek, özel güvenlik görevlileri kimlerdir?, özel güvenlik mesleğinin farkındalığı için yapılan projeler kapsamında kamuda tek tip kıyafet, özel güvenlik logosu ve KAAN projesine kadar bir çok konularda değerlendirmelerde bulundu.

ÇAĞIRICI, ''Bizler özel güvenlik görevlileri olarak Devletimizin emrinde Milletimizin hizmetinde görev yapıyoruz. Bizler İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmaktayız.

Bugün sokağa çıktığımızda toplumsal olaylarda ya da günlük hayatımızın içerisinde polisi-askeri gördüğümüz zaman onlara gösterdiğimiz saygı çok farklı. Ama bir özel güvenlik görevlisini gördüğümüzde bakış açısı maalesef olumsuz oluyor. İşte biz de bu alanda faaliyete başladık. Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası 2011 yılında hayata geçti. Bugün 43 Bin üyesi var.

Özel Güvenlik Görevlileri Kimlerdir?

Özel güvenlik görevlileri eğitim kurumuna gidiyor. Oradan bir kimlik kartı ile çalışma hayatına başlıyor. Ama özel güvenlik görevlileri aslında kim ve ne iş yapar biz bunu her yerde anlatmaya çalışıyoruz. Özel güvenlik görevlileri kamu görevi yapıyor. Genel kolluğun yardımcı kuvvetidir. Özel güvenlik görevlilerini her platformda anlatmaya çalışıyoruz ve anlatmaya devam edeceğiz.

Bugün insanların Dünya’ya geldiği yer var orası hastane, hastanede meslektaşlarımız özel güvenlik görevlileri görev yapıyor. Çocuklarımız bugün kreşe gidiyor, İlköğretim, Lise ve Üniversitelerde hayatında yine bizler varız. Bugün askerlik şubelerinde dahi özel güvenlik görevlileri var. İş hayatına atılıyor nerede çalışır ise çalışsın her yerde özel güvenlik görevlileri var. Bugün siz ailelerinizle sosyal alanlara gidin park, bahçe, AVM vs. nereye giderseniz gidin yine biz sizlerin karşınızdayız. Bu Dünya’da kimse baki değil herkes ahirete intikal edecek bugün tüm Türkiye de ki mezarlıklarda özel güvenlik görevlileri var.

Türkiye’de 20 tane işkolu var biz 19. Güvenlik ve Savunma İşkolunda faaliyet gösteriyoruz. Bizim İşkolumuzda olan özel güvenlik görevlileri hariç hiç kimse doğumundan ölümüne kadar olan süreçte bizim gibi temas etmiyor. Bu bilimsel akademisyenlerin yaptığı bir araştırma. Sadece ve sadece insan hayatının tüm evresinde özel güvenlik görevlisi var.

İşte biz bu önemli görevi ifa eden özel güvenlik görevlisi meslektaşlarımızı anlatalım dedik. Buna da isim bulduk ‘’Özel Güvenlik Her Yerde Görmezden Gelme’’ dedik. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile kamu spotumuzun görselini hazırladık, başlattık ve oldukça başarılı oldu. Şimdi de RTÜK Genel Başkanı Sayın Ebubekir ŞAHİN ile çalışma yaptık. Şimdi kamu spotu çekiliyor yakında tüm televizyonlarda zorunlu yayınlanacak.

Benim Tek Derdim Özel Güvenlik Görevlilerini Görünür Hale Getirmek

Ben de özel güvenlik üniformasını yaklaşık 10 yıl giydim. Ben meslektaşlarımın hak ettiği değeri görmesi adına adeta bir savaş veriyorum. Özel güvenlik görevlilerinin farkındalığı konusunda çalışmalar yapıyoruz. İçişleri Bakanlığı ve EGM Özel Denetleme Başkanlı ile koordineli çalışarak birçok projeyi hayata geçiriyoruz.

Polislerimizin, askerlerimizin ve koruma infaz memurlarının hepsinin tek tip kıyafetlerini görüyoruz. Yakın zamanda Sayın Bakanımız tüm basın mensuplarının önünde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin tek tip kıyafetini tanıtacak. Ayrıca bizim bir logomuz dahi yok. Değişik değişik böyle özel güvenlik yazısı bulunan logolar mevcut. İnşallah yakın zamanda tüm çalışmaları yaptık bitti oda tanıtılacak.

Yine İçişleri Bakanlığımız EGM Özel Denetleme Başkanlığımız ve Turizm ve Kültür Bakanlığımız ile beraber Türkiye’de ilk olacak olan ‘Özel Güvenlik’ temalı Kısa Film Yarışması yapacağız.

Son 3-4 yıldır İçişleri Bakanlığımızın destekleri ile birlikte özel güvenlik görevlilerinin görünürlüğü olumlu yönde ilerliyor. İçişleri Bakanlığımızın Projesi olan KAAN şuan tüm Türkiye’de uygulamaya geçti. Bütün özel güvenlik görevlileri iş yerlerinde yaşamış olduğu tüm olumsuzlukları yakında hayata geçecek olan aplikasyona whatsaap gibi uygulama oraya bildirecek ve polisimizde olaylara anında müdahale edebilecekler. Pilot illerimizde uygulanan bu projenin EGM verilerine göre başarı oranı yüzde 80. Özel güvenlik görevlilerinin görev yaptığı yerlerde suç oranı azaldı.

Ayrıca bizim TBMM verdiğimiz bir tasa teklifimiz var. Yıpranma payının olduğu, özel güvenliklerin görevi başında yaralanırsa gazi, vefat ederse şehit olması ve Taltif vs. İnşallah oda yakın zamanda sonuçlanacak.

Benim tek derdim özel güvenlik görevlilerini görünür hale getirmek’’ dedi.

4. Güvenlik Fuarı ve Konferansı-ISAF Exclusive 2020, 14 Mart Cumartesi günü 17:00’de sona erecek.