Advert
696 SAYILI K.H.K İLE ÇIKARILAN TAŞERON YASASINDA MUĞLAKLIKLAR VARDIR AYRICA VİCDANLARI YARALAMIŞTIR.
OGGHABER.NET

696 SAYILI K.H.K İLE ÇIKARILAN TAŞERON YASASINDA MUĞLAKLIKLAR VARDIR AYRICA VİCDANLARI YARALAMIŞTIR.

Öncelikle kadro alması kesinleşen taşeron işçisi kardeşlerimize hayırlı olsun diyoruz. Kapsam dışında bırakılan yüz binden fazla taşeron işçisi içinde üzüntülerimizi belirtiyoruz. Yıllardır kendisini taşeron işçisi olarak bilen tanımlayan hatta Devletimizinde bu şekilde bildiği ve ona göre tüm yasal düzenlemeleri işlettiği (Eylül 2014 yılında çıkan torba yasaya dahil edilen taşeron işçileri, 22 Mart 2016 da Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun da açıkladığı kadro listesinde yer alan taşeron işçileri) ihaleleri de ona göre yapılan bir çok kitler de (TMO, POSTANE, T.C.D.D, D.H.M.İ v.b) çalışan kardeşlerimizin kapsam dışında bırakılması vicdanları yaralamıştır ve adalet anlayışına aykırıdır.

Bu v.b kurumlarda çalışan taşeron işçilerinin akıbeti konusunda net bir bilgiye şu ana kadar ulaşamadık, bu kurumlarda çalışan taşeron işçileri ne olacak! Hiçbir yetkiliden net bir cevap alınamıyor… Ayrıca, özellikle hastanelerde çalışan; ‘’Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmez. K.H.K 696 MADDE 83-2’’ Bazı taşeron işçileri de k.h.k ile açık ve net bir biçimde sistem dışı bırakılmıştır.

20 yıllık bir taşeron işçisi sistem dışında kaldığı gibi 1 günlük bir taşeron işçisi kadro almıştır ve bu durum vicdanları yaralamıştır. Önceki gün Sn. Çalışma Bakanı TİGEMLER’de dahil dedi fakat çıkan K.H.K ya göre böyle bir şey yok. Velev ki Tigem dahil ise buna benzer kitlerin durumu ne olacak? Ya da bu açıklama yanlış mıydı ? Bizler platformlar olarak, dernekler olarak, sosyal medya da en çok üyesi olan gruplar olarak bu oluşan tablodan dolayı rahatsızız. Yetkililerin bir an önce bu konulara açıklık getirmesini ve söylemleri üzerine kamu da bir tek taşeron işçisi kalmayacak sözünü tutmalarını bekliyoruz. Eğer kitlerde çalışan taşeron işçileri taşeron işçisi değilse ya da bu kapsama girmiyorsa bu v.b kurumlara halen neden memur ve işçi alımları yapılıyor?

Bu v.b kitlerde dava açıp kurumun asıl işçisidir diye mahkeme kararı olanların durumu ne olacak? Geriye dönük haklardan vazgeçme durumunun detayları nedir ve bu durum ne olacak? Kadroya alınacak olanların dünden beri bizleri arayarak parti üyeliğimiz var kadroya engel teşkil eder mi? Etmez mi? Sorusunun cevabı nedir? 657 sayılı Devlet Memurları yasasına göre 4D statüsünde ki işçiler parti üyesi olabiliyorlar ama bu insanların durumu ne olacak? Üyesi oldukları Siyasi partilerinden istifa etmeleri gerekiyor mu? Süreç daraldığı için yani başvuruların 2 Ocak da başlayacağı belirtildiği için bu konuların netliğe kavuşması gerekmektedir.

Bu konularda kamuoyunun ve sistem dışında kalan taşeron işçilerinin bir an evvel aydınlatılmasını istiyoruz.

Sedat Tugan Kamu Taşeron İşçileri Platformu kurucusu, Taşeron İşçi Dernekleri Federasyonu kurucusu, Kamu Taşeron İşçileri Birliği Basın sözcüsü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Adem yılmaz     0000-00-00 Neden KHK çünkü mecliste bu haliyle geçiremeyeceklerdi
Adem yılmaz     0000-00-00 2002 den ak partiliyim benden 10 oy eksik alacak neden ;bu milleti birbirine düşürdüğü için ikilik ayrım yaptıgı için hata yapabilir kaza yapabilir ama ayrımcılık yapamaz affedilmeyecek bir şey şu anda deselerki kitlerede kadro size oy yk
nihat akpınar     0000-00-00 15 senedir Sivas numune Hastanesi'nde çalışıyorum ama köklümüz temizlikten geçme bir havuz sistemi çıkardılar zamaňında herkes her yerde çalışacak diye şimdi hastanenin yemek hanesindeyim yemek hastanede yapılıyor hastaya sağlıyor personele dağılıyor diyetidir şekeridir tansiyonu düşürür burnumuzdan getiriyorlar en küçük haftada ama hizmet yokmuş adam işe ayın birinde giriyor 4 kadro alıyor biz 15 senedir bir hizmet vermiyor mu şikayetlerinizi kim bunu diyorsa Allah bin belasını versin .
Ahmet     0000-00-00 Kadro yoksa bundan sonra oyda yok akpye
Taşeron     2017-12-26 ÇALIŞAN İŞÇİLERİ MAĞDUR ETMEYİN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
istanbul rize evden eve nakliyat