Advert
Kendi Bindikleri Ağaç Dalını Kestiler..Şimdide Batarız Diyorlar.
Önder İlter

Kendi Bindikleri Ağaç Dalını Kestiler..Şimdide Batarız Diyorlar.

 

Sözlerimi başlamadan önce bir virüs gibi çalışma hayatında yayılan ve bu yayılma ile birlikte çalışma hayatında büyük sorunları beraber getiren TAŞERON uygulamasının SON Bulmasında emeği geçen muhafalette dahil olmak üzere devlet yetkilirimize,sendikalarımıza,taşeron işçi birliklerine teşekkür ediyor KADRO'nun TAŞERON İşçisine Hayırlı Olmasını Diliyorum..

Biliyorum işverenler bana bu yazımda tepki gösterecek ama gerçekle yüzleşmeleri lazım..

Taşeron Nedir,Taşeron İşçisi Nedir Bir Bakalım..

Taşeron veya tali işveren; alt ısmarlanan, alt işveren, alt işletici gibi isimlerle de anılan, birçok durumda bir işi veya işin bir kısmını gerçekleştirmek ya da işverenin sözleşmesindeki tüm yükümlülükleri yerine getirmek amacıyla anlaşma imzalayarak üstlenen diğer yüklenicidir. Taşeronluk sistemi, uzmanlık gerektirmeyen işlerin yapımının başka bir firma tarafından üstlenmesini de ifade eder.Bu İşi yerine getiren işçiyede TAŞERON İşçisi denir..

Söyle dönüp bir geri bakıyoruz her dönem gündemde olan sıcaklığını hiç yitirmeyen gerek siyasi partilerin gerek belirli kesimlerin sendikaların dilinden düşmeyen ve giderek çalışma hayatında çeşitli sorunlar yaratan durum karşısında nihai sonuç olan taşerona KADRO 694 KHK ile hayata geçirildi.

 Firmaların her zaman gündeme geldiğinde endişe ile baktığı çekindiği konu olan taşeron işçiliğin kavramının getirmiş olduğu sorunları yakınen incelemek gerekmektedir.Durumlar nasıl gelişti ve nasıl sonuçlandı.TAŞERONA Kadro sürecinin NEDEN ve SONUÇ İlişkisine göz atmak lazım..

Taşeron işçilik ülkemize 1980 sonrası girmiş olup ve yıllar geçtikçe  günümüze kadar hızla büyümüştür…ASIL İşi yapmak kavramı ile TAŞERON Kavramı birbirine girmiş İçinden çıkılmayacak bir hal almıştır. Gümüzde Kurumlar asıl işlerini bile taşeron aracılığı ile gördürmeye başlamıştır..Bir hastanede taşeron Hemşireleri Karayollarında YOL Yapan Taşeron İşçilerini ,Belediyelerde ÇÖP Toplayan Temizlik İşçilerini Görebiliyoruz..ÇALIŞMA Hayatının Her Alanına bir virüs gibi yayılmıştır..

Taşeron işçilik üzerine binlerce firma kurulmuş kıyasıya bir rekabet oluşturmuştu.Çoğu firmalar sektörde hızla ilerlemiş hatta borsaya bile dahil olmuşladır.Taşeron uygulaması milyarca liralık bir sektörü beraberinde getirmişti.

Her dönem TAŞERONA Kadro açıklaması firmaları endişe içerisinde bıraksada durumun bu kadar ciddi bir şekilde ele alacağının farkında bile değillerdi.Bu sorun her dönemde dile gelir ama rafa kalkar diye düşünüyorlardıki,korktukları başına geldi.

Aslında baktığımız zaman sorunlar başını alıp gidiyordu.Taşeron işçi çalışma hayatında mutsuz umutsuz bir şekilde çalışma hayatına devam ediyordu.Kamuya açılan davaların haddi hesabı yoktu.Taşeron işçiliğinde çoğu kurumlar alt işveren işçisinin işleyişine müdahil olmuyordu.Derdini anlatmaya giden personele siz bizim işçimiz değilsiniz söyleminde bulunurak hizmet verdiği ana işverenden olumsuz cevaplar alıp ya mahkemenin yoluna düşüyor yada istifa etmek zorunda kalıyordu.Her ihale dönemi işten çıkarılma korkusu yaşayan taşeron işçiler seslerini duyurmak için yeri geldiğinde bireysel yeri geldiğininde toplu olarak eylemler yapıyordu.İş mahkemelerin yükü oldukça artmıştı.Sorunun Çözümü için olarak arabulucuk sistemi getirilmesine kadar uzandı.

Hükümet, taşeron işçiliğin çalışma hayatında sorunlarının büyüdüğü fark etmesi üzerine bir takım düzenlemeler getirdi.Bunların başında maddi yönden işçilere katkı sunmak adına yönetmenlik çıkartarak sendikalaşmanın önünü açtı.Kurumlara toplu iş sözleşmesinden doğan ilave ücretleri Maliye Bakanlığı Tarafından karşılanma kararı alındı.Kıdem ve yıllık izinler gibi haklarda devletin üstlenmesi ile ilgili çalışmalar başlattı.İşe alım ve çıkış süreçlerini takip ederek iş güvencesini bir nevze katkılarda bulundu.

Sorun çözüldümü HAYIR….

TEK ÇÖZÜM İSE KADRO…HÜKÜMETTE BU İŞİN ARTIK BİR KRONİKLEŞMİŞ BİR SORUN OLDUĞUNUN FARKINA VARDI…

Muhalafet partisi TAŞERONA KADRO Sloganıyla Taşeron Çalıştayı  yaparak  Konunun Artık gerçek anlamda çözüme kavuşmasını talep etti.Bu çalıştay  Kadro sürecinde büyük bir etki yaratmadı desek haksızlık yapmış olurum.

Konu ile ilgili AKP Hükümeti adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Televizyonlara çıkarak hiçbir kesimin hatta taşeron işçisini,hatta sendikaların bile beklemediği açıklama yaptı.

NEYDİ O AÇIKLAMA DAİMİ İŞÇİLİK STATÜSÜ…

BÜYÜK BİR HEYACAN SARAN O AÇIKLAMAYI ASLINDA KİMSE BEKLEMİYORDU..

Ardından Cumhurbaşkanı Recepp Tayyip Erdoğan'nın müjdeli haberi verince işin ciddi bir anlam kazandığı ortaya çıktı.Bu durumdan işçiler tarafından memnuniyet ile karşılanırken işveren tarafından mennuniyetle karşılanmadı.Cumhurbaşkanlığına mektup bile yazdılar,çeşitli platformlarda mağduriyet yaşayacaklarını anlattılar..900 firma batar dediler,Bize 3 yıl zaman verin dedilerki İŞ İŞTEN  geçmişti.

Şimdi bir çok firma kapanacak yada özel sektörde faaliyetlerine devam edecek.Aslında baktığımızda KAMU İhale kanunu ile ihale alan firmalar arasındaki olumsuz rekabet,para kazanma hırsı,değişik yöntemler ile personel üzerinden haksız uygulamalar TAŞERONUN Büyük bir anlamda sorun teşkil etmesine sebebiyet verdi.Senet imzalatanlarmı dersin,kıdem tazminatı işçilerin hesaplarına yatırıp geri alanlarmı dersin,elbise parası kesenlermi dersin,haksız şekilde tutanak tutup mobing uygulayarak istifaya zorlamamı dersin,yemek yol parasını vermeyenelermi dersin,haksız fesih yapanlarmı dersin,bir çok buna benzer sorunlar işin ciddi bir anlam kazanmasına sebebiyet verdi.Dürüst olarak çalışan firmaları zan altında bırakmak istemiyorum ama yaşın yanında kurununda yanacağının farkında olmaları lazımdı.Şimdi tabiri caizse yapılan haksız uygulamalar ile KENDİ AYAKLARINA SIKTILAR Farkında değiller.Birilerin Dur Diyeceğinin Farkına varsalardı ÇALIŞMA HAYATI Gerçekten Güzel bir hal alacaktı.

KORKU BAŞA BELA..Şimdi bir şans verilse taşeron kalkmazsa firmalar işlerini kaybetmemek adına en iyi ekipmanları personele verir,fazla mesailerini yatırır,tüm haksızlıkları ortadan kaldırır.

İŞİN GARİBİ TAŞERONA KADRO GELMESİNİN KAPILARINI ASLINDA GÖZÜ DÖNMÜŞ KALİTEDEN UZAK HAK HUKUK TANIMAYAN FİRMALAR AÇTI...

Dediğimiz Gibi İŞ İŞ TEN GEÇTİ;KENDİ BİNDİKLERİ AĞAÇ DALININ KESİLMESİNE GÖZ YUMDULAR..

Şimdi asıl tehlike ise özel sektörü beklemekte hali hazırda özel sektörde faaliyet gösteren firmalara ek olarak kamuda hizmet veren firmasının kapatmayan firmalarda dahil olursa ne olacak sorusu,Bu durum hizmetin kalitesini ne kadar olumsuz etki yaratacakmı?

Bu işi gerçek manada yapan hizmet kalitesinden ödün vermeyen firmaların bir araya gelip kalite standartlarını gözden geçirmeside kaçınılmaz olmuştur….

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat