Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 06-02-2019 20:31

107 Bin Özel Güvenlik İşçisi Sendikalı Oldu Ama !!!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ocak 2019 sendika üye istatistikleri açıklandı.19.İş kolunda sendika üyeliklerinde artış meydana geldi.314 Bin aktif çalışan özel güvenlik işçisinden 107.820'si sendikalara üye oldu.

107 Bin Özel Güvenlik İşçisi Sendikalı Oldu Ama !!!

AileÇalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ocak 2019 sendika üye istatistikleri açıklandı.19.İş kolunda sendika üyeliklerinde artış meydana geldi.314 Bin aktif çalışan özel güvenlik işçisinden 107.820'si sendikalara üye oldu.

2009 yılında kurulan sendikaların varlığı günümüzde beklendiği gibi özel güvenlik işçilerinin taleplerini karşılayamadı.5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunda iyileştirmeler bekleyen özel güvenlik çalışanları sendikalara üye olarak bir takım iş kolunda değişikler beklerken,özel güvenlik görevlileri gece çalışmasına rağmen gece çalışma zammı bile alamadı.

Taşeronda çalışan özel güvenlik görevlileri Yüksek Hakem Heyetinin verdiği  yüzde 1 ile başlayan daha sonrasında yüzde 4'e çıkan düşük zam oranları ile baş başa bırakıldı.Çıkan bu düşük zam oranlarını işçinin aleyhine işledi özel güvenlik işçileri enflasyon oranlarına karşı ezildi.Bu durum 696 KHK İle kadro alan işçiler için adeta kabusa dönüştü.

Olumsuz tabloya karşı Sendikalar ise aidatlarını aldıkları için kendi açılarından bir sorun teşkil etmiyordu.Aynı iş yerinde çalışan başka iş kollarında gece zammı alan işçilere karşı özel güvenlik görevlileri zam alamadı.Buna rağmen gece çalışmaları 7.5 saat üzerinden 12 saate çıkartıldı ve çalışma koşullarına aykırı olan durum yasalaştı.

ÖZEL GÜVENLİK İŞÇİLERİ SENDİKALARA ÜYE OLURKEN AİDAT VERİRKEN NELER TALEP EDİYORLARDI.

1-YENİLEME EĞİTİMLERİNİN KALDIRILMASI

2-ŞEHİTLİK VE GAZİLİK HAKLARININ VERİLMESİ

3-TOPLUMDA MESLEKİ SAYGINLIK

4-YIPRANMA PAYININ OLUŞTURULMASI

5-ÖZLÜK HAKLARININ YER ALDIĞI TEK YASANIN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ

6-İŞ GÜVENLİĞİNİN MEVCUT YASALAR İLE SAĞLANMASI VE DENETLENMESİ

Sendikalar Özel Güvenlik İşçilerinin Sorunlarına Neden Çözüm Sağlayamadı..?

Şimdi sendikalar ne yapıyor..

YHK İle Kamu kurumunda taşeronda çalışan işçiler için yapılan ve toplu iş sözleşmelerine müdahil olamayan sendikalar taşeronda çalışan özel güvenlik işçilerinin 696 KHK ile kadro geçmesinin ardından yüksek hakem heyetinin uyguladığı ve 2020 Haziran ayına kadar geçerli olacak olan toplu iş sözleşmesine karşı şok yaşadı.

AileÇalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sendikaları müdahil etmeden direk işçiler ile mevcut yürürlükte olan toplu iş sözleşmesini 2020 Yılına kadar uzattı.Sendikalar bu sebebten dolayı yetkileri düştüğü için aidat alamadı.Tek aidat aldıkları kurumlar örgütlü olduğu KİT Kurumları oldu.

Yüzde 4 Zam oranlarına karşı seslerini çıkarmayan sendikalar 696 KHK ile taşerondan kadroya geçen özel güvenlik işçilerinin 19.İş kolunda kalmasını istiyor.

SİZCE ÖZEL GÜVENLİK İŞÇİLERİ MEVCUT ÖZEL GÜVENLİK SENDİKALARI İLE DEVAM ETSİNMİ TAKDİR SİZLERİN..

Özel Haber