Haber
Giriş Tarihi : 10-12-2018 23:07

2019 Yılı İkramiye Ödemesinin Tarihi Belli Oldu!

Taşerondan kadroya yani sürekli işçi kadrosuna geçen işçilere 2019 Ocak ayında Toplu Sözleşme İkramiyesi ödenecek.

2019 Yılı İkramiye Ödemesinin Tarihi Belli Oldu!

SÖZLEŞMESİ İKRAMİYESİ

2 Nisan 2018 tarihinden itibaren taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için 2019 yılının Ocak ayı içerisinde Toplu Sözleşme İkramiyesi ödenecek.

GENEL İDARELERDE SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUNA GEÇENLER

Yüksek Hakem Kurulu (YHK) kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözeleşmesi hükümlerin,n detaylarına göre taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçen işçilere Ocak ve Temmuz aylarında 5'er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük üzerinden (5x2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödemesi yapılıyor.

ÇALIŞMA SÜRESİ İLE ORANTILI

Toplu İş Sözleşmesi İkramiyesi olarak isimlendirilen bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması durumunda çalışma süresi ile orantılı olarak ödenen bir ikramiye çeşididir.

BELEDİYELERDE ŞİRKET İŞÇİLERİNE FARKLI

Belediyeler tarafından kurulan şirketlere taşerondan geçişi yapılan sürekli işçilerin ikramiyesi ise Nisan ve Ekim aylarında 5'er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5x2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödemesi şeklinde yapılıyor.

2019 YILININ İLK İLAVE TEDİYESİ ÖDEMESİ OCAK’TA

2018 yılının Ocak ayında toplu sözleşmeden kaynaklı ikramiye alacak olan taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçen işçilere yine 2019 yılının ocak ayı içinde 13 günlük ilave tediye ödemesi yapılacak.

6772 Sayılı Kanununun hükümlerine göre yılda 52 günlük ilave tediye (ikramiye) hakkı olan işçilerin ilk ödemeleri Ocak ayında yapılmaktadır.

İlave tediyeden belediye şirketlerine geçen işçiler maalesef yararlanamamaktadır. Ancak  Devrimci İşçiler Sendikası Konfedarasyonu (DİSK) kanun değişikliğine gerek kalmadan idari bir düzenleme ile ilave tediyeden belediye şirketlerine geçen işçilerin de yararlanabilmesi için gerekli çalışmmaları yürütüyor.

Aynı şartlarda ve aynı (696 sayılı KHK) kanun ile kadroya geçen işçiler arasında ayrım olarak görülen bu düzenlemenin düzeltilmeside gelen talepler arasında yer almaktadır.

 

Kaynaklar; SGK Rehberi