Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Advert
Advert

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 696 KHK Asgari Ücret Fark Davasını Onadı

696 KHK ile Kadroya geçiş yapan işçiler için önemli bir dava olan asgari ücret yüzdelik farklarını özel güvenlik haber olarak sizler için derleyip hazırladık. Asgari Ücret Farkı Davası Nasıl Açılır? Kimler Dava Açabilir? detaylar haberimizde…

Bu haberin fotoğrafı yok

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında taşeron nezdinde çalışmakta olan işçiler; 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrolarına geçirilirken, taşeron nezdinde almakta oldukları asgari ücretin oransal fazlası ücretler üzerinden çalıştıkları idarelere geçişleri sağlanmış ve sürekli işçi kadrosuna geçtikten sonra 2018 yılı boyunca taşeron nezdinde almakta oldukları asgari ücretin yüzde farkları üzerinden ücretlerini almışlardır.Bununla ilgili açılan davalar sonucu hakediş kaybı yaşayan işçiler dava sonrasında alacaklarını almaya başladı.Ankara Bölge İdare Mahkemesi yerel mahkemenin vermiş olduğu kararı onadı.

Davacının ücretinin 2019 yılı için belirlenen asgari ücreti aştığı gerekçesiyle mevcut ücretine sadece %4 zam yazıarak belirsiz süreli iş sözleşmenin ücrete ilişkin 7. maddesinin uygulanmadığı ve İş Kanunu’nun 22. maddesine aykırı davranılarak çalışma koşullarında ve iş sözleşmesinde tek taraflı değişiklik yapılarak yürürlüğe konulduğu anlaşılmaktadır. Oysa YHK kararı buna dayanak olabilecek nitelikte olmadığı gibi YHK kararına göre hazırlanan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görüş yazısında da asgari ücretin altında ücret olamayacağı için 2019 yılında ücretleri asgari ücretin altında olan işçi.terin ücretlerinin asgari ücrete yükseltilerek zammın uygulanması gerektiği ifade edilmektedir.
Görüldüğü gibi davacı işçinin fark ücret ve buna bağlı talepleri isabetli olıııı davalının bu yönlere ilişkin istinaf talepleri yerinde değildir. 

 

 

meritking giriş kingroyal giriş