Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Advert
Advert

700 Bin İşçiyi İlgilendiren Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü Görüşmeleri Başladı

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ve beraberindeki heyet, 20 Ocak 2023 Cuma günü bakanlık binasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN ile bir araya geldi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ve beraberindeki heyet, 20 Ocak 2023 Cuma günü bakanlık binasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN ile bir araya geldi.

Kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2023-2025 döneminde yapılacak zammın belirleneceği ‘Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ görüşmeleri başladı. Bu doğrultuda TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR ve TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR, 20 Ocak 2023 Cuma günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN ile bir araya geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıda TÜHİS Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK’de yer aldı. Yaklaşık 1 saat süren toplantının ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri için bakanlıkta bulunduklarını belirten Genel Başkan Ergün ATALAY, “Kamu işçisiyle ilgili 2023 yılı toplu sözleşme görüşmelerine bugün resmen başladık. Ayın 9’unda Bakan Bey ile bir görüşme yapmıştık. Bugün de ilk resmi toplantıyı işveren temsilcisiyle birlikte burada yaptık. 2023 yılında bizim taleplerimizin başında, asgari ücretten sonra özellikle tabanda bir iyileştirme yapılması gerekiyor. 10 yıllık, 15 yıllık kamuda çalışan arkadaşlarımız asgari ücret seviyesine yanaştı, bunlar başlıca sıkıntılarımız olmakta. Taleplerimizden bir tanesi bu. Hemen akabinde işçi arkadaşlarımıza refah payı verilmesi, arkadan da 2023 yılında verilecek zam konusu gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

‘TAŞERON VE GEÇİCİ İŞÇİ MESELESİNİ ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR’

Genel Başkan ATALAY, taşeronlarla ilgili olarak bir çözüm bulunması gerektiğini de ifade ederek, “Bununla ilgili de hükumetin 2019 yılında 696 sayılı KHK ile ilgili, kadroya geçenlerle ilgili bize bir sözü var. KİT’ler başta olmak üzere ülke gündeminden ‘Taşeron’ lafını kaldırmamız gerekiyor. TÜRK-İŞ’in talebi, sendikaların talebi bu. Onun dışında geçici işçilerle ilgili sayın bakanın bundan 20 gün önce bir açıklaması var; ‘bu mesele halloldu’ dedi. 3 bin 600 ülke gündemindeydi, EYT ülke gündemindeydi, dün akşam memurlarımızla ilgili çıkan yasa ülke gündemindeydi. TÜRK-İŞ olarak emeklinin meseleside, memurun meseleside, küçük esnafın meselesi de bizi ilgilendiriyor. Onun için bu sözleşme görüşmelerinde taleplerimizden bir tanesi de ‘Taşeron ve Geçici İçi Meselesi’. Bunları bu dönemde çözmemiz gerekiyor” diye konuştu.

‘TAYİNLERLE İLGİLİ TALEBİMİZİ İLETTİK’

696 sayılı KHK ile ilgili olarak emekliliği dolanların meselesi olduğunu vurgulayan ATALAY, “Onlarla ilgili de ‘tamam’ dediler. Yani emekliliği dolanları kanunda yollayacaklardı. Bununla ilgili yaşı ne zaman geliyorsa, kanun ne zaman olursa onlarla ilgili bir sıkıntı gözükmüyor. Ama bu tayinlerle ilgili, eş durumlarıyla ilgili talebimizi bugün bakan beye bir kere daha yeniledik. Çünkü eş durumuyla ilgili biri Bartın’da çalışıyor, hanımı Tekirdağ’da çalışıyor; aile huzuru açısından bu meseleye çözüm bulmak gerektiğini Bakan beye ilettik. Çünkü bu sürdürülebilir bir iş değil. Her gün bunlarla ilgili bize de bakanlığımıza da talep geliyor. Ülkeyi yönetenler özellikle sermayeye karşı emeği korumak mecburiyetinde. Bu, kamuda da gerekli, özel sektörde de gerekli. Sermaye karşısında emeği korumak mecburiyetindeler. Şimdi bu mesele gündemde. Bizim asıl işimiz temsil ettiğimiz insanların hak ve menfaatlerini korumak ve onların talebini ülkeyi yönetenlere getirerek bir netice almak” dedi.

2023-2025 dönemini kapsayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde konfederasyon bünyesinde oluşturdukları Kamu Koordinasyon Kurulu ile bir araya geldiklerini hatırlatan ATALAY, “Kamu Koordinasyon Kurulu’muza bu dönem Genel Mali Sekreterimiz Ramazan AĞAR başkanlık ediyor. Önümüzdeki günlerde 2023 için zam talebimizi kamuoyuna açıklarız. İnşallah toplumun beklentisini karşılayacak güzel bir rakam alırız” dedi.

meritking giriş kingroyal giriş